Mediálne školenia na ministerstve obrany sa možno vôbec nekonali

Ministerstvo obrany zabezpečovalo za minulej vlády mediálne školenia pre svojich zamestnancov, súčasné vedenie rezortu však upozorňuje, že neexistuje doklad o tom, že sa tréningy naozaj konali.

24.08.2010 10:41, aktualizované: 11:53
Jaroslav Baška Foto:
Bývalý minister obrany Jaroslav Baška tiež absolvoval mediálny tréning.
debata (4)

V rokoch 2007 až 2010 malo ministerstvo zmluvy na poskytovanie lektorskej, konzultačnej, poradenskej a prednášateľskej činnosti za viac ako milión slovenských korún s Ľubicou Mižičkovou.

Tréning absolvoval aj Baška

Za roky 2007 až 2009 dohodu podpísali vždy na tristo hodín ročne a hodinová mzda bola 1 080 slovenských korún. „Zaujímavé je, že každý rok vyplatilo ministerstvo rovnakú čiastku za rovnaký počet hodín na základe výkazov činnosti a vyúčtovania. Nedá sa teda preukázať, či práca, za ktorú dostala pani Mižičková zaplatené, bola skutočne vykonávaná,“ píše v stanovisku hovorca rezortu obrany Richard Šümeghy.

Na ministerstve nie sú k dispozícii dokumenty, ktoré by preukazovali, komu sa mediálne tréningy a poradenstvo poskytovalo – mohli to byť minister, riaditeľka kancelárie alebo hovorca. Ministerstvo obrany nemá informácie o tom, že by mediálne tréningy dostávali riaditelia sekcií alebo štátny tajomník, isté je len to, že mediálny tréning absolvoval aj exminister Jaroslav Baška, zdôraznil Šümeghy.

„Ministerstvo obrany pod mojím vedením určite nepreplatilo žiadne faktúry za školenia, ktoré sa nekonali,“ zareagoval na informáciu exminister obrany Jaroslav Baška. Školenia podľa neho absolvovali „hlavní funkcionári rezortu“. Baška si myslí, že súčasné vedenie by malo doklady lepšie hľadať. Ako poznamenal, výkaz o vyúčtovaní by mal byť súčasťou faktúry, bez toho by nebola preplatená.

Galko: Je to tu ako mínové pole

Súčasný minister Ľubomír Galko na kauzu reagoval slovami „nič nového pod slnkom. Je to tu ako mínové pole. Ja už pomaly pri otváraní ľubovoľnej zásuvky na ministerstve mám obavy z toho, že v nej nájdem nejakú pochybnú zmluvu, na základe ktorej sa niekto na rezorte obrany priživoval,“ povedal nový šéf rezortu.

Šümeghy upozornil, že aj Galko už absolvoval niekoľko mediálnych tréningov, no jeho školili interní zamestnanci ministerstva bez účasti externého subjektu. Interní zamestnanci to robia v rámci svojho pracovného času, o túto činnosť im rozšírili pracovnú náplň. „Dnes je teda situácia na ministerstve obrany diametrálne odlišná od minulosti – mediálne tréningy ministra Ľubomíra Galka nestoja daňových poplatníkov ani euro a tak to zostane aj v budúcnosti,“ uzavrel Šümeghy.

Mediálna poradkyňa Ľubica Mižičková školila aj pracovníkov ministerstva financií, rezort jej za štyri roky zaplatil takmer 135-tisíc eur. Podľa exministra Jána Počiatka bola Mižičková rezortu k dispozícii 24 hodín denne.

4 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy