Sľúbili sme voličom zmenu. Nie sme obchodníci, uisťuje Figeľ

17.06.2010 12:09
Ján Figeľ
Predseda KDH Ján Figeľ Autor:

Predseda KDH Ján Figeľ ubezpečoval ľudí, že jeho strana nekoketuje so spoluprácou so Smerom. "My nie sme obchodníci. Sľúbili sme voličom zmenu vo forme stredopravej koalície a táto bola potvrdená väčšinovou vôľou a teraz ide o to, aby sme ju naplnili stabilnou a dôveryhodnou vládou," odpovedal na otázky , ktoré väčšinou smerovali k medializovaným ponukám Smeru vládnuť s kresťanskými demokratmi.

Figeľ si nemyslí, že by jeho hnutie dosiahlo viac, ak by spolupracovalo so Smerom. „Smer a KDH počas uplynulých rokov ukazovali, ako odlišné sú hodnotovo naše svety, resp. politika. Slovensko potrebuje zmenu dnešného smerovania,“ zdôraznil Figeľ. Na adresu Smeru ďalej uviedol, že počas štyroch rokov vládnutia spolu s HZDS a SNS ukázal, na čom im záleží a preto sa strana sama diskvalifikovala zo spolupráce s KDH. „Dohoda štyroch je náročnejšia, ale môže byť oveľa lepšia a vyváženejšia pre budúcnosť Slovenska než zrastenec troch strán okolo Smeru, ktoré predviedli, ako im chutí moc a ako Slovensko prerastá korupcia,“ poznamenal Figeľ.

Figeľovi sa zdajú byť návrhy predsedu Smeru Roberta Fica, ktorý pred voľbami na bilbordoch vyzýval voličov zastaviť koalíciu SDKÚ, SMK a KDH, spolupracovať s KDH typicky pokrytecké, ako mnohé iné jeho postoje. Pre príklad zašiel do oblasti finančnej a sociálnej politiky.

„Grécku odkázal zrušiť trinásty a štrnásty dôchodok, Slovensku ich na bilbordoch ponúka. Na emisiách ochudobní národ o 50 miliónov eur, ale zatopeným dáme 25. Sociálne podniky sú pre privilegovaných a výsledky v zamestnanosti potvrdzujú antisociálnosť celkovej stratégie a tak podobne,“ dodal.

Nová vláda bude musieť podľa Figeľa „viac tvoriť a menej troviť“. Ako poznamenal predseda KDH, striedmosť, či šporovlivosť nebývajú populárne ani v rodine, ani v spoločnosti, ale sú to zdravé princípy a správanie. „Ak sa nezmení naše smerovanie, tak Slovensko bude v podobných ohrozeniach ako Maďarsko alebo Grécko. Budúca vláda musí prijať rozvážne kroky, aby na jednej strane obmedzila zadlžovanie a deficity, ktoré sú veľmi rozsiahle, na druhej naštartovala tvorbu pracovných miest a hospodárskeho rozvoja,“ dodal.

Doterajšia vláda podľa neho totiž dosiahla rekordné zadlženie Slovenska, vysokú nezamestnanosť, prehlbovanie regionálnych rozdielov. Figeľ v rozhovore online neodpovedal priamo, či sú ochotní vzdať sa niektorých tém, ktoré by mohli v rodiacej sa koalícii spôsobiť problém.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku