Ako Krvavé Šenky k názvu prišli

Zberateľom príbehov o Krvavých Šenkoch je Ondrej Práznovský. Voľakedy bol starostom Lehoty, pod ktorú Šenky patria. Príbehom o zbojníkoch verí aj preto, že sa spomínajú vo viacerých prameňoch.

31.07.2010 07:04
Krvavé Šenky Foto:
Krvavé Šenky
debata (1)

Jeden z nich, ktorý sa bývalému Huszár majeru postaral o nové meno, nám vyrozprával: „Odohralo sa to niekedy okolo roku 1848. Pán z Dobrej Vody sa vybral do Nitry na akési sedenie. Cestou sa však zastavil v Hlohovci na hrade a keďže miestna šľachtičná mala narodeniny a oslavovala, zdržal sa viac, ako pôvodne plánoval. Po ceste jeden člen družiny zaostal, lebo si musel dať podkuť koňa. Keď už posádka videla, že sa stmieva a že hradby v Nitre už pre nich budú zavreté, rozhodli sa prenocovať niekde po ceste. V nevľúdnom počasí ich zastavil vysoký silný muž, ktorý im ponúkol ubytovanie v šenku. Družinu uložili spolu s koňmi na seno, pána pozvali do hostinca. Ponúkli mu večeru, nechali ho osušiť sa pri kozube a naliali vína. Čašu s omamným mokom mu však doniesla stará, zúbožená starena, ktorá mu pošepla, aby víno za žiadnych okolností nepil. Poslúchol ju a odobral sa na poschodie do izby. Po chvíli však začul, ako sa k jeho miestnosti niekto hlučne blíži. Zbojníci si mysleli, že sa už priotrávil vínom, a tak ho už išli len doraziť. Keď Pán z Dobrej Vody zbadal zakrvavenú posteľ, bolo mu už všetko jasné a oprel o dvere stoličku na ktorú sa posadil. Zbojníci sa však sekerami začali dobýjať dnu. Vtom však k hostincu dorazil oneskorený člen družiny, ktorý začul hrmot. Starká, ktorá pána varovala pred vínom, mu nenápadne otvorila bránu a on, už aj s ďalšími členmi družiny pána zachránil. Jedného zbojníka zabil na mieste, ďalších odsúdili v Nitre. Keď vtedy prehliadali celý hostinec, našli v pivnici vo vápne tri nahé dievčenské telá. A chýr o krvavom šenku sa začal šíriť do širokého okolia.“

Kuriózne názvy majú aj iné európske obce

Llanfairpwllgwyn­gyllgogerychwyr­ndrobwllllanty­siliogogogoch

Ak si myslíte, že autor tohto článku zabudol nahradiť nezmyselnú zmes písmen titulkom, mýlite sa. V titulku si môžete prečítať najdlhšie meno mesta v Európe. Patrí mestečku vo Walese vo Veľkej Británii, je písané waleštinou a v preklade znamená niečo ako Kostol svätej Márie v dutine bielych liesok neďaleko prudkého víru Kostola svätého Tysilia s červenou jaskyňou.

Kým cudzinci navštevujú s obľubou železničnú stanicu tohto waleského mesta, aby sa odfotili pri tabuli s názvom obce, Briti sa zase radi fotia pri tabuli na začiatku istej obce v Rakúsku. „Nemci chcú vidieť Mozartov dom v Salzburgu, Američania zase miesto, kde bol natočený muzikál The Sound of Music, Japonci rodnú obec Hitlera. Ale Briti chcú len Fucking (súložiť),“ píše sa s humorom v miestnom rakúskom turistickom sprievodcovi.

Fucking leží v Hornom Rakúsku. Foto: Andrej Barát, Pravda
značka, Fucking, rakúska dedina Fucking leží v Hornom Rakúsku.

Malá obec, ktorá má okolo sto obyvateľov, musí vynakladať nemalé prostriedky na stále nové a nové tabule, pretože sú obľúbenou korisťou (nielen) britských turistov. Salvy smiechu u anglicky hovoriacich návštevníkov vyvoláva už len samotný názov, Rakúšania svoje dielo však istého častu ešte nevedomky zdokonalili. Hneď pri názve obce umiestnili varovnú ceduľu pre vodičov s textom – Bitte nicht so schnell (prosím, nie tak rýchlo).

Slovenskí recesisti majú svoje „pútnické“ miesto hneď v susednom Poľsku. Neďaleko mesta Krakov sa totiž nachádza dedina Kokot. Obce však vedia zaujať ľudí aj inými ako vulgárnymi výrazmi. Naozaj pozoruhodné názvy majú mnohé mestá v USA. Napríklad Boring (Nudný) v Oregone, Why (Prečo) v Arizone alebo Truth or Consequences (Pravda alebo Dôsledky) v Novom Mexiku.

Na Aljaške zase nájdete obec Unalaska (Nealjaška). Pensylvánia má vlastnú Moskvu, Texas zase Paríž a Londýn. O kovbojskom štáte čo-to napovie aj fakt, že v ňom vedľa seba musia žiť obyvatelia mestečiek s názvami Quail (Prepelica), Bacon (Slanina) a Cut and Shoot (Rež a strieľaj). Spojené štáty však ponúkajú desiatky až stovky ďalších veselých pomenovaní.

Zaujímavé sú však aj názvy niektorých škandinávskych miest. Vo Fínsku nájdete napríklad oblasť Ii. Písaná veľkými písmenami na tabuli pripomína rímsku dvojku (II). Wikipedia uvádza aj niekoľko jednoslovných miest. Y nájdete vo Francúzsku a na Aljaške. Nórsko má dokonca hneď niekoľko mestečiek nazvaných A.

1 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy