Premiér označil umiestnenie sochy na Kossuthovom námestí za symbolické, pretože je to križovatka ciest do Bratislavy, Budapešti a Nových Zámkov. „Verím, že občania Komárna preukážu dostatok cností voči súsošiu svätých Cyrila a Metoda, ktorí sú pre Slovákov apoštolmi najvyššieho rangu,“ uviedol premiér.
Za trikolóru potiahol predseda vlády spoločne s nitrianskym županom Milanom Belicom a predsedom Matice slovenskej Jozefom Markušom.
Bojovník za autonómiu juhu Slovenska, podnikateľ János Bósza vyzýval policajtov, aby rozpustili zhromaždenie, pretože nebolo ohlásené. Nitrianska policajná hovorkyňa však pre Pravdu uviedla, že organizátor – úrad vlády, ich „vopred požiadal o zabezpečenie spoločenskej udalosti.“ Dodala, že policajti nezasahovali.
Aj okresný predseda Smeru Vladimír Matejička, ktorému sa Fico verejne poďakoval za pomoc pri presťahovaní súsošia, zdôrazňoval, že v súvislsoti s osadením súsošia bolo všetko v súlade so zákonmi. „Súsošie stojí na štátnej ceste. Je to štátny pozemok, preto nepotrebujeme súhlas mesta.“ Dodal, že má povolenie od policajtov. Podľa neho nezavadzia šoférom vo výhľade.
Primátor Komárna Tibor Bastrnák akciu kritizoval. „Nikto nemôže postaviť takúto sochu bez súhlasu mesta. Je veľa otáznikov a budeme sa pýtať.“ Na otázku, či plánujú sochu odstrániť, odpovedal, že zatiaľ neuvažujú o konkrétnych krokoch a určite nebudú robiť násilnosti.
Kvôli bronzovému Cyrilovi a Metodovi sa vedú v Komárne spory už roky. Matičiari sa nevedeli dohodnúť s mestom, sochu nakoniec dali na priečelie svojej budovy. Odtiaľ sa premiestnilo na spomínaný kruhový objazd.