Prečo nám komplikujete príchod na Slovensko, nechápu kanadskí Slováci

Kanadskí Slováci chcú zo zákona o dvojakom občianstve rovnakú výnimku ako Česko. "Denne na Kanadsko-slovenskú obchodnú komoru dostávame desiatky otázok a protestov proti novelizovanému zákonu o štátnom občianstve. Kanadskí Slováci sú jednoznačne za to, aby sa zákon nevzťahoval na Kanadu. Požadujú, aby Kanada dostala takú istú výnimku, ako sa pripravuje v prípade Českej republiky," povedal prezident komory Jozef Burza.

22.07.2010 14:27
debata (215)

Novelizovaný zákon bol podľa Burzu namierený proti zneužitiu dvojakého slovenského a maďarského občianstva. Obidve krajiny sú členmi Európskej únie a ide len o byrokratickú záležitosť, čo neobmedzí ich možnosť práce a pohybu v druhej krajine. Významne však podľa Burzových slov záležitosť obmedzí občanov Slovenska, ktorí prijmú občianstvo krajiny mimo EÚ, ako sú práve Kanada a USA.

„Títo občania môžu prísť na Slovensko len na obmedzený čas 90 dní, pričom by mali výrazne skomplikovanú možnosť práce a podnikania. Je ozaj v záujme Slovenskej republiky, aby sa títo ľudia nevracali? Treba si uvedomiť, že práve kanadskí a americkí Slováci stali za zrodom prvej Československej republiky v roku 1918,“ upozornil Burza.

V Kanade žije podľa odhadov asi dvestotisíc Slovákov a obyvateľov so slovenským pôvodom. Slováci s trvalým pobytom v Kanade, ktorí chcú žiadať o kanadské občianstvo, sa budú musieť zriecť slovenského občianstva. „Novelizovaný zákon je diskriminačný a človeka násilne oberá o možnosť slobodnej voľby. Možnosť dvojakého občianstva by bola minulosťou,“ uzavrel Burza.

215 debata chyba