Fico: Na nahrávke je imitátor. Médiá sa spojili s opozíciou proti Smeru

V poslednej predvolebnej diskusii v TV Markíza sa stretol premiér a líder najsilnejšej vládnej strany Smer Robert Fico so svojím koaličným partnerom a šéfom HZDS Vladimírom Mečiarom, predsedom opozičného KDH Jánom Figeľom a volebnou líderkou SDKÚ Ivetou Radičovou.

11.06.2010 00:09
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico
debata (125)

Len niekoľko hodín predtým vyplávala na povrch kauza nahrávky z roku 2002, na ktorej hlas podobný Ficovi informuje, že zohnal peniaze „vlastnou hlavou“. Nahrávka naznačuje, že utajení sponzori naliali do Smeru mimo oficiálneho účtovníctva minimálne 75 miliónov korún.

Na nahrávke je nejaký imitátor, tvrdí Fico

„Nahrávka je absolútny podvrh,“ vyhlásil predseda Smeru Robert Fico, podľa ktorého za celou kauzou stoja médiá a opozícia. „Nie som na tej nahrávke, je to nejaký imitátor, je to podvrh,“ dodal. Líder KDH Ján Figeľ na tieto tvrdenia zareagoval, že sú to typické obvinenia premiéra. „Už sme si zvykli, že médiá a opozícia sú zodpovedné za všetky škandály či problémy, ktoré v tejto krajine prežívame. Nahrávka kolovala na internete už niekoľko dní a bolo len logickým vyústením, že sme ju dali prešetriť. Aby sa ňou zaoberali nie politici, ale orgány činné v trestnom konaní,“ povedal Figeľ na margo postupu kolegu Daniela Lipšica, ktorý priniesol nahrávku na Generálnu prokuratúru. Šéf HZDS Vladimír Mečiar bránil svojho koaličného partnera a pripomínal finančné škandály SDKÚ.

Fico v relácii poprel aj správy o najrýchlejšom raste dlhu v Slovenskej republike v rámci Európskej únie. „Odovzdávame tento štát s druhým najnižším dlhom v rámci eurozóny,“ vyhlásil. S tým nesúhlasil Ján Figeľ, podľa ktorého je dôležitá aj tendencia rastu štátneho dlhu. „Zdvojnásobenie dlhu za dva roky je taký trend, že to vytvára veľký otáznik pre budúcu vládu. Tá bude mať veľmi ťažké časy,“ zdôraznil.

Volebná líderka SDKÚ pripomenula, že opozícia nemá vôbec žiadne informácie o stave verejných financií a nepozná ani záverečný štátny účet za rok 2009. Minister financií Ján Počiatek sa totiž rozhodol odložiť zverejnenie informácií o stave verejných financií až po voľbách. „Na začiatku však budúca vláda určite nebude mať na rozdávanie,“ povedala Radičová.

S Radičovou súhlasil aj Vladimír Mečiar, podľa ktorého bude pre vládu budúci rok veľmi zložitý. Situácia si však podľa neho nevyžiada zvyšovanie daní. „Vieme si poradiť, vyriešime to inak. Vieme, kde je problém, nebudeme ľuďom sľubovať a potom povieme, joj, to je ťažké, musíme privatizovať,“ do­dal.

Figeľ Ficovi: Keď ste preberali vládu, dostali ste plnú špajzu

Podľa Fica jeho vláda všetko zvládla napriek ťažkej situácii. „Žiadna vláda v modernej histórii Slovenska nepracovala v takých podmienkach ako je svetová hospodárska kríza. Naši páni z opozície sa snažia vytvárať obraz, že kríza na Slovensku nie je,“ povedal. Fico prisľúbil, že dane v budúcom volebnom období zvyšovať nebude a ani nedovolí, aby sa kríza prenášala na plecia ľudí. „Neurobili sme to dva roky, neurobíme to ani potom,“ doplnil.

Radičová poradila premiérovi, aby čítal správy OECD celé a nevytrhával čísla z kontextu. Pripomenula mu veľkú nezamestnanosť, množstvo absolventov, pre ktorých nie je práca, ako aj regióny, v ktorých sa už takmer nedá zamestnať.

Ku kritike sa pridal aj šéf KDH. „Keď ste preberali vládu, tak ste preberali plnú špajzu, teraz ju nechávate prázdnu. Je tam deficit, ktorý nechcete ani priznať. Keby sme pripočítali záväzky z PPP projektov, tak už lámete rekordy. Slováci nie sú lenivejší alebo menej pracovití ako Poliaci, Maďari či Česi, pričom u nás je stav oveľa horší a to je veľký výkričník pre budúce roky,“ povedal.

Vladimír Mečiar po kritike opozičných lídrov pripomenul ľudí, ktorí odišli za prácou do zahraničia. „Tristotisíc ľudí muselo odísť von, lebo sa tu nemali z čoho najesť. Ste absolútne vedľa reálneho života,“ adresoval nahnevane slová svojim opozičným rivalom.

Figeľ: Ak my sme pravicový zlepenec, vy ste zrastenec k moci

Vo volebnej diskusii neobišli politici ani tému korupcie a klientelizmu. Fico sa vyjadril, že financovanie Smeru bolo vraj opakovane preverované a je absolútne v poriadku. „Stranu Smer ovplyvňuje jej predseda, podpredsedovia a nie podnikatelia,“ vyhlásil a tému obrátil proti SDKÚ a finančným škandálom v tejto strane. Radičová mu odpovedala, že už je otrávená z večne opakovaných výrokov a ak je to pravda, nech už konečne ide za to niekto do basy. „Ja vám však nemôžem veriť, vy máte schopnosť prevrátiť fakty, nepovedať fakty, vytrhnúť fakty z kontextu. Prečo to už nie je uzavreté, keď viete ešte aj čísla účtov, prečo to už dávno nie je potrestané,“ pýtala sa Radičová premiéra.

Na otázku moderátorky, prečo Robert Fico zotrvával v koalícii so Slotom, keď sám tvrdil, že sa šéf SNS v politike nabalil, premiér odpovedal, že preto, lebo táto vládna koalícia je najstabilnejšia v slovenskej modernej histórii. Figeľ na to zareagoval, že keď vládny Smer nazval opozičné strany koaličným zlepencom, oni si pokojne môžu dať názov „zrastenec k moci“.

Premiér Fico sa vyjadril aj k pridelenej dotácii 19-ročnej fitnesmodelke Eve Martinkovej z vládnej rezervy, ktorá by mala byť určená na nepredvídateľné udalosti. Vyvolená fitneska dostala až 17-tisíc eur, ktoré mali ísť na honoráre pre trénera a maséra, špeciálnu stravu, doplnkovú výživu, športové a spoločenské oblečenie, kozmetické úpravy, ako je úprava nechtov, účesov, vizáže, cestovné náklady alebo propagačné materiály. „Ako predseda vlády môžem podporovať športovcov. Eva Martinková je výborná športovkyňa, o tom nikto nepochybuje,“ u­zavrel.

125 debata chyba