Psychiatri riskujú v prospech pacienta

Pokutovanie psychiatrov, za to, že pacientov liečili modernými, a preto aj drahšími, liekmi, je najväčšou kauzou v zdravotníctve. Moderné lieky, ktoré zaberajú na určitý druh porúch, lekári oficiálne predpisovať nesmú. Ak ich chcú nasadiť, musia požiadať ministerstvo zdravotníctva o výnimku, ktorej vybavenie trvá mesiace. Používanie moderných liekov psychiatrom už roky odporúčali odborné spoločnosti.

22.06.2010 13:10
debata (2)

Zdravotné poisťovne Union a Dôvera však po sérii kontrol v ambulanciách hrozili lekárom za predpisovanie liekov v rozpore s pravidlami tisícovými pokutami. Dnes stoja lekári pred rozhodnutím, či meniť lieky pacientom a liečiť ich po starom a lacno, ako to chcú poisťovne, alebo sa riadiť najmodernejšími trendmi.

„Situácia je taká, že z moderných antipsychotík na liečbu psychóz (okrem liečby schizofrénie a bipolárnej afektívnej poruchy) nemôžeme použiť takmer nič,“ hovorí Kornélia Fabišíková, hlavná koordinátorka ambulantných psychiatrov pri Slovenskej únii špecialistov.

„Sme nútení prestavovať pacientov na lieky staršej generácie s množstvom nežiaducich účinkov, ktoré výraznou mierou ovplyvňujú kvalitu života pacienta. Pred 20 rokmi som začínala pracovať ako psychiatrička, nemysliac si, že s tými istými liekmi budem musieť liečiť aj o 20 rokov. Čím máme liečiť ostatné závažné duševné poruchy, aby sme neporušovali zákon a zároveň, aby sme neporušili chartu práv pacienta?“

Liečba psychiatrických pacientov sa odlišuje od liečby ostatných chorôb. Ak lekár nájde vhodný liek, pacient sa na iný prestavovať nesmie. V opačnom prípade sa to končí zhoršením stavu pacienta. Nie je výnimkou, že zhoršenie stavu pacienta môže vyústiť až do samovraždy.

„Ministerstvo zdravotníctva sa dištancuje od vyjadrení psychiatrov, že liečia starými liekmi. Slovensko vďaka častým kategorizáciám má stále nové a nové lieky, vždy vtedy, keď prídu na trh. Psychiatri liečia takými liekmi, aké na sú u nás dostupné a aké majú obmedzenia,“ povedala jeho hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.

Psychiater Vladimír Hacek zo Slovenskej lekárskej komory s ministerstvom nesúhlasí. Dodáva, že lekári sa rozhodli riskovať a pacientom predpisujú moderné lieky. „Najlacnejšie lieky majú veľa nežiaducich efektov, ktoré znamenajú pre pacienta množstvo ťažkostí. Ten sa potom na ďalšiu kontrolu ani nedostaví. A jeho ochorenie napreduje ďalej, až sa dostane mimo kontroly a stane sa nevyliečiteľným,“ dodáva Hacek.

Postihu poisťovní sa psychiatri neobávajú. „Existujú jednoznačné rozsudky a právoplatné rozhodnutia súdov, ktoré nariadili poisťovniam vrátiť lekárom peniaze, ktoré poisťovne od nich požadovali za tzv. "škodu“. Súd konštatoval, že ku škode nedošlo, pretože pacientom sa stav po liečbe zlepšil. Opatrenie ministerstva má našťastie nižšiu právnu moc ako zákony. A tie podľa súdov porušené neboli," vysvetlil Hacek.

Kolotoč okolo liekov rozpútali dve súkromné zdravotné poisťovne Union a Dôvera, ktoré pred pár mesiacmi poslali do psychiatrických ambulancií revíznych lekárov. Tí zistili, že psychiatri predpisujú lieky, ktoré podľa predpisov vydaných ministerstvom nemohli. Lekári však vo väčšine prípadov pokračovali v liečbe, ktorú predtým nastavila nemocnica. Tá tieto lieky na rozdiel od ambulantných lekárov nasadiť mohla.

Poisťovne žiadali od psychiatrov tisíce eur na pokutách. Paradoxné je to, že poisťovne používanie týchto liekov v ambulanciách roky tolerovali. Ešte zhruba pred štyrmi rokmi tvrdili, že radšej uhradia drahší moderný liek, ktorý zaberá. Pri staršom lieku, ktorý pacientovi nesadne, by ich liečba a prestavovanie na iný liek vyšli ešte drahšie.

Obe súkromné poisťovne tvrdia, že ony chcú len to, aby lekári dodržiavali predpisy. „Cieľom kontroly bolo, aby sa lieky predpisovali tak, ako stanovujú záväzné pravidlá a odporúčania výrobcu aj odborníkov. Ide o bezpečnosť a účelnosť liečby, nie o šetrenie zdrojov. Netlačíme lekárov, aby zmenili spôsob liečby, ale dbáme na to, aby liečili našich poistencov v súlade s platnými nariadeniami a pravidlami,“ tvrdí hovorkyňa Dôvery Radoslava Miklášová. Judita Smatanová, hovorkyňa poisťovne Union, tvrdí, že revízni lekári netlačia na psychiatrov, aby menili liečbu. „Vo všetkých prípadoch bola liečba v čase kontroly už ukončená,“ obhajovala postup poisťovne jej hovorkyňa.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že situáciu chce riešiť. Rozšírenie indikácií týchto liekov na iné choroby nezávisí len od neho, ale aj do Európskej liekovej agentúry a tiež od samotných výrobcov, ktorí musia vykonať klinické skúšky a o rozšírenie požiadať. Zuzana Čižmáriková k tomu dodáva, že tento problém ministerstvo otvorí na úrovni únie. Jednou z ciest, ako môže pacient získať liek bez problémov, je, aby si ho hradil sám. Pri vysokých cenách to však nie je reálne.

Psychiatria pritom nie je jedinou oblasťou, ktorá má problém s predpisovaním moderných liekov. Kontroly a pokuty od súkromných poisťovní sa preto pripravujú aj na iné špecializácie.

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter