V uplynulej sezóne zomrelo na chrípku 86 ľudí, opäť udrie na jeseň

Hoci je leto, chrípka a akútne respiračné ochorenia hrozia stále. Pribudlo ich aj minulý týždeň, najviac v Bratislavskom kraji. S oveľa väčšou silou však chrípka udrie na jeseň, keď je jej sezóna. Počas tej uplynulej zomrelo na Slovensku na chrípku viac ľudí ako po iné roky.

, 02.08.2010 10:54
lekáreň, lieky, chrípka Foto:
Vedci už pracujú na vývoji nových vakcín proti chríkovým vírusom. Ani očkovanie však neodporúčajú lekári každému.
debata

„Bolo niekoľko sezón, keď sme nezaznamenali nijaké úmrtia. Táto chrípková sezóna je výnimočná počtom hlásených úmrtí,“ zhodnotil epidemiológ Ján Mikus. Od začiatku marca 2009 do konca apríla 2010 ich bolo 86, z toho v 56 prípadoch bol potvrdený pandemický vírus chrípky A(H1N1), teda takzvaná prasacia chrípka. Tá sa objavila pred niečo vyše rokom v Mexiku a USA. V priebehu niekoľkých mesiacov sa vírus A(H1N1) rozšíril po celom svete.

Podľa prvých analýz amerických epidemiológov z National Institute of Health boli proti vírusu prekvapujúco odolné malé deti do piatich rokov a starí ľudia. Komplikácie, naopak, hrozili tehotným ženám. Virológovia potvrdili, že dnešný vírus prasacej chrípky má oveľa bližšie k pôvodcovi španielskej chrípky ako k vírusom H1N1, ktoré ešte nedávno vyvolávali sezónnu chrípku. To je zrejme aj dôvod, prečo sú seniori proti nej odolní. V detstve sa stretávali s vírusmi, ktoré boli „potomkami“ vírusu španielskej chrípky a ešte sa nestačili veľmi zmeniť. Americký virológ Gary Nabel z National Institute of Allergy and Infectious Diseases je presvedčený, že vírus z roku 2009 bude do určitej miery kopírovať evolúciu, akou prešiel vírus španielskej chrípky. Vedci teraz plánujú úpravy vírusov s predstihom tak, aby zodpovedali predpokladaným postupným zmením vznikajúcim spontánne pri pandemickom víruse, čo by mohlo urýchliť a zjednodušiť vývoj nových vakcín.

Ďalšia sezóna sa začne v októbri. „Chrípky sa začínajú v októbri, novembri a dá sa povedať že pretrvávajú až do marca. Najlepšie obdobie je, keď sú mrazy, lebo vtedy nie sú ani bacily,“ hovorí detská lekárka Petra Džuppová.

Jednou z možností prevencie je očkovanie, ani to však nie je vhodné pre každého. „Posledné tri roky sme zaznamenali zvýšený záujem o očkovanie proti chrípke. Neodporúčam to však paušálne pre každého. Závisí najmä od stavu pacienta. Zaočkovať sa by som odporúčala napríklad ľuďom nad 60 rokov,“ hovorí všeobecná lekárka Iveta Plešková.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy