Mikloš: Pre Ficovu vládu existovali povodne len do dňa volieb

Pre bývalú vládu existovali povodne podľa ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ) iba do dňa parlamentných volieb. Myslí si, že kabinet Roberta Fica (Smer) dovtedy vyvíjal horúčkovitú aktivitu a posielal peniaze, čo chce dať i preveriť. Poznamenal tiež, že predchádzajúca garnitúra 9. júna zriadila výbor pre riešenie následkov škôd spôsobených povodňami, ktorý sa však nestretol ani raz.

14.07.2010 12:31 , aktualizované: 12:44
Radičová, Mikloš Foto:
Premiérka Iveta Radičová s ministrom financií Ivanom Miklošom na tlačovej besede po rokovaní vlády.
debata (238)

Poukázal tiež, že rezort koncom júna v súvislosti s povodňami zriadil účet na verejnú zbierku, čo oznámil aj prostredníctvom médií, kde doteraz prišlo 200 eur.

Ako objasnila premiérka Iveta Radičová, vláda poverila ministrov zdravotníctva, pôdohospodárstva, dopravy a vnútra vypracovaním situácie po májových a júnových povodniach. Pripraviť sa má i návrh a postup riešení pre najbližšie obdobie. Minister vnútra Daniel Lipšic ozrejmil, že škody po povodniach sa ešte stále odstraňujú a pokračujú aj mnohé záchranné práce. Prioritou pre nadchádzajúce obdobie má byť podľa jeho slov hľadanie riešenia pre tých ľudí, ktorí prišli o svoje obydlia.

Radičová priblížila, že o povodniach hovorila aj s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom v súvislosti s čerpaním pomoci z Európskeho fondu solidarity. „Je zrejmé, že hranicu, ktorá je zadefinovaná, aby sme mohli požiadať o tieto prostriedky, škody bohužiaľ prekračujú,“ povedala Radičová. Slovensko preto o pomoc z fondu požiada do piatka 16. júla. Mikloš v tejto súvislosti podotkol, že je to na poslednú chvíľu, keďže o čerpanie možno požiadať do desiatich týždňov od začiatku vzniku škôd.
Aktuálne škody po májových a júnových povodniach sa odhadujú na 695,1 milióna eur. Minister Mikloš zatiaľ nevedel bližšie špecifikovať, koľko prostriedkov a ako rýchlo môže Slovensko na ich pokrytie získať z Európskeho fondu solidarity.

Vláda o eurovale nakoniec nerokovala

Vládny kabinet sa nezaoberal avizovanou problematikou slovenskej účasti v novom európskom garančnom mechanizme ani pôžičkou Grécku. Tieto témy prerokuje vláda na svojej mimoriadnej schôdzi, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 15. júla až potom, ako sa v stredu večer na ďalšom postupe dohodnú koaliční partneri.

O ochrannom vale a otázke pomoci Grécku rokovala v pondelok a utorok v Bruseli premiérka Iveta Radičová a minister financií Ivan Mikloš (obaja SDKÚ). O výsledkoch týchto stretnutí a ďalšom postupe budú diskutovať predstavitelia stredopravých strán SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd v stredu od 18. hodiny na prvej koaličnej rade od podpisu koaličnej zmluvy a vymenovania novej vlády.

Podľa Radičovej došlo k tejto zmene na žiadosť koaličných partnerov. „Hneď po mojom návrate z Bruselu v utorok večer požiadali koaliční partneri o stretnutie pred rokovaním vlády o tejto téme. Ja som túto požiadavku rešpektovala a navrhla som postup a riešenie zvolaním mimoriadnej vlády na zajtra, až po rokovaní na koaličnej rade,“ priblížila premiérka po stredajšom rokovaní kabinetu.

„Či a kedy sa niečo podpíše, to vyplynie z toho, ako sa dnes politicky dohodneme na koaličnej rade a ako rozhodne zajtra vláda. My máme jasný postoj, ale chceme o ňom najprv informovať a navrhnúť tento postup riešenia našim koaličným partnerom,“ doplnil Mikloš. Zároveň zdôraznil, že dnes Slovensko vyberá už len zo zlých riešení, nová vládna koalícia sa však chce rozhodnúť zodpovedne a nepodliehať pritom rôznym tlakom.

Európa stále čaká na podpis SR pod rámcovú zmluvu o vytvorení Európskeho finančného stabilizačného mechanizmu (EFSF), tzv. eurovalu, s ktorým nová vláda nie je stotožnená, blokovať ho však nechce. Súhlas s jeho vytvorením dal ešte v máji predchádzajúci kabinet pod vedením Roberta Fica (Smer-SD). Radičová však v uplynulých dňoch zopakovala, že je naďalej zásadne proti pôžičke vysoko zadlženému Grécku zo strany Slovenska.

Nový kabinet vymenil zástupcov štátu v tripartite

Nový vládny kabinet vymenil zástupcov štátu v Hospodárskej a sociálnej rade (HSR) SR. Predsedom tripartity sa stáva minister práce Jozef Mihál (SaS). Členom predsedníctva sa stáva štátny tajomník rezortu financií Martin Chren. Ministri dopravy Ján Figeľ (KDH), financií Ivan Mikloš (SDKÚ), školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ), šéfovia rezortov hospodárstva Juraj Miškov (SaS), zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) a pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd) sa stávajú členmi HSR.

Z HSR odchádzajú členovia predchádzajúcej vlády, a to bývalá šéfka rezortu práce Viera Tomanová či vymenená štátna tajomníčka ministerstva Emília Kršíková. Vláda odvolala aj bývalých ministrov hospodárstva, financií, zdravotníctva, školstva, dopravy, pôdohospodárstva, životného prostredia i príslušných štátnych tajomníkov rezortov.

Tajomníkom na ministerstve vnútra bude Žilinka

Štátnym tajomníkom ministerstva vnútra bude Maroš Žilinka, ktorý doteraz pôsobil ako špeciálny prokurátor. Žilinka sa podľa ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) zaoberal v rámci svojej prokurátorskej činnosti najmä oblasťou ekonomickej kriminality. Práve boj proti korupcii a organizovanému zločinu bude jednou z Lipšicových priorít.

Na post štátneho tajomníka nominovalo Žilinku KDH, ktoré ovláda rezort vnútra. O nominácii rozhodlo predsedníctvo kresťanských demokratov v utorok 13. júla.

238 debata chyba