Koalícia sa zľakla, príspevok pre rodičov nezruší

Plány ministra práce meniť príspevky pre rodičov platili dva dni. Po vlne kritiky zo strany verejnosti mu ich v štvrtok zastavila premiérka Iveta Radičová.

05.08.2010 13:24 , aktualizované: 19:58
radičová, mihál, sdkú Foto:
Premiérka Iveta Radičová zastavila plány ministra práce Jozefa Mihála, ktorý avizoval škrty príspevkov pre rodiny s deťmi.
debata (214)

Hoci Mihál zámer zrušiť 678-eurový príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa jasne oznámil na svojej utorkovej tlačovej konferencii, Radičová to včera označila len za „úvahy“ šéfa sociálneho rezortu. Táto dávka sa podľa nej v nijakom prípade rušiť nebude. Bez zmeny by mala po novom zostať aj rozdielna výška rodičovského príspevku, ktorú chcel Mihál pôvodne zjednotiť na 180, prípadne 190 eurách.

Vyhlásenia Mihála o znížení podpory rodinám a následné korekcie premiérky vyvolávajú neistotu, ako chce koalícia riadiť a meniť sociálny systém.

„Nič také nie je súčasťou programového vyhlásenia vlády, programových priorít ani plánu tejto vlády,“ vyhlásila Radičová o avizovanom znížení štátnej podpory pri narodení dieťaťa. Vláda podľa nej nemieni uvažovať týmto smerom. Radičová tvrdí, že bude hľadať riešenia, ktoré neznížia pomoc rodinám v čase, kedy má zvýšené náklady spojených s narodením dieťaťa.

Z Mihálových utorkových plánovaných zmien zostala len jedna – zmena podmienok na priznanie rodičovského príspevku. Radičová uviedla, že by ho mali jednoznačne dostávať aj pracujúci rodičia. „Ako prvý krok vláda predloží Národnej rade na schválenie odstránenie diskriminácie rodičov, ktorí si popri starostlivosti o dieťa privyrábajú. To je náš hlavný zámer,“ zdôraznila.

Samotný Mihál výrazne zjemnil svoje pôvodné vyjadrenia o znížení príspevku pri narodení dieťaťa a jeho rozložení na mesačné dávky v rodičovskom príspevku. „Mojou chybou bolo, že som na tlačovej konferencii podľahol tlaku novinárov a začal som rozpitvávať to, čo malo zostať len v kuchyni,“ snažil sa včera obhájiť. Poznamenal, že podobných riešení na zjednodušenie systému štátnej podpory pri narodení dieťaťa má v hlave „aj desať“.

Čo sa týka výšky rodičovského príspevku, premiérka aj minister práce boli vo vyjadreniach opatrní, nepovedali nič konkrétne. „Ešte sme sa nebavili o konkrétnej sume,“ uviedla Radičová. A Mihál doplnil, že momentálne je jeho ambíciou odstrániť po Novom roku iba spomínanú diskrimináciu pracujúcich rodičov. Zachovať zatiaľ mieni aj súčasnú dvojstupňovú výšku príspevku, keďže „ako matematikovi“ je mu jasné, že celková zmena systému je mimoriadne zložitá. Pri prepočtoch treba podľa neho brať do úvahy napríklad aj fakt, že dĺžka poberania príspevku je u každého rodiča rôzna a dôležité je tiež rozhodnúť, ako sa zmeny dotknú tých, ktorí príspevok už poberajú.

V súčasnosti dostávajú rodičia, ktorí sa o dieťa do dvoch rokov starajú doma a nepracujú, príspevok v sume 256 eur. Po dovŕšení dvoch rokov dieťaťa im klesne na 164,22 eura. Nemocensky nepoistené matky majú po celé tri roky nárok na 164,22 eura.

Zlepšenie rodinnej politiky vlády Radičová všeobecne podmienila konsolidáciou verejných financií. Mihál neskôr na novinársku otázku, ako chce v rezorte ušetriť on sám, uviedol, že na rozdiel od predchodcov si nevynovil kanceláriu, nekúpil nové auto a využíva služobný laptop len za 800 eur. Prehodnotiť mieni potrebnosť 12 ľudí, ktorí na ministerstve v súčasnosti tabuľkovo pracujú nadstav. A takisto bude šetriť na služobných cestách, ktorých si podľa neho v minulom volebnom období pracovníci ministerstva užívali nadmieru.

Horský: Ľavá ruka nevie, čo robí pravá 

Premiérka Iveta Radičová dala rázny stop dva dni trvajúcim debatám o zrušení príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa. Vyhlásila, že dávka sa v nijakom prípade rušiť nebude. Neodpustila si však poznámku o „šírení dezinformácií“, ktoré sa na túto tému objavili v médiách. O zmenách pritom v utorok informoval samotný minister sociálnych vecí Jozef Mihál. Kroky oboch politikov komentuje politológ Michal Horský.

Považujete výčitku o „šírení dezinformácií“ z úst predsedníčky vlády za fér voči novinárom?

Nuž, členovia Radičovej kabinetu by si predovšetkým mali sami dobre premyslieť, čo, ako a kedy mienia zverejniť. Nesmú každý deň tvrdiť čosi iné a predkladať verejnosti protichodné stanoviská, ktoré sú napokon oni sami alebo premiérka nútení dementovať. Často ľavá ruka nevie, čo robí pravá.

Môžete uviesť príklady?

Tak najprv som zachytil, že sa bude hýbať s percentami odvodov do prvého a druhého piliera, no vzápätí to už nebola pravda. Hovorilo sa o zrušení minimálnej mzdy, dnes čítam, že by sa mala zvýšiť. Najnovším prešľapom sú tieto zbytočné šumy okolo zrušenia príplatku a úprave rodičovského príspevku, keď sám minister práce Mihál napokon priznal, že o systémových zmenách v tejto oblasti zatiaľ vôbec nemá jasnú predstavu. A to už nespomínam rozporné vyjadrenia ministra zdravotníctva Uhliarika o výmenných lístkoch, o prísnejších podmienkach pre lekárne a podobne.

Odporúčate teda koalícii v tomto smere sebareflexiu?

Určite. Aj novozvolený predseda parlamentu Sulík predsa v prejave na úvod rozpravy o vládnom programe varoval, že vláda si musí dať pozor na spôsob komunikácie s občanmi a dôrazne sa vyvarovať chýb, ktoré v tomto smere urobil Dzurindov kabinet. Považujem to za najzaujímavejšiu myšlienku jeho vystúpenia. Ako vidno, povedal hlbokú pravdu. A poriadok by si mal urobiť aj vo vlastných radoch.

214 debata chyba