Radičová žiada od Európskej únie ospravedlnenie

Slovenská premiérka Iveta Radičová pre denník Die Welt pred schôdzkou s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou povedala, že bude žiadať "oficiálne ospravedlnenie" za to, že Európska únia kritizovala rozhodnutie slovenského parlamentu.

25.08.2010 11:47 , aktualizované: 16:07
Iveta Radičová Foto:
Premiérka Iveta Radičová
debata (345)

Zákonodarný zbor totiž rozhodol o tom, že SR neprispeje na záchranný balíček EÚ a Medzinárodného menového fondu pre Grécko. „Spôsob, ako európsky komisár pre ekonomické a menové záležitosti Olli Rehn, ktorý je nevolený predstaviteľ Bruselu, hovoril o slobodne zvolených členoch slovenského parlamentu, bol urážajúci,“ vyjadrila sa Radičová. „Nemá na to žiadne právo. Je len administrátor a nič viac,“ citovala DPA vyjadrenie slo­venskej premiérky pre vy­danie denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Slovenský parlament tento mesiac neschválil príspevok v sume 800 mil. eur na záchranný balíček pre Grécko, ktorého celková hodnota je 110 mld. eur. Toto rozhodnutie nahnevalo Brusel a Rehn to označil za „porušenie solidarity“. Merkelová, ktorá bola terčom kritiky, že váha v otázke pomoci Aténam, rozhodnutie Slovenska kritizovala tiež. „Každý musí vedieť, že raz tiež môže potrebovať solidaritu iných,“ povedal jej hovorca Steffen Seibert minulý týždeň pre denník Financial Times Deutschland.

„Európa spočíva na demokracii, solidarite a tolerancii. My rešpektujeme rozhodnutia nášho slobodne zvoleného parlamentu. Rešpektujeme aj rozhodnutia iných demokraticky zvolených parlamentov a inštitúcií. To na druhej strane očakávame aj od iných,“ citoval predsedníčku vlády SR Die Welt.

„Odmietam tézu, že sme sa správali nesolidárne. Podľa môjho názoru by to bola falošná solidarita. Pretože nejde o solidaritu s krajinou otrasenou krízou, ale s vládnucimi politikmi, ktorí sa zachovali nezodpovedne,“ zdôraznila Radičová.

Európska komisia odmietla kritiku Radičovej

Európska komisia odmietla ostrú kritiku slovenskej premiérky Ivety Radičovej, ktorú podľa vlastných slov pobúrili vyjadrenia komisára pre hospodárske a menové záležitosti Olliho Rehna.

„Komisia rešpektuje slovenský parlament a jeho rozhodnutia, ale má právo s nimi nesúhlasiť,“ uviedol Rehnov hovorca Amadeu Altafaj. Pobúrenie slovenskej premiérky podľa neho vychádza z nedorozumenia. „Komisia nikdy nevyhlásila nič, čo by sa mohlo chápať ako nedostatok rešpektu voči slovenskému parlamentu a jeho suverénnym rozhodnutiam.“

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová odcestovala v stredu 25. augusta na jednodňovú pracovnú návštevu Nemecka. Stretnúť sa má so spolkovým prezidentom Christianom Wulffom a tiež so spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou. Podľa oficiálnej informácie Úradu vlády SR by témou rokovaní mala byť predovšetkým vzájomná spolupráca oboch krajín, možno však očakávať aj otvorenie otázky slovenského zamietavého postoja voči pôžičke Grécku a tiež k otázke Kosova.

Podľa Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR by mala premiérka Iveta Radičová s prezidentom Wulffom a kancelárkou Merkelovou zhodnotiť vzájomnú hospodársku spoluprácu oboch krajín a námety na jej ďalší rozvoj. Diskutovať by mali aj o aktuálnych hospodársko-finančných otázkach v európskej politike a o možnostiach novej spolupráce, predovšetkým v ekonomike, inováciách, nových technológiách, vede a školstve.

345 debata chyba