Diplomacia sa chystá zlepšiť vzťahy s Maďarskom, naopak zrušiť s Kubou

Zahraničnopolitickým desatorom nazval časť venovanú zahraničnej politike v návrhu Programového vyhlásenia vlády minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda.

30.07.2010 11:28
debata (56)

„Základnou úlohou a našou ambíciou je prispieť čo najviac k zvýšeniu reputácie našej vlasti,“ vyhlásil na dnešnej tlačovej besede. Táto méta by podľa neho mala viesť k zvýšeniu záujmu o Slovensko, čomu rezort podriadi aj svoje správanie a nástroje.

Prvý bod pojednáva o kľúčovom a hodnotovom smerovaní zahraničnej politiky, ktorá sa bude opierať o tradičné hodnoty ako je právo na život, osobná sloboda či zachovanie ľudskej dôstojnosti. „Bude iba jedna zahraničná politika,“ zdôraznil Dzurinda a vysvetlil, že nebude jedna zahraničná politika na Slovensku a druhá s inou tvárou v zahraničí. Druhým bodom desatora sú dobré susedské vzťahy.

Rezort pod Dzurindovým vedením chce posilňovať nadštandardnosť vzťahov s Českou republikou, má tiež ambíciu zlepšiť vzťahy s Maďarskom, ešte viac zviditeľniť Visegrádsku štvorku a zameria sa tiež na vzťahy s Ukrajinou. „Spolupráca bude vedená pod mottom Spolu sme silnejší,“ priblížil.

Ďalšou oblasťou je aktívna európska politika, na štvrtej priečke je bezpečnosť a transatlantické vzťahy. Ako Dzurinda v súvislosti s týmto bodom pripomenul, Slovensko podporí protiraketovú obranu v Českej republike. Spojené štáty sú našim strategickým partnerom a jeho záujmom je okrem iného aj rozvoj vo vedecko-výskumnej oblasti. Piatou oblasťou orientácie zahraničnej politiky je Rusko.

Šiestym bodom je ekonomická politika v zahraničí. Tento rozmer bude podľa Dzurindu veľmi silne prítomný. Sedmičkou je rozvojová pomoc, osmičkou pomoc a služby občanom v zahraničí a starostlivosť o krajanov. Deviatym bodom z desatora je oblasť nových výziev, akými sú napríklad boj s nelegálnou imigráciou či globálne zmeny. Posledným bodom je otvorenosť a verejná kontrola zahraničnej politiky. „Chceme často komunikovať s ľuďmi, budeme otvorení,“ sľubuje nový šéf diplomacie.

Dzurinda má okrem iných plánov ambíciu obmedziť kontakty s krajinami, v ktorých sa porušujú ľudské práva, akými sú napríklad Bielorusko či Kuba. Ako zdôraznil, na jednej strane chápe ekonomické záujmy, no na druhej nemôžu ísť proti základným princípom a hodnotám. Na akciách kubánskeho veľvyslanectva, na ktorých bolo možné vidieť v minulom volebnom období expremiéra Roberta Fica, ho, ako povedal, nestretneme.

56 debata chyba