Po vode sa valila aj zem

, 04.06.2010 08:49, aktualizované: 21:01
Povodeň, Záplavy, Torysa
Torysa ohrozuje premávku na diaľnici medzi Košicami a Prešovom, tá bola v jednom smere istý čas aj neprejazdná. Autor:

Pred vodou na východe Slovenska utekali stovky bezradných a zúfalých ľudí. Rozbúrené toky zalievali dediny a mestá. V Bardejove vystúpila hladina Tople na rekordných 464 centimetrov. Mnohí obyvatelia sa snažili ratovať, čo sa dá a okamžite odísť. Podobne na tom boli aj Kežmarok a Stará Ľubovňa.

Torysa narobila problémy vo Veľkom Šariši, dostala sa aj do niektorých ulíc v Prešove. Zalialo diaľnicu medzi Košicami a Prešovom a prístupovú cestu medzi diaľnicou a Drieňovom. V Sabinove sa voda dostala do asi 40 domov, z troch museli evakuovať obyvateľov. Väčšia časť mesta ostala bez elektriny a plynu.

O nič lepšia situácia nebola ani na Spiši, neprejazdná ostala hlavná cesta medzi Košicami a Spišskou Novou Vsou. Všetky obce v okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica, ktoré sú pri vodných tokoch, zaplavilo.

Približne 40 obcí zostalo aj bez telefonického spojenia.

Pre zosuvy pôdy bola na niekoľko hodín úplne zastavená doprava na hlavnej železničnej trati Bratislava – Žilina – Košice. Masívny zosuv pôdy poničil aj 50 domov v Nižnej Myšli pri Košiciach. „Väčšina ľudí išla k príbuzným, zhruba 15 až 20 sme poskytli náhradné bývanie. Mnohí z nich definitívne prišli o svoje príbytky,“ povedal starosta Marián Karvanský. Pri sťahovaní tu pomáhalo aj 60 vojakov.

Zosuvy ohrozujú aj niektoré košické mestské časti. Ohrozených je zatiaľ 10 domov, päť z nich má vážne porušenú statiku. Na kopci Heringeš došlo k zosuvu pôdy v dĺžke 300 metrov.

V obci Nižná Myšľa zosuv pôdy poškodil okrem...
V obci Nižná Myšľa zosuv pôdy poškodil okrem domov aj miestne komunikácie. Autor: SITA

Z obce Veľký Blh v okrese Rimavská Sobota museli evakuovať zhruba 130 ľudí. Umiestnili ich v dome smútku, dome kultúry a miestnom kaštieli. Pomáhali hasiči aj polícia.

V Nitrianskom kraji začal po riekach Nitra a Žitava nebezpečne stúpať Ipeľ. Armáda a hasiči sa presunuli k dedinám Ipeľský Sokolec, Hokovce a Vyškovce nad Ipľom. Na spevnenie hrádze sa použilo asi 20-tisíc vriec, ďalších 10-tisíc je v zásobe.

V Žiline sa v piatok okolo tretej nadránom pretrhla nádrž na zachytávanie prívalových vôd. Voda sa valila od obce Snežnica, kde vytrhala kanalizáciu, zaliala záhrady a domy, poškodila nové cesty a spôsobila zosuv pôdy.

Ľubický potok v Kežmarku zaplavil časť sídliska...
Ľubický potok v Kežmarku zaplavil časť sídliska Juh, Sever a čiastočne aj niektoré ulice v centre mesta. Autor: SITA

Ipeľ vystrašil Šahy, vyčerpané Požitavie opravuje domy

V Nitrianskom kraji začal po riekach Nitra a Žitava nebezpečne stúpať Ipeľ. Mesto Šahy sa pripravovalo na evakuáciu približne 5-tisíc obyvateľov z troch mestských častí, ak by sa hladina neprestala dvíhať.

Armáda sa s hasičmi presunula k dedinám Ipeľský Sokolec, Hokovce a Vyškovce nad Ipľom. „Na spevnenie hrádze sa použilo asi 20-tisíc vriec, ďalších 10-tisíc je v zásobe,“ naznačil hovorca hasičov Nitrianskeho kraja Viliam Pánsky. Pohraničná rieka stúpala aj v obci Salka.
V okolí miest Šurany a Nové Zámky sa situácia naopak upokojila. Rieky prestali stúpať. Do zdevastovaných dedín v regiónoch Ponitrie a Požitavie sa vracal život. Ľudia však boli vyčerpaní, tri noci po sebe boli na nohách, vrecovali a teraz z domovov vynášali blato. Hoci voda na viacerých miestach opadla, podaktorí sa stále obávali, že rieky nepovedali posledné slovo.

Robert Brunczvik z Hulu od začiatku povodne pomáhal stavať provizórne hrádze pri potoku Liska. Podľa neho sa to ešte neskončilo. ,,Voda sa najnovšie začala tlačiť k dedine z druhej strany, cez hrádzu na rieke Žitava. Budeme to sledovať. Už však toho bolo naozaj veľa…" Okrem toho, že pomáhal susedom zachraňovať majetok, chodil na nočné do práce.

Takmer polovicu týždňa prebdela aj päťdesiatnička Gabriela Drahošová. Ratovala a čistila dva domy v Huli, svoj a svojej 90-ročnej matky. „Okrem toho som posledné tri dni pomáhala aj kolegom v práci o niekoľko kilometrov ďalej pri ochrane domova pre postihnuté deti Kamilka v Mani. Ten našťastie nezatopilo.“

Z rodičovského domu vynášala vedrá a mokré handry. Jej mama Rozália Hanzelová rozprávala o tom, ako sa na ňu voda valila zhora aj zdola. „Je to starý dom. Keď pršalo, tieklo aj cez strechu. Vodu som mala pod posteľou, v kuchyni. Navlhli steny. Teraz sa bojím, že mi to spadne,“ strachovala sa dôchodkyňa. V okolí totiž už praskli a spadli steny na pár starých domoch.

Spadnutý dom v obci Hul. 
Spadnutý dom v obci Hul.  Autor: Andrej Barát

Spadnutý dom v obci Hul. **  Autor:** Andrej Barát


V obce Ploské neďaleko Košíc včera celý deň...
Povodeň na rieke Rajčianka. Prívalová vlna...
+41Povodeň v obci Rajčianka. Ľudia vytiahli gumáky.
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku