Ľudia si od soboty musia zvoliť, či chcú slovenské občianstvo

Každý, kto od soboty okrem slovenského získa aj občianstvo inej krajiny, o to slovenské príde. Na Slovensku totiž začína platiť novela zákona o štátnom občianstve, ktorú tesne pred parlamentnými voľbami presadila vláda Roberta Fica. Je odpoveďou na maďarský zákon, ktorý zjednodušuje získanie občianstva zahraničným Maďarom. Norma našich južných susedov bude účinná od januára budúceho roka. Náš zákon teraz bičuje iných.

17.07.2010 07:03
Slovensko - vlajka Foto:
Ľudia, ktorí žiadajú o ďalšie občianstvo, o to slovenské prídu.
debata (24)

O naše občianstvo prídu aj tí, ktorí o to cudzie požiadali v minulosti, ale ich žiadosť iné krajiny administratívne vybavia až teraz. „Novela zákona neobsahuje prechodné ustanovenia. To znamená, že ak je žiadosť o nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva podaná pred 17. júlom a k jeho nadobudnutiu dôjde po 17. júli, dôjde k strate slovenského občianstva ku dňu nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva,“ povedala Lucia Garajová z ministerstva vnútra.

Nová koalícia chce zákon zmeniť, zatiaľ však nepovedala ako. SDKÚ stále opakuje, že postačí, ak na Slovensku zruší platnosť maďarského zákona, zatiaľ však nevysvetlili, čo to znamená v praxi. Navyše KDH, ktorého minister Daniel Lipšic má mať prípravu zákona na starosti, v máji novelu v parlamente podporilo.

Zákon o štátnom občianstve nie je retroaktívny. Ľudia, ktorí nadobudli ďalšie občianstvo dosiaľ, neprídu o to slovenské. Strata slovenského občianstva sa do budúcnosti netýka tých, ktorí cudzie občianstvo nadobudnú uzavretím manželstva alebo narodením. Teoreticky však o občianstvo nemusia prísť ani tí, ktorí ho získajú po 17. júli, ak s jeho nadobudnutím počkajú, kým súčasná vláda opäť nezmení zákon. Ľudia si fyzicky nemusia zatiaľ prebrať certifikát o cudzom občianstve.

„Nehrozí, že by mali slovenskí občania prichádzať od soboty o občianstvo už len preto, že by museli sami nahlásiť, že niečo také urobili,“ povedal pre Pravdu hovorca premiérky Rado Baťo. Osobám s novonadobudnutým cudzím občianstvom hrozí pokuta 3 319 eur, pokiaľ úradom túto skutočnosť nenahlásia. Ale možno predpokladať, že naše úrady nebudú nateraz aktívne pri stíhaní tých, ktorí sa nepriznajú nateraz aktívne.

Nový zákon nakoniec vstupuje do platnosti bez toho, aby platila výnimka pre české občianstvo. Pri prijímaní normy pritom predchádzajúci zahraničných vecí Miroslav Lajčák zdôrazňoval, že sa zachová nadštandard, ktorý vyplýva z historickej prepojenosti oboch krajín. V takomto duchu sa rozbehli aj odborné konzultácie medzi Slovenskom a Českom, neboli však dotiahnuté.

Už na budúci týždeň bude o dvojakom občianstve podľa Baťových informácií hovoriť premiérka Iveta Radičová so svojím maďarským kolegom Viktorom Orbánom na stretnutí premiérov krajín visegrádskej štvorky v Budapešti.

Novela zákona o štátnom občianstve - Čo sa mení?

 • Dobrovoľným získaním cudzieho občianstva po 17. júli 2010 človek prichádza o slovenské. Stráca právo voliť a byť volený v prezidentských a parlamentných voľbách. Ak je štátny zamestnanec a jeho povolanie je viazané na občianstvo (napr. hasič, colník, policajt či profesionálny vojak) prichádza o zamestnanie.
  • Človek, ktorý získa cudzie občianstvo na základe výslovného prejavu vôle, je povinný oznámiť to obvodnému úradu v sídle kraja. Inak mu hrozí pokuta 3 319 eur.
  • Ak človek stratí občianstvo SR, jeho občiansky preukaz a pas sa stávajú neplatnými. Je povinný ich neodkladne odovzdať. Inak môže byť potrestaný za priestupok.
  • Novela nerozlišuje medzi jednotlivými cudzími štátnymi občianstvami, a preto z nej v súčasnosti nevyplývajú nijaké výnimky, napríklad pre české občianstvo.
  • Novela nemá retroaktívne účinky. Ak niekto nadobudol cudzie štátne občianstvo pred 17. júlom 2010, slovenské občianstvo nestráca.
  • Občianstvo SR človek nestratí, ak cudzie občianstvo nadobudne uzavretím manželstva alebo narodením.
24 debata chyba