Výsledky referenda sú záväzné, prezident sa mýli, tvrdí SaS

16.07.2010 12:19
voľby, referendum
Ilustračné foto. Autor:

Výsledky referenda sú záväzné a musia byť vyhlásené rovnako ako zákon. Tvrdí to koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá týmto odmietla výroky prezidenta SR Ivana Gašparoviča, že poslanci Národnej rady (NR) SR nemôžu byť viazaní žiadnymi príkazmi.

Člen petičného výboru, ktorý zbieral podpisy pod referendum iniciované SaS, Robert Mistrík zdôraznil, že hlava štátu sa snaží zbaviť zodpovednosti za vzniknutú situáciu a posúva ju niekde úplne inde. „Spochybnil najdemokratickejší inštitút. Tvrdí, že referendum nie je záväzné, a toto konkrétne je navyše nepotrebné, to považujeme za škandalózne. Označiť právo občana podieľať sa na správe vecí verejných za zbytočnosť, je zarážajúce,“ vyhlásil na piatkovej tlačovej konferencii.

Gašparovič totiž nedávno povedal, že predseda NR SR musí predložiť výsledok referenda poslancom, ale tí konajú podľa svojho vedomia a svedomia a nie sú viazaní žiadnymi príkazmi. Vypisovanie takéhoto referenda teda považuje za hazard.

Výsledky referenda sa vyhlásia ako zákon, vyhlásil Drgonec

Bývalý sudca Ústavného súdu SR Ján Drgonec upozornil, že základným právom, ktoré zaručuje ústava, je podieľať sa na správe vecí verejných. „Umožňuje to občanom zúčastňovať sa volieb, no platí to aj počas volebného obdobia,“ vysvetlil. Na margo záväznosti výsledkov úspešného referenda podotkol, že sa s ním na základe Ústavy SR musí spojiť právny účinok.

„Návrhy prijaté v referende sa vyhlásia rovnako ako zákon. Z tohto hľadiska poskytol prezident mylnú informáciu, keď hovoril o svedomí poslancov a ich neviazanosti pri výkone mandátu. NR SR nemá vôbec právomoc o návrhu prijatom v referende rozhodovať,“ podčiarkol.

Neexistuje zákon, ktorý dovoľuje parlamentu schvaľovať výsledky referenda

Drgonec zároveň uviedol, že v SR neexistuje zákon, ktorý by Národnej rade priznával právomoc schvaľovať návrhy prijaté v referende. „Tie sa vyhlásia v Zbierke zákonov a nepodliehajú podpisovaniu predsedu parlamentu ani prezidenta a nerozhodujú o ňom ani poslanci,“ informoval.

Ak by parlament výsledky referenda nevyhlásil ako zákon, podľa Drgonca by mali mať občania, resp. petičný výbor právo obrátiť sa na Ústavný súd SR. Ten by následne NR SR uložil prijatie takejto právnej úpravy v istom čase. „V normálnom právnom štáte by nemohlo prichádzať do úvahy, aby parlament po rozhodnutí súdu naďalej strečkoval a nepripravil návrh takejto právnej úpravy,“ poznamenal.

SaS bude presviedčať partnerov, aby referendum podporili

SaS je podľa jeho slov pripravená naďalej presviedčať koaličných partnerov, aby sa pridali k propagácii blížiaceho sa referenda. Okrem iných totiž aj premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) povedala, že referendum vníma ako zbytočné. „Je len mesiac po voľbách a niekto začína veľmi rýchlo zabúdať, ako vzniklo toto víťazstvo. Aj naša referendová aktivita prispela k zmene moci,“ upozornil.

Samotná SaS chystá v tejto súvislosti „skromnú, ale veľmi intenzívnu kampaň“. Drgonec si myslí, že každá slušná strana by mala presviedčať svojich voličov na účasť a v tej chvíli je vylúčené, aby peniaze boli vynaložené zbytočne.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku