Nedávne parlamentné voľby vyhral Smer Roberta Fica, väčšinu 79 mandátov v 150-člennom parlamente však získala pravica. Na čelo parlamentu sa asi postaví Richard Sulík (SaS), ktorý opäť kandidatúru potvrdil. Post šéfa požadoval aj Smer, rodiaca sa koalícia to však odmietla.
Stredopravé strany sa dohodli, že parlament bude viesť zástupca SaS, podpredsednícke stoličky pripadnú SDKÚ, KDH, Mostu-Híd a Smeru. Kreslo podpredsedu si chce udržať Milan Hort z SDKÚ, o ďalšie podpredsednícke miesto má záujem predseda Mostu-Híd Béla Bugár.
Šéf kresťanských demokratov (KDH) Ján Figeľ by zas v tejto pozícii rád videl bývalého šéfa parlamentu Pavla Hrušovského, ktorý v súčasnosti vedie poslanecký klub KDH. Smer zrejme oznámi svojho kandidáta až po predsedníctve, ktoré zasadne 7. júla.
Lídri budúcej koalície veria, že opozícia nevyužije možnosť blokovať parlament na ustanovujúcej schôdzi. Opozícia na nej môže získať krátkodobo prevahu, keď niektorí zvolení zákonodarcovia odídu do vlády alebo iných úradov. Pri hlasovaní tak koalícii môžu chýbať ich hlasy. „Je to technická prekážka, bude vyriešená,“ reagoval Sulík. Bugár by si to napríklad vedel predstaviť tak, že by koalícia obsadzovala ministrov po troch. Fico obštrukciu nevylúčil. „Ja by som nekomentoval, čo sa bude diať,“ uviedol.
Počet výborov v novozvolenom parlamente sa nezmení, zostane ich 19. Zúži sa však počet podpredsedov, a to o troch. Nie je známe, v ktorých výboroch sa tak stane. Koaličné strany by si mali výbory rozdeliť do začiatku budúceho týždňa. Štvorica budúcich vládnych strán bude mať väčšinu v každom z výborov.
Rozdelenie postov kritizoval Fico. „Prišli, arogantne oznámili, že preberajú moc v štáte, a že nám dávajú k dispozícii nejaké pozície v Národnej rade Slovenskej republiky,“ vyhlásil Fico pred novinármi. Tvrdil, že opozícia mala napríklad záujem o výbor pre zdravotníctvo či stoličku predsedu vo výbore pre obranu a bezpečnosť, nebola však úspešná. Žiadať zrejme bude aj ďalšie pozície v štátnej správe.
Nespokojnosť dosluhujúceho premiéra rodiaca sa koalícia odmietla. Podľa Figeľa je ponuka voči opozícii korektná, férová a vyvážená. „Východiská sú jasné, aj keď sa líšia medzi dvoma stranami stola,“ uviedol Figeľ, podľa ktorého je ponuka budúcej koalície férovejšia ako v minulom volebnom období.
Očakávaný prehľad vedenia Národnej rady:
Vedenie parlamentu:
Predseda parlamentu: Richard Sulík (SaS).
Štvorica podpredsedov parlamentu:
- SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd obsadia po jednom podpredsedovi parlamentu
- kreslo má získať aj najsilnejšia parlamentná strana Smer-SD, ktorá bude v opozícii
Očakávané vedenie parlamentných výborov:
Koalícia:
Mandátový a imunitný výbor
Výbor pre európske záležitosti
Ústavnoprávny výbor
Výbor pre financie, rozpočet a menu
Výbor pre hospodársku politiku
Výbor pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody
Výbor pre sociálne veci a bývanie
Výbor pre zdravotníctvo
Výbor pre obranu a bezpečnosť
Zahraničný výbor
Opozícia:
Výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj
Výbor pre vzdelávanie, mládež, vedu a šport
Výbor pre kultúru a médiá
Výbor pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien
Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií
Osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti NBÚ
Osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti SIS
Osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva
Výbor na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ