Dzurinda: Nadštandardné vzťahy s Českom nie sú formalita

16.07.2010 14:29
Mikuláš Dzurinda
Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda Autor:

Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda absolvoval v Českej republike svoju prvú zahraničnú cestu, čím potvrdil dlhoročnú tradíciu v slovensko-českých vzťahoch.

V Prahe rokoval s českým rezortným kolegom Karlom Schwarzenbergom a stretol sa aj s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Miroslavou Němcovou a premiérom Petrom Nečasom.

Vždy mi záležalo na tom, aby sme mali vynikajúce vzťahy a rozvíjali ich. Nadštandardná kvalita našich vzťahov nemôže byť formalitou ani samozrejmosťou a neudrží sa sama od seba. Musíme na nich neustále pracovať konkrétnymi aktivitami, zdôraznil Dzurinda po rozhovoroch s českými partnermi. Zároveň ocenil, že na svoju prvú zahraničnú cestu mohol prísť práve do Prahy a to len dva dni po vymenovaní novej českej vlády.

Na schôdzke s ministrom Schwar­zenbergom prebrali otázky spolupráce SR a ČR v rámci Vyšehradskej štvorky a priority ročného predsedníctva Slovenska vo V4, ktoré sa začalo 1. júla tohto roku. Venovali sa aj programu Východného partnerstva EÚ, rozširovaniu únie na západný Balkán a veľkú časť rozhovoru zamerali na energetickú bezpečnosť a potrebu diverzifikácie energetických zdrojov. Na túto tému diskutoval Dzurinda aj s osobitným veľvyslancom ČR pre otázky energetickej bezpečnosti Václavom Bartuškom.

Dzurinda všetkým českým partnerom vysvetlil postoj súčasnej slovenskej vlády k finančnému ochrannému valu pre eurozónu, ako aj postoj k pôžičke Grécku. S predsedníčkou Poslaneckej snemovne Němcovou hovorili aj o možnostiach rozšírenia slovensko-českej spolupráce na úrovni parlamentov. Nečas sa na stretnutí s ministrom M. Dzurindom osobitne zaujímal o situáciu po nedávnych povodniach v SR. V spoločnom vystúpení pred médiami potom označil návštevu ministra Dzurindu za dobrý začiatok v partnerských vzťahoch nových vlád oboch krajín.

Informáciu TASR poskytol hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku