Mikloš zvažuje trestné oznámenie na Harabina

Minister financií Ivan Mikloš zvažuje podanie trestného oznámenia na predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina.

05.08.2010 16:45 , aktualizované: 17:34
Mikloš Foto:
Minister financií Ivan Mikloš zdôraznil, že v prípade kontroly koná na základe zákona.
debata (89)

Harabin sa opakovaným odmietnutím kontroly ministerstva financií podľa Mikloša mohol dopustiť trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa. Záležitosť dal analyzovať právnikom.

Harabin Miklošovi 3. augusta napísal list. Uvádza v ňom, že ministerstvo financií nemá právomoc vykonať vládny audit na Najvyššom súde SR. Súd podľa Harabina hospodári s prostriedkami, ktoré schválil parlament a hospodárenie kontroluje Najvyšší kontrolný úrad.

Mikloš názor predsedu NS SR považuje za mylný a argumentačne absurdný, keďže rozpočet všetkých rezortov schvaľuje Národná rada SR a podľa takého výkladu by ministerstvo financií nemohlo vykonávať kontrolu zákonnosti nakladania s peniazmi daňových poplatníkov na žiadnom štátnom úrade. Minister financií zároveň zdôrazňuje, že koná jednoznačne na základe zákona, čo dokazujú aj vládne audity na NS SR vykonané ministerstvom financií v rokoch 2007 a 2009.

Harabin: Ide o vopred pripravený scenár osobnej pomsty

Harabin sa už teší na to, ako vyjde najavo, že ho chcú stíhať len za dodržiavanie zákona. A tiež za to, že Miklošovi zabránil v porušovaní zákonov a útokoch na súdnu nezávislosť. Uvádza sa v reakcii, ktoré v štvrtok p­oskytol tlačový a informačný odbor NS SR na vyjadrenia ministra.

Podľa Harabinových slov ide o vopred pripravený scenár osobnej pomsty po línii ministrov spravodlivosti Daniela Lipšica, Lucie Žitňanskej a uvedeného Mikloša. Ako predseda NS pripomenul, najskôr to bolo odňatie ochranky, potom nezákonné prepustenie jeho manželky a teraz uloženie nezákonnej pokuty sudcovi. 

Skupine kontrolórov ministerstva financií sa ani v stredu nepodarilo urobiť kontrolu na Najvyššom súde SR. Po telefonickom rozhovore z vrátnice súdu so zástupcami tejto inštitúcie kontrolóri budovu opustili. Bol to už opakovaný pokus o kontrolovanie hospodárenia Najvyššieho súdu SR, o ktoré sa rezort financií pokúša od minulého štvrtka. V prvom prípade ho podľa ministra financií Ivana Mikloša zmaril predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. Ľudí z ministerstva financií na kontrolu nepustili, pričom Harabin argumentoval, že na poverení je skorší termín. Kontrolu však preložili o dva dni práve na žiadosť Najvyššieho súdu. Vtedy ešte Harabin tvrdil, že keď prídu Miklošovi kontrolóri so správnym poverením, tak kontrolu môžu urobiť.

V pondelok však už začal argumentovať uznesením Ústavného súdu SR, ktoré podľa neho neumožňuje takúto kontrolu. Predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková v pondelok po stretnutí s premiérkou uviedla, že nevie, na aké uznesenie pléna ÚS sa Harabin odvolal. „Nie je mi to známe, vôbec mi to nie je známe o čom pán Harabin hovoril.“ Dodala, že na ÚS SR majú každý rok kontrolu aj z ministerstva financií aj z NKÚ.

Rezort financií v tomto prípade už udelil Najvyššiemu súdu SR pokutu 33 000 eur a Štefanovi Harabinovi 1 000 eur. Kontrola sa neuskutočnila ani v utorok, pretože Harabin ako predseda Súdnej rady SR bol na jej rokovaní v Omšení, čiže mimo sídla Najvyššieho súdu SR.

89 debata chyba