Na platy nám nesiahajte, odkázali politici Radičovej

Znižovanie platov politikov ohlásené premiérkou Ivetou Radičovou nie je ani zďaleka isté. Návrh majú totiž pripraviť poslanecké kluby. Lenže koaliční ani opoziční poslanci sa svojich platov len tak vzdať nechcú. Tvrdia, že už ich mali dva roky zmrazené, čím prišli o vyše 8 850 eur.

12.08.2010 21:17
NR SR, parlament Foto:
Národná rada Slovenskej republiky.
debata (99)

Poukazujú na to, že sudcom či vysokým štátnym úradníkom na rozdiel od nich sa platy pravidelne zvyšovali. O tom, či je to priechodné a ako, chcú najprv diskutovať.

Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Jozef Mikuš tvrdí, že o tom diskutujú nielen v ich klube, ale aj v koalícii. „Ako to presne bude vyzerať so škrtaním, nie je ešte známe. Určite budeme solidárni. Meniť systém odmeňovania ústavných činiteľov by však nebolo správne,“ vyhlásil Mikuš.

Súhlasíte, aby ostali platy politikov zmrazené, alebo ich treba ešte znížiť?

Diskusiu o škrtoch žiadajú aj opoziční poslanci. „Mali by sme hľadať rozličné možnosti úspor a určite k nejakému konsenzu dôjdeme. Nebola by som rada, keby sa teraz spustilo politické divadlo a jednotliví poslanci a strany by sa začali búchať do pŕs, ako kto spolucíti s národom a ako sa vie uskromniť,“ vyhlásila podpredsedníčka SNS Anna Belousovová.

Keďže návrh na zmenu odmeňovania má dať dokopy predseda parlamentu Richard Sulík, neodpustila si poznámku, že on je podnikateľom, ktorý sa ide navečerať na tryskáči do Salzburgu kvôli jedenástim chodom. Preto si myslí, že by to nemal byť návrh Sulíka, ale poslaneckých klubov.

Hovoriť o znižovaní platov poslancov chce aj Smer. „Strana nemá problém o tejto téme diskutovať, vyzerá to však tak, že nová vláda sa zmôže len na lacné populistické gestá,“ povedal riaditeľ komunikácie strany Erik Tomáš. Ďalšou otázkou je, z akého základu by sa mal plat politikov znížiť. Môže sa totiž stať, že ohlásené znižovanie platov poslancov, ale aj členov vlády sa nakoniec skončí ich zvýšením o približne 600 eur mesačne.

Platy poslancov a ministrov sú totiž už dva roky zmrazené a vypočítavajú sa z priemernej mzdy v hospodárstve v roku 2007. Ak si ich nezmrazia aj na budúci rok, platy sa im vypočítajú z trojnásobku priemernej mzdy za rok 2010. Tá je už dnes oproti priemernej mzde spred troch rokov o 225 eur vyššia a dosahuje 829 eur.

To znamená, že plat by sa im o desať percent znižoval z platu 2 490 eur plus 2 000 eur paušálne náhrady. Nie z ich súčasného platu 2 009 eur plus 1 600 eur paušálne náhrady. To by znamenalo, že aj napriek 10-percentným škrtom by ich plat oproti dnešku stúpol o vyše 600 eur mesačne, najmä ak sa im naďalej nebudú zdaňovať náhrady tak ako dnes.

Ako celé šetrenie na platoch politikov nakoniec dopadne, bude známe až potom, keď ministerstvo financií predloží koncom septembra návrh zákona o štátnom rozpočte. Richard Sulík aj minister financií Ivan Mikloš zatiaľ odmietajú niečo konkretizovať. Podľa informácií Pravdy má však už ministerstvo financií pripravené tabuľky, ako sa majú platy politikov meniť.

Aké sú dnes platy politikov

plat poslancov tvorí trojnásobok priemernej mzdy v hospodárstve za uplynulý rok
poslanci mali platy zmrazené dva roky – 2009 a 2010
ich plat je v súčasnosti 2 009 eur plus nezdanené paušálne náhrady pre mimobratislavských 1 608 eur a bratislavských 1 408 eur
ak by sa ich platy nezmrazili aj na budúci rok, tak by sa im aj pri 10–percentnom znížení zvýšili. Ich plat by aj s nezdanenými náhradami tvoril namiesto 2 009 eur + 1 608 eur trojnásobok priemernej mzdy v hospodárstve za rok 2010 čo je 829 eur, dostávali by tak 2 490 eur + náhrady mínus 10 percent – 2 241 eur plus 2 000 eur. V takomto prípade by zarábali o 632 eur viac ako dnes
podobne by sa zvýšil aj plat ministrov a prezidenta, ktorého výška je odvedená od platu poslanca

99 debata chyba