Deklarovaná jednota nebola, na odhalenie sochy prišli len lídri Smeru

Pri odhaľovaní sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade zneli z úst prezidenta, predsedu parlamentu i premiéra slová o historickom odkaze vladára Veľkej Moravy - jednote, spojenectve, solidarite a spolupatričnosti. Zastúpenie politikov na slávnostnom ceremoniáli hovorilo o opaku.

07.06.2010 14:46
odhalenie Svätopluka Foto:
Zľava predseda Národnej rady SR Pavol Paška, prezident Ivan Gašparovič a predseda vlády Robert Fico na slávnostnom odhalení sochy Svätopluka držia symbolicky zviazané tri prúty v roku 2010.
debata

Okrem ministrov, poslancov a ďalších nominantov strany Smer neprišli s výnimkou podpredsedu parlamentu za HZDS Tibora Cabaja a ministerky spravodlivosti Viery Petríkovej (HZDS) žiadni čelní politici ostatných parlamentných strán.

„Nikto zo SNS nebol oslovený pri zakladaní občianskeho združenia Svätopluk, ktoré založili Gašparovič, Paška a Fico. Z toho vyplýva, že od začiatku išlo o politickú prezentáciu Smeru, ktorá mimochodom dostala v čase kampane mimoriadny priestor vo verejnoprávnej STV,“ uviedla podpredsedníč­ka parlamentu a SNS Anna Belousovová. Podľa nej nestačí stavať Svätoplukovi sochy, treba si pripomínať aj symboliku troch Svätoplukových prútov.

„Určite ich nezastupujú spomínaní činitelia. Svätoplukove prúty znamenajú jednotu Slovenska v ťažkých časoch. Preto sme z celého postupu sklamaní. Odmietame robiť štafáž na dopredu naplánovanej politickej akcii Smeru,“ uzavrela Belousovová.

Na odhaľovanie sochy neprišiel ani podpredseda parlamentu za SDKÚ-DS Milan Hort, ktorý mal počas víkendu pracovný program na strednom Slovensku.

„KDH odmieta stranícku predvolebnú agitáciu, ktorú si Smer spravil na Bratislavskom hrade za peniaze daňových poplatníkov a asistencie kamier STV,“ povedal predseda poslaneckého klubu kresťanských demokratov Pavol Hrušovský.

Aj šéf poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos pozvanie odmietol. „Povedal som im, že nechcem asistovať pri tom, ako si dominantný Smer robí predvolebnú kampaň na Bratislavskom hrade. Išlo o politicky účelovo motivovanú akciu, ktorú naživo vysielala STV,“ konštatoval Bárdos. Na podujatí sa nezúčastnil ako jediný z ôsmich slovenských županov šéf Bratislavského VÚC Pavol Frešo. Ospravedlnil sa, nedeľu venoval návštevám obcí postihnutých povodňami pri Dunaji a pozdĺž rieky Morava.

Zľava predseda Národnej rady SR Pavol Paška,...
Premiér Robert Fico reční počas slávnostného...
+4Predseda parlamentu Pavol Paška počas príhovoru...
debata chyba