Mihál chystá kvetinové ministerstvo

Priatelia mu hovoria Tirák. Začiatkom roku totiž Jozef Mihál podporil štrajk autodopravcov proti mýtnemu systému. Pred parlamentnými voľbami bol zase tvárou zeleného kamióna strany Sloboda a Solidarita, ktorú v roku 2008 spoluzakladal a dnes v nej zastáva funkciu podpredsedu.

01.07.2010 07:20
Jozef Mihál Foto:
Jozef Mihál
41

Je aj zanietený futbalista. Prispel dokonca k záchrane populárneho bratislavského futbalového Interu. „V jednom z mládežníckych družstiev hral môj 13-ročný syn. Keď vlani bývalý majiteľ predal klub do Senice, hrozilo, že spolu s ďalšími 200 deťmi z oddielovej liahne zostane na ulici,“ zdôvodňuje pohnútky svojho činu. Z nákladov na chod klubu, ktoré sa šplhajú na 10-tisíc eur mesačne, teraz pravidelne sám uhrádza zhruba polovicu. Opäť pomohol sformovať A-tím mužov, ktorý chce nadviazať na bohatú klubovú históriu.

Mihálovo meno sa však v týchto dňoch skloňuje najmä v súvislosti s politikou. Odborníci pripúšťajú, že na výkon funkcie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, do ktorej ho nominovala materská SaS, má dobré predpoklady. „Slúži mu ku cti, že okrem odborných znalostí a skúseností z poradenskej činnosti má aj sociálne cítenie,“ mieni politológ Michal Horský.

Pre Juraja Marušiaka zo Slovenskej akadémie vied je však Mihál zatiaľ „nepopísaný list“. Istú prax v problematike mu síce neupiera, varuje však, že vzhľadom na úlohy rezortu sa môže ľahko dostať do konfliktu nielen s ministerstvom financií, ale aj s ideológiou vlastnej strany.

Marušiak si preto v tejto fáze ani netrúfa odpovedať na otázku, či bude nový minister lepší ako jeho predchodkyňa Viera Tomanová (Smer). „Obaja vychádzajú z úplne odlišných hodnotových systémov a ideových koncepcií,“ porovnáva. Tomanovej nástupca by sa podľa neho mal predovšetkým vyvarovať podobných prešľapov vo verejnej komunikácii či v činnosti rezortu, akých sa dopustila ona.

Na problematiku daní, odvodov či sociálne a pracovné právo sa Mihál špecializuje dlhodobo. Od roku 1990 riadil firmu tvoriacu softvér pre tieto oblasti, od roku 2005 sa zaoberal lektorskou činnosťou. Len v roku 2008 zorganizoval stovku prednášok s účasťou 6 000 poslucháčov. Známy je z webovej stránky www.porada.sk, publikuje v rôznych periodikách, bloguje na internete. Ako jeden z mála do hĺbky pozná súvislosti medzi zdravotným a sociálnym odvodovým poistením a daňovým systémom. „Som možno jediný človek, ktorý túto problematiku vidí z nadhľadu a vo vzájomnej previazanosti,“ hovorí budúci minister bez falošnej skromnosti.

Pre Mihála má rezort pripravené viaceré vážne výzvy. Očakávajú sa od neho zmeny v dôchodkovom systéme, musí sa zodpovedne postaviť k otázke zvyšovania penzijného veku. Chystá sa uvoľniť Zákonník práce v prospech zamestnávateľov, upraviť viaceré dôležité sociálne zákony, no najmä presadiť zásadné zmeny v daňovom a odvodovom systéme, ako aj v systéme vyplácania sociálnych dávok – tzv. odvodový bonus.

Všetky ním navrhované opatrenia môžu tvrdo doľahnúť na ľudí. Napriek tomu sa však nový minister mieni správať sociálne. Ako hovorí, prial by si vytvoriť ,,kvetinové" ministerstvo, kde sa občan v ťažkej sociálnej situácii dočká rovnako ústretového prístupu ako v „dobrej banke“. Na konci volebného obdobia bude preto zaiste zaujímavé zhodnotiť, ako sa mu viaceré protichodné sľuby podarilo splniť.

Absolvent Matematicko-fyzikálnej fakulty UK v Bratislave (1988) k politike prvý raz ,,pričuchol" roku 2005, keď sa po verejnej kritike vtedajšieho ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca na žiadosť kritizovaného stal jeho externým spolupracovníkom. Vo voľbách 2006 neúspešne kandidoval do Národnej rady SR za stranu Nádej. Vlani sa mu takisto nepodarilo presadiť v župných voľbách, keď sa o funkciu poslanca Bratislavského samosprávneho kraja uchádzal už ako člen strany SaS.

Jozef Mihál je ženatý, má tri deti, býva a pôsobí v Bratislave.

41 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy