Súd zamietol Ficovu žalobu na karikatúru

Okresný súd (OS) Bratislava IV zamietol v utorok žalobu expremiéra Roberta Fica na ochranu osobnosti. Ten sa viac ako rok súdi s vydavateľom denníka SME Petit Press kvôli karikatúre Martina Shootyho Šútovca, na ktorej je vtedajší premiér zobrazený bez chrbtice a lekár pri ňom konštatuje, že jeho bolesť je čisto fantómová.

13.07.2010 11:11
Robert Fico Foto:
Bývalý premiér Robert Fico
debata (95)

Karikatúra bola zverejnená 9. júla 2009, teda v čase, keď predseda vlády zrušil svoj pracovný program pre akútne ochorenie krčnej chrbtice.

Sudkyňa Silvia Walterová svoj verdikt zdôvodnila slovami, že nedošlo k neoprávnenému zásahu do ochrany osobnosti bývalého premiéra. Podľa jej slov autor karikatúry vyjadril len svoj hodnotiaci úsudok na konanie a vystupovanie Roberta Fica ako predsedu vlády SR v súvislosti s jeho vtedajším aktuálnym zdravotným stavom a nie ako súkromnej osoby.

Jeho zobrazenie bez krčnej chrbtice vyjadrovalo len satirické, zosmiešňovacie zobrazenie čŕt Fica ako politika, uvádza sa v rozsudku. Karikatúra sa týkala jeho verejného postavenia a nie zosmiešňovania jeho vtedajšieho zdravotného stavu, zdôraznila sudkyňa. Okrem iného spomenula, že keďže Fico bol v tom čase premiérom aj predsedom najsilnejšej strany Smer-SD, je povinný znášať väčšiu mieru kritiky.

Právny zástupca vydavateľstva Tomáš Kamenec sa domnieva, že toto rozhodnutie je rozumné, správne, zákonné a spravodlivé. Podľa jeho vyjadrenia je dôležité, aby SR ukázala, že patrí do skupiny právnych a demokratických štátov, ktoré si ctia slobodu viac než to, čo politik vnútorne prežíva. Považujem to za víťazstvo zdravého rozumu," uviedol Kamenec po skončení pojednávania. Tento rozsudok by podľa jeho názoru mohol byť používaný na zdôvodnenie aj v iných podobných prípadoch. Ficova obhajkyňa Zuzana Kupcová sa odmietla vyjadriť pred médiami. Spomenula len, že sa proti rozsudku odvolajú.

Expremiér žiadal od vydavateľstva Petit Press ospravedlnenie a náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 33.194 eur.

95 debata chyba