Ficovi nestačí prísľub o eurovale

Slovensko sa k ochrannému valu nepridalo ani vo štvrtok. Premiéra Roberta Fica nepresvedčilo ani vyhlásenie SDKÚ, že rozhodnutie o európskom ochrannom vale je nezvratné a nová vláda preto nebude blokovať jeho vytvorenie. Dohoda o ochrane eura je tak bez podpisu ministra financií Jána Počiatka.

02.07.2010 07:37
fico, val, euro Foto:
Premiér Fico neverí, že nová vláda nebude blokovať vytvorenie európskeho ochranného valu.
debata (334)

Slovensko malo svoj podpis pripojiť do 1. júla, namiesto toho však pokračovali vzájomné výčitky koalície a opozície. Fico uviedol že ak v piatok Iveta Radičová a SDKÚ tvrdia, že rozhodnutie o európskom ochrannom vale je nezvratné, je namieste otázka, prečo donedávna sľubovali voličom, že toto nezvratné riešenie odmietnu. Podľa neho chce designovaná premiérka Iveta Radičová oklamať svojich voličov a súčasne sa vyhovoriť na odchádzajúceho premiéra.

SDKÚ, naopak, tvrdí, že odchádzajúci premiér Fico podpísanie záchranného balíka zablokoval, hoci bolo plne v jeho kompetencii. Opäť tak podľa nej potvrdil, že jeho politické deklarácie sú účelové a populistické, a že v skutočnosti nemá zásadné politické postoje a politický program. Ficovi tiež vyčítala, že jeho ministri podpisujú miliardové zmluvy, ktoré veľa napovedajú o jeho nezodpovednom prístupe k politike.

V piatok sa zíde Koaličná rada, hovorca SDKÚ Martin Maťko však nemal informácie o tom, že by prijatie spoločného stanoviska vládnych strán k eurovalu malo byť témou rokovania.
Líder strany Most – Híd Béla Bugár povedal, že riešenie má ešte stále v rukách Fico, pretože nový kabinet bude vymenovaný až po ustanovujúcej schôdzi parlamentu. „Súčasná vláda by mala konať bez toho, ako sa vyjadria koaličné strany. Dokonca musí konať. Keď to nerobí, tak je to obrovský hazard,“ mieni Bugár. Podpredseda strany Sloboda a Solidarita Jozef Mihál sa nevedel vyjadriť, či by mala koalícia prijať spoločné stanovisko. Podľa neho je to téma pre budúceho ministra financií.

Komisár Európskej únie pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn tento týždeň povedal, že je nevyhnutné, aby Slovensko podpísalo dohodu o ochrannom vale. O dialóg medzi odchádzajúcim premiérom Ficom a budúcou predsedníčkou vlády sa pokúsil aj prezident Ivan Gašparovič. Fico však na stretnutie do Prezidentského paláca neprišiel. Premiér doteraz tvrdil, že minister financií Ján Počiatek nemôže dohodu podpísať, pretože chýba prísľub novej vlády, že ju dodrží.

334 debata chyba