SMK: Slota a Fico by sa mohli zbaviť trianonského komplexu

Strana maďarskej koalície sa čuduje spôsobu správania sa Jána Slotu (SNS) a Roberta Fica (Smer), ktorí sa 4. júna chystajú zúčastniť na osadení pamätnej tabule k 90. výročiu podpísania Trianonskej zmluvy. S návrhom pamätníka Trianonu prišla v utorok SNS, na odhalení sa okrem Fica zúčastnia aj ďalší ústavní činitelia.

02.06.2010 20:45
Fico, Slota Foto:
Predseda Smeru Robert Fico (vľavo) so šéfom SNS Jánom Slotom.
debata (111)

„SMK zdôrazňuje, že by bolo vhodné sa zbaviť trianonského komplexu aj zo strany Jána Slotu a Roberta Fica a nezneužívať túto tému na predvolebné súperenie,“ píše sa v stanovisku, ktoré poskytla Eva Dunajská z tlačového oddelenia SMK. Dodala, že s Maďarmi je potrebné seriózne sa dohodnúť a nie vytvárať zbytočnú hystériu okolo slovensko-maďarských vzťahov. Trianonská mierová zmluva z roku 1920 upravovala povojnové usporiadanie krajín po rozpade Rakúsko-Uhorska, jej predmetom je problematická južná slovenská hranica.

Ak by sme si na Slovensku nepripomenuli výročie Trianonu, podľa Fica „tak sami vyvolávame určité pochybnosti nad územnou celistvosťou a hranicami medzi Slovenskom a Maďarskom“. Predstavitelia SNS chcú 4. júna, v deň podpisu Trianonskej zmluvy, osadiť na hraniciach v Komárne pamätník tejto udalosti. „Chceme ukázať maďarskému národu, kde je hranica stanovená Trianonom. Chceme ukázať predstaviteľom mesta Komárno, že nám nebudú prikazovať, čo máme robiť v slovenskom meste,“ vyhlásil v utorok predseda SNS Ján Slota na tlačovej besede. Na pamätníku budú podľa Slotu uvedené len historické fakty. SNS plánuje na viacerých miestach osadiť viacero pamätných tabúľ Trianonu. Slota vyjadril radosť z podpisu zmluvy v Trianone, pretože umožnila nám i iným národom dostať sa spod maďarského područia. „Táto iniciatíva sa stretla s plnou podporou strany Smer a vlády,“ konštatoval Fico.

Na výročie Trianonu sa do Komárna chystajú aj členovia maďarskej radikálnej strany Jobbik. Podľa slovenského premiéra sa situáciou zaoberajú aj príslušné úrady. „Príslušné inštitúcie to vyhodnocujú, aké kroky prijať. Či im neumožniť vstup na územie Slovenska v záujme udržania bezpečnosti a pokoja v Komárne, alebo im to umožniť a budú prísne monitorovaní. Nie sme žiadni baránkovia, ktorí sa budú pozerať na to, ako nám tu niekto vystrája za humnami,“ poznamenal predseda vlády. „Ak sa ukáže, že predstavitelia Jobbiku prídu ohrozovať záujmy Slovenskej republiky, zakročíme,“ uzavrel.

111 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy