SDĽ podá trestné oznámenie pre nezhody pri hlasovaní

Strana demokratickej ľavice (SDĽ) podá trestné oznámenie pre marenie parlamentných volieb. Na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave to povedal člen Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) za SDĽ Ivan Weiss.

22.07.2010 12:54 , aktualizované: 15:36
bilbord, SDĽ Foto:
SDĽ mala v marci zo všetkých strán najväčšiu politickú kampaň.
debata (21)

„Posledné štyri týždne sme strávili nielen počítaním, ale aj komunikáciou s členmi okrskových volebných komisií, ktoré vykazovali odchýlky, či sú si tými výsledkami istí a sú ochotní svedčiť pred súdom,“ uviedol Weiss.

Podľa slov predsedu SDĽ Mareka Blahu bolo vo voľbách v roku 2006 11 volebných okrskov, v ktorých politickému subjektu neboli zarátané hlasy. „Preto sme chceli dohliadnuť na to, že v týchto voľbách budú všetky naše hlasy poctivo zrátané,“ priblížil s tým, že ako pomôcku zaviedli projekt paralelného sčítania hlasov. „Naši zástupcovia nám po zatvorení volebných miestností a spísaní zápisnice mali prostredníctvom sms zaslať výsledok,“ vysvetlil predseda s tým, že tak urobilo 1627 členov komisií.

„Odchýlky sme našli v 145 okrskoch, v 15 máme ľudí, ktorí sú ochotní dosvedčiť, že výsledok je rozdielny,“ poznamenal a doplnil, že to znamená, že v jednom percente volebných okrskov vedia reálne dokázať odchýlku oproti oficiálnemu výsledku hlasovania. „Znamená to, že sú tri strany, ktoré by mohli byť v parlamente a iné, naopak, nie,“ konštatoval, pričom podľa jeho vyjadrenia vo voľbách, kde o tom, či politický subjekt bude alebo nebude v Národnej rade (NR) SR, rozhoduje 2000 hlasov, je aj jedno percento určite podstatné.

SDĽ podľa jej predstaviteľov bude čakať, či vládne strany SaS a SDKÚ-DS naplnia svoj záväzok, že chcú podporovať elektronické formy hlasovania, ako aj novelizovať volebný zákon. „Na základe tých paralelných výsledkov jednoznačne vidíme, že treba podporovať elektronickú formu hlasovania. Umožnilo by to hlasovať väčšiemu množstvu ľudí a viedlo k menším chybám,“ uzavrel predseda.

Štatistický úrad podozrenie z manipulácie odmieta 

Štatistický úrad SR sa dôrazne ohradzuje proti spochybňovaniu oficiálnych výsledkov parlamentných volieb 2010. „Metodika ich spracovania je verejne dostupná, v dostatočnom predstihu pred voľbami bola vystavená na internetovej stránke Štatistického úradu SR a k Projektu automatizovaného spracovania výsledkov hlasovania vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky 2010 nikto nevzniesol pripomienky,“ píše sa vo vyhlásení Kancelárie predsedníčky Štatistického úradu SR Ľudmily Benkovičovej.

Nadštandardný počet chybných zápisníc z okrskových komisií a následne ich oprava podľa pokynov odborných sumarizačných útvarov sa podpísali jedine pod predĺženie času nevyhnutného na spracovanie údajov z okrskových volebných komisií. Išlo o formálne chyby, ktoré boli odstránené. „Odborné sumarizačné útvary Štatistického úradu SR pracovali len s opravenými zápisnicami, ktoré okrskové volebné komisie odsúhlasili. Aj z tohto dôvodu je akékoľvek spochybňovanie spracovania výsledkov volieb do Národnej rady SR nenáležité,“ uvádza sa vo vyhlásení.

21 debata chyba