Matovič: 20 miliónov eur. Toľko mi ponúkli, aby som nehlasoval za vládu

Igorovi Matovičovi z SaS vraj ponúkli 20 miliónov eur, ak spolu s ďalšími tromi poslancami z hnutia Obyčajných ľudí zablokuje hlasovanie o novej vláde.

, 24.06.2010 17:26, aktualizované: 21:28
debata (314)

Uviedol to v online rozhovore s čitateľmi portálu aktualne.sk. „Dostal som v stredu ponuku na obrovský balík peňazí, ak by sme nehlasovali za túto vládu, a tak by sme vyvolali predčasné voľby. Bolo mi povedané, že je to ponuka z podnikateľských kruhov. Podľa sumy, ktorú je niekto ochotný zaplatiť za druhý pokus vo voľbách, niekomu veľmi záleží, aby sa opäť mohol dostať ku korytu,“ uviedol Matovič. Poslanec takto odpovedal na otázku, ktorú mu položil čitateľ s nickom Ivan: „Vraj ste dostali ponuku zo Smeru počas Ficovho pokusu o zostavenie vlády. Je to pravda?“

Neskôr túto informáciu potvrdil aj televízii Markíza s tým, že konkretizoval sumu, akú mu ponúkli. „Dvadsať miliónov eur. Toľko mi ponúkli, aby sme zablokovali hlasovanie o novej vláde,“ povedal. Tvrdí, že ho zavolal na kávu jeden známy, z ktorého sa nakoniec vykľul sprostredkovateľ. „Neviem, kto je za ponukou. Keď som sa na to pýtal, odpovedal mi, že podnikateľské kruhy,“ dodal.

Ponuka išla cez viacerých rôznych ľudí, tvrdí Sulík

Matovič o ponuke informoval aj predsedu SaS Richarda Sulíka. Povedal mu aj aj to, od koho ju dostal. „A teda samozrejme, že túto ponuku neprijme,“ povedal Sulík, ktorý odmietol konkretizovať, kto s ponukou prišiel. „To išlo cez nejakých viacerých rôznych ľudí a ten posledný, ktorý mu to povedal, tak neviem jeho meno, ale ani by som ho nepovedal, lebo tento človek by potom mal zbytočné problémy, on bol len nejaký sprostredkovateľ,“ vyhlásil Sulík. Na otázku, či za tým bola strana Smer, povedal „nie, to by som netvrdil“. Kto bol za ponukou, nevie. Sulík si myslí, že keď bola ponuka len v ústnej rovine, tak by bolo dokazovanie „na dlhé lakte“. „Som rád, že to Matovič zverejnil, lebo mám za to, že teraz by už mal byť pokoj,“ vyhlásil Sulík, podľa ktorého by to mohlo prispieť k politickej kultúre.

Na margo pokračujúcich koaličných rozhovorov poznamenal Sulík, že nemôže nič povedať. „Rokujeme, všetci rokujeme,“ povedal. Na otázku, či je momentálne problémom post ministra hospodárstva, o ktorý má podľa zákulisných informácií záujem SaS aj KDH, reagoval slovami: „Rokujeme, viac vám nemôžem povedať, som presvedčený, že to chápete.“

Hnutie Obyčajných ľudí reprezentuje v parlamente štvorica poslancov, ktorí sa do parlamentu prekrúžkovali z posledných štyroch miest kandidačnej listiny SaS. Matovič pre aktuálne.sk po skončení online rozhovoru povedal, že peniaze boli ponúkané za nepodporenie rodiacej sa vládnej koalície pri hlasovaní o programovom vyhlásení vlády. Ponuka sa vzťahovala aj na zvyšných troch poslancov Obyčajných ľudí – Eriku Jurinovú, Jozefa Viskupiča a Martina Fecka. Bez štyroch hlasov Obyčajných ľudí má totiž vládna koalícia len 75 poslancov. Na schválenie programového vyhlásenia vlády je potrebných 76 hlasov.

Matovič nechcel špecifikovať spôsob ponuky ani presnú sumu. Povedal len, že suma bola vyššia ako 100 miliónov korún a nižšia ako miliarda (teda v rozpätí 3,3 milióna eur do 33,3 milióna eur) a bola určená celej štvorici. Štvrtinu peňazí mali poslanci dostať hneď, zvyšok po vyhlásení predčasných volieb.

314 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy