Obyčajní ľudia nie sú liberáli a sú za 13. dôchodok

15.06.2010 14:51
Jurinová
Do parlamentu sa za SaS dostala aj kandidátka združenia Obyčajní ľudia, 37-ročná Erika Jurinová z Nižnej na Orave. Autor:

Z posledných miest kandidátky sa dostali do parlamentu. Ich názory sú konzervatívne, prekrúžkovali sa však z kandidátky liberálnej SaS. "Obyčajní ľudia", občianske hnutie s ambíciou kandidovať, oslovilo dostatok voličov, aby jeho štyria nominanti postúpili zo 147., 148., 149. a 150. miesta na pozíciu 4., 5., 6. a 7.

Na webovej stránke otvorene hovoria, že v deviatich bodoch sa so SaS nezhodujú a ich tézy ani v parlamente nepodporia. Obyčajní ľudia majú hodnotovo skôr kresťansko-konzervatívny program. Nesúhlasia s interrupciami, nechcú registrované partnerstvá, sú zásadne proti akýmkoľvek drogám, naopak, chcú tvrdé tresty aj pre konzumentov.

Odmietajú spoplatniť školstvo, podporujú 13. dôchodky. Všetko v rozpore so SaS. Predseda SaS Richard Sulík v nich nevidí budúce ohrozenie stability pravicovej koalície. Tvrdí, že všetci podporia program vlády v celom rozsahu.

Stanoviská Obyčajných ľudí k maďarskej či rómskej otázke sú za hranicou západoeurópskej politickej taktnosti. Odmietajú „podplácanie Rómov“ štátnymi peniaze bez nutnosti práce aj prílišnú ohľaduplnosť bielych.

Za iniciatívou Obyčajní ľudia stojí 37-ročný Igor Matovič z Trnavy, vydavateľ regionálnych reklamných novín s príponou -sko (Bratislavsko, Trnavsko a pod.). Vydavateľstvo region press. založil v roku 2002 a týždenne cez noviny dostal takmer bezplatne svoju politickú reklamu do milión 500 domácností. Veril, že sa do Národnej rady prekrúžkujú. Optimizmus mu vlievala aj skupina 3 500 fanúšikov, ktorá sa vytvorila na Facebooku.

Do Národnej rady s Matovičom postúpil aj ďalší Trnavčan, 34-ročný Jozef Viskupič, odborný radca na okresnom pozemkovom úrade. Do parlamentu sa dostala aj štvrtá kandidátka združenia, 37-ročná Erika Jurinová z Nižnej na Orave. Je vedúcou redaktorkou Matovičových novín Oravsko. Všetci majú vysokoškolské vzdelanie a rodiny s deťmi.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk