Ústavu nepozná ani Matovič, referendum sa zrušiť nedá

Parlamentní nováčikovia z SaS majú problémy so znalosťou Ústavy SR. Okrem Richarda Sulíka, ktorý prezidentovi vyčítal termín vypísania referenda, hoci ten postupoval podľa zákona, je ďalším príkladom poslanec strany Igor Matovič. Ten si totiž myslí, že ak by sa všetky referendové otázky vyriešili na pôde parlamentu, vypísané referendum by sa dalo zastaviť zákonom.

20.07.2010 11:51
matovič, sas Foto:
Poslanec SaS Igor Matovič
debata (112)

Ustavní právnici sa však zhodujú na tom, že už raz vyhlásené referendum nie je možné zrušiť. Proti občanom, ktorí si uplatnili svoju vôľu, tak nemôže postupovať ani ústavná väčšina parlamentu.

Šéf ústavnoprávneho výboru parlamentu Radoslav Procházka z KDH hovorí, že Matovičov návrh je nekompetentný. „Nie je to možné, vyhlásenie referenda je v kompetencii prezidenta a jeho zastavenie by bolo v rozpore s právnym štátom a s právomocami prezidenta,“ povedal Procházka.

Právnik Ján Drgonec návrh okomentoval slovami: "V súlade s ústavou to možné nie je, v súlade s pánom Matovičom áno.“

Zrušenie referenda neprichádza do úvahy ani podľa prezidenta Ivana Gašparoviča. „Referendum, ktoré vyhlásil prezident, sa nedá zrušiť. Ak by sa dalo, prezident by tak urobil sám, pretože podľa neho toto konkrétne referendum je zbytočné a považuje ho za vyhadzovanie verejných prostriedkov,“ uviedol hovorca prezidenta Marek Trubač. Podľa neho dôsledky za referendum by mali niesť tí, ktorí ho iniciovali a „teda aj pán Matovič, ktorý je poslancom SaS“.

Matovič tvrdí, že po vyriešení referendových otázok by sa referendum stiahlo na základe žiadosti petičného výboru. Prezident vypísal referendum na 18. septembra a náklady na jeho vykonanie sú 7,2 milióna eur. Matovič verí, že dovtedy by sa dalo stihnúť prijať potrebné zákony.

Poradca predsedu parlamentu Richarda Sulíka právnik Milan Galanda by si vedel predstaviť, že členovia petičného výboru, ktorí iniciovali referendum alebo hociktorý občan, by mali právo požiadať Ústavný súd o vyjadrenie, či by zrušenie referenda bolo, alebo nebolo v súlade s ich právom na výkon priamej demokracie. „Do rozbehnutej hry sa nepatrí vstupovať. Ako keby mužstvo po prvom polčase vyhrávalo 50 : 0 a povedalo by sa, že druhý polčas je už zbytočný. Jednoducho zápas sa dohrá do konca,“ poznamenal Galanda.

Matovič hovorí, že bývalá vláda ukázala, že potrebné zákony "sa dajú prichystať z včera do rána a prijali sa v skrátenom legislatívnom konaní“. Za ideálne riešenie považuje zrušiť ustanovenie ústavy, podľa ktorého je referendum platné, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. „Zvýšil by sa tak záujem ľudí o referendum, pretože o jeho výsledku by rozhodli tí, ktorí by aktívne prejavili svoj názor,“ mieni Matovič. Richard Sulík, ktorý Matoviča a jeho Obyčajných ľudí na kandidátku zobral, návrh o prípadnom zrušení referenda komentoval slovami: „Je to jeho iniciatíva.“

Podpredseda SDKÚ Pavol Kubovič za rozhodujúce považuje stanovisko právnikov. "Ten, kto pripravoval referendum, musel vedieť, čo znamená, aby bol úspešné,“ podotkol.

Už v auguste by mali poslanci rozhodovať o vládnom návrhu ústavného zákona o zúžení imunity len na výroky a hlasovanie v parlamente. Do programových téz sa dostali štyri zo šiestich referendových otázok a imunita je jednou z nich. Premiérka Iveta Radičová chce o imunite rokovať aj s predstaviteľmi opozície.

Smer je zatiaľ v otázke referenda zdržanlivý. Hovorkyňa strany Silvia Glendová povedala, že „aktuálny vývoj pozorne sledujeme a nebudeme ho zatiaľ komentovať“.

112 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy