Fico a Radičová sa stretnú pred televíznymi kamerami

Premiér Robert Fico dva týždne pred voľbami zmenil názor a pristal na televízny duel s najväčším politickým rivalom. V STV sa v nedeľu stretne s volebnou líderkou SDKÚ Ivetou Radičovou.

30.05.2010 06:18
Radičová, Fico Foto:
Billboardy lídrov dvoch najväčších politických súperov vedľa seba.
debata (55)

Analytici priamu konfrontáciu Fica a Radičovej vítajú. Predvolebné televízne debaty sú podľa nich nevyhnutné a dosť podstatne ovplyvňujú mienku verejnosti. Na Slovensku je situácia trocha iná, keďže tu v debatách tradícia nie je, ale napriek tomu sú pri rozhodovaní voličov dôležité.

Videoring @
Sedem volebných lídrov, 6 otázok, 5 minút pre každého. Čo povedal Fico, Radičová, Figeľ, Sulík, Bugár, Csáky a Mečiar si pozrite
na www.pravda.sk/videoring

Od duelu Radičovej s Ficom však prevratné zmeny neočakávajú. „Toto nebude súboj dvoch možných budúcich premiérov. Iveta Radičová nepredstavuje preferenčne protiváhu Smeru ani Roberta Fica. Zastupuje len časť politického spektra,“ uviedol sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK. Napriek tomu si však myslí, že duel zaujme najmä preto, že sa konečne v priamom prenose stretnú dvaja lídri najsilnejšej koaličnej a opozičnej strany.

„Takéto súboje sú pre spoločnosť dobré. Navyše premiér sa vyhýbal priamej konfrontácii a najčastejšie diskutoval pred kamerami len sám so sebou,“ pripomenul politológ Samuel Abrahám.

Smer duel s Radičovou doteraz odmietal slovami, že vôbec nemá z vystupovania Ivety Radičovej dojem, že je ich najväčším politickým súperom. Prečo teraz zmenil názor, premiérova hovorkyňa Silvia Glendová v piatok nevysvetlila.

Podľa Abraháma je to preto, lebo Fico si verí. „Premiér predpokladá, že Iveta Radičová nebude konfrontačná a on si povie svoje,“ vyhlásil Abrahám.

Haulík pripomenul, že Radičová je politička podobného charakteru ako predseda KDH Ján Figeľ a dialóg Fica s ňou môže byť podobný ich súboju vo februári tohto roka, ktorý bol tiež na pôde STV. Teda pomerne pokojný až nudný, kde bol Fico ten dominantnejší.

Duel odvysiela STV v nedeľu v relácii O päť minút dvanásť. Témami budú podľa televízie dvojaké občianstvo a záchranné balíky a opatrenia, ako v budúcnosti zabrániť „gréckej ceste“.

Fico debaty s opozíciou za celé štyri roky, čo bol vo vláde, odmietal. Výnimku urobil až vo februári, keď diskutoval o škandále fi nancovania SDKÚ s predsedom KDH Jánom Figeľom. V marci sa potom stretol v TV Markíza s predsedom SMK Pálom Csákym.

S predstaviteľmi SDKÚ pred kamerami doteraz debatovať nechcel, hoci ho na to opakovane vyzývali. S predsedom SDKÚ Mikulášom Dzurindom naposledy v diskusnej relácii diskutovali pred voľ bami v roku 2002.

Televízne súboje politikov sú v zahraničí populárne a majú veľkú sledovanosť. Zaberajú aj na slovenských voličov. Napríklad pred prezidentskými voľbami v roku 2004 si podľa analytikov v televíznej debate poškodila vtedajšia kandidátka SDKÚ Magda Vášáryová. Jej vystupovanie analytici označovali za útočné, takmer až hysterické.

Nedeľný súboj Radičovej a Fica môže podľa Haulíka ovplyvniť nerozhodnutých voličov, ale nie tých, ktorí sú už rozhodnutí, koho voliť. „Duel nebude mať vplyv na rozhodnutie, ktorej strane dať svoj hlas,“ myslí si Haulík.

Kto je lepší v televíznej diskusii?

Robert Fico

výhody

 • po doterajšom odmietaní duelu ukáže, že sa SDKÚ nebojí a verí si
 • dlhoročné skúsenosti s televíznymi debatami, ako opozičný politik sa zúčastnil viacerých tvrdých konfrontácii
 • ako premiér sa stretol len s dvoma opozičnými lídrami, bol v nich však aj tak dominantný
 • vie sa vyhnúť nepríjemným otázkam tým, že odvedie reč na inú tému

nevýhody

 • Dzurinda by bol lepší terč útokov ako Radičová, ju bude môcť len ťažko obviňovať z nekalého financovania strany
 • duelom pripíše Radičovej politickú váhu ako rovnocennému súperovi

Iveta Radičová

výhody

 • nekonfrontačné vystupovanie
 • snaha viesť vecnú debatu s pokojným argumentovaním
 • jej meno sa nespája so škandálmi SDKÚ z minulosti

nevýhody

 • prílišné afektovanie
 • v niektorých prípadoch jej snaha o neútočné vystupovanie môže pôsobiť rozpačito až bojazlivo
 • menšie skúsenosti v politike ako Fico
55 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy