Analytici: Nová vláda má šancu zlepšiť slovensko-maďarské vzťahy

Formujúca sa vláda štyroch stredopravých strán SDKÚ, SaS, KDH a Mosta-Híd má šancu zlepšiť komplikované vzťahy s Maďarskom. Slovensko po nástupe nového kabinetu zrejme tiež obmedzí spoluprácu s Čínou či Líbyou. Očakávajú to oslovení analytici. Posilnenie slovensko-maďarských vzťahov ako aj obmedzenie kontaktov s krajinami, ktoré sú obviňované z porušovania ľudských práv, sa dostali do programových téz rodiacej sa vlády.

24.06.2010 14:02
Iveta Radičová Foto:
Volebná líderka SDKÚ Iveta Radičová odchádza po skončení rokovania rodiacej sa stredopravej koalície SDKÚ, SaS, KDH a Most v sídle SaS.
debata (29)

„Bude to veľmi náročná úloha pre slovenskú vládu,“ zhodnotil budúce snahy slovenskej diplomacie zlepšiť vzťahy medzi Bratislavou a Budapešťou analytik Juraj Marušiak zo Slovenskej akadémie vied. K zlepšeniu vzťahov však podľa neho zrejme prispeje, že súčasťou vlády nebude z nacionalizmu obviňovaná SNS. „A takisto, že maďarskí voliči tiež odmietli konfrontačnú politiku a poslali SMK mimo parlament,“ dodal. Vypadnutie SMK z parlamentu patrilo medzi najväčšie prekvapenia nedávnych parlamentných volieb. Súčasťou vlády naopak bude umiernenejší reprezentant maďarskej menšiny, strana Most-Híd bývalého šéfa SMK Bélu Bugára.

Politológ László Öllös z mimovládnej organizácie Fórum inštitút pre výskum menšín si myslí, že zlepšiť vzájomné vzťahy je aj v záujme maďarskej vlády. S tým však nesúhlasil Marušiak, podľa ktorého národne orientovaná konzervatívna strana Fidesz Viktora Orbána „využívala roznecovanie napätia so susednými štátmi a predovšetkým so Slovenskom ako súčasť svojej mobilizačnej agendy“.

Tradične komplikované slovensko-maďarské vzťahy sa vyostrili po nástupe kabinetu premiéra Roberta Fica (Smer) pred štyrmi rokmi. Súčasťou vlády sa vtedy okrem HZDS stala aj SNS. Slovenská a maďarská diplomacia počas predchádzajúcich rokov riešili viacero vážnych sporov. Navyše SNS ako aj Smer podľa analytikov v nedávnej predvolebnej kampani hrali takzvanou maďarskou kartou, keď sa vraj snažili vzbudiť pocit nebezpečenstva a ohrozenia zo strany južného suseda.

Zástupcovia tvoriacej sa vládnej koalície chcú počas nadchádzajúcich štyroch rokov zmeniť aj prístup ku krajinám, v ktorých sa porušujú ľudské práva. Nová vláda sa podľa analytika Iva Samsona zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku chce predovšetkým odlíšiť od predchádzajúceho vládneho kabinetu. Dosluhujúci Ficov kabinet v minulosti čelil kritike mimovládnych organizácií ako aj opozície, že voči Číne či Kube má ústretový postoj, hoci tamojšie komunistické režimy potláčajú ľudské práva. Občianski aktivisti napríklad neúspešne vyzývali vládu, aby počas vlaňajšej návštevy čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa v Bratislave upozornili na dodržiavanie ľudských práv.

„Slovensko bude akoby transparentnejšie a zaradí sa k tým krajinám, ktoré majú na tie štáty, ktoré porušujú ľudské práva, prísnejší meter,“ okomentoval Samson nový smer slovenskej zahraničnej politiky. Bratislava sa podľa neho svojím postojom zosúladí napríklad s Prahou. „Dosť sa Slovensko zblíži aj so zahraničnou politikou Českej republiky, ktorá predsa mala prísnejšie kritériá pri vzťahoch k tým krajinám, o ktorých je známe, že sa tam ľudské práva porušujú,“ dodal. Zároveň zdôraznil, že v EÚ a NATO neexistuje norma určujúca jednotný postoj k sporným krajinám.

Z programových téz tiež vyplýva, že prioritou novej vlády oblasť obrany a armády nebude. Politici sa obmedzili podľa Samsona iba na všeobecné frázy, ktoré majú upozorniť len na to, že ozbrojené sily neboli zabudnuté. „Táto vláda sa určite nebude angažovať v nejakej zásadnej reforme ozbrojených síl, pretože na to jednoducho chýbajú peniaze,“ uzavrel Samson.

29 debata chyba