Spišiak sa vracia. Ako policajný prezident

19.07.2010 14:27, aktualizované: 17:00
jaroslav spišiak, polícia
Jaroslav Spišiak sa po štyroch rokoch vracia k polícii. Autor:

Po štyroch rokoch sa do vedenia polície vrátil bývalý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak. Hoci v minulosti povedal "s políciou už nechcem mať nič spoločné", ponuke ministra vnútra Daniela Lipšica stať sa prezidentom Policajného zboru neodolal.

„Ak by som ju neprijal, tak by som sa celý život len trápil a ja sa trápiť nechcem, nech sa trápia iní, tí, čo si to zaslúžia,“ vyhlásil po svojom pondelkovom vymenovaní. Na čelo polície sa vrátil z rafinérskej spoločnosti Slovnaft, kde šéfoval ochranke.

Lipšic vyhlásil, že pre Spišiaka sa rozhodol, „pretože boli po ňom vždy výsledky“. Za priority polície minister stanovil boj proti organizovanému zločinu a korupcii. „Polícia bude mať rozviazané ruky, aby žiadna skupina, strana ani loby nestáli nad zákonom. Polícia musí byť apolitická a nie nestranná, vždy musí byť na strane slušných ľudí,“ povedal Lipšic.

Spišiak odmietol informovať o tom, či odvolá krajských policajných šéfov a riaditeľov špecializovaných policajných útvarov Tibora Gašpara a Ivana Ševčíka. Vo funkcii zatiaľ zostáva aj 1. policajný viceprezident Miroslav Kopčík. O obsadení vedenia polície bude rozhodovať Spišiak, konkrétne mená však bude konzultovať s ministrom.

Či sa do polície vráti bývalý šéf Úradu boja proti organizovanej kriminalite Ján Vaľo, ktorý má k Spišiakovi blízko, policajný prezident nekomentoval. „Moji budúci spolupracovníci pôsobia v súčasnosti v civilnom sektore a sú to bývalí policajti. Sú ochotní vzdať sa svojich dôchodkov v prospech policajnej práce,“ povedal Spišiak. Vaľo odišiel z prezídia krátko po tom, čo prokuratúra zastavila trestné stíhanie podnikateľa Ladislava Reháka a advokáta Ernesta Valka za vydieranie a stal policajným pridelencom na Ukrajine.

Ku konkrétnym kauzám sa nový šéf polície odmietol vyjadriť. Jeho nadriadený minister Lipšic však vyhlásil, že prípad Hedvigy Malinovej dá preveriť inšpekcii ministerstva vnútra, či polícia pri jej vyšetrovaní nepochybila. Dodal však, že kauza je už v rukách prokuratúry.

Kto je Jaroslav Spišiak

Jaroslav Spišiak (46) už vo vedení polície bol, a to za troch ministrov vnútra. V rokoch 2001 až 2006 slúžil pod ministrami Ivanom Šimkom, Vladimírom Palkom a Martinom Padom ako 1. viceprezident Policajného zboru.

Krátko po nástupe do vedenia polície ako šéf Úradu boja proti organizovanej kriminalite riešil Spišiak najväčšiu mafiánsku popravu v dejinách Slovenska – vystrieľanie gangu pápayovcov v Dunajskej Strede. Pol roka po masakre Spišiakov tím obvinil z masovej vraždy piatich ľudí. Traja skončili za mrežami, dvaja zmizli. Prípad nie je doteraz ukončený, obvinení alebo už nežijú, alebo ich polícia nevie vypátrať.

Spišiak sa na verejnosti preslávil svojimi vyhláseniami, ktorým rozumel len on sám: „Oni vedia, že prečo, aj my vieme, že prečo. Toľko stačí povedať, že my vieme, že oni vedia.“

V roku 2004 vyvolal rozruch medzi politikmi, keď vyhlásil, že „organizovaný zločin má svoje chápadlá aj v Národnej rade“.

Ako šéf úradu boja proti mafii sa dostal do konfliktu s Jozefom Šátekom, ktorý bol na čele Úradu boja proti korupcii. Ten dal šetriť niektoré akcie organizované Spišiakovým úradom, ale aj činnosť sekcie ministerstva vedenej Martinom Cebom (KDH) či podozrivý nákup vozidiel pre vnútro počas ministrovania Vladimíra Palka (KDH). Šátek musel z polície nakoniec odísť, hoci vtedajší minister vnútra Palko ho navrhol do hodnosti generála. Spišiak odišiel až po nástupe nového ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku