Dušan Muňko skončil vo funkcii šéfa Sociálnej poisťovne

Vláda na svojom rokovaní odvolala Dušana Muňka. Ten tak končí vo funkcii šéfa Sociálnej poisťovne, informovala televízia TA3. Dušan Muňko zastával tento post aj napriek tomu, že sa po júnových parlamentných voľbách dostal do parlamentu za stranu Smer. Radičovej vláda ho viackrát vyzvala, aby nezastával dve funkcie a jednej sa vzdal. Dušan Muňko však na to nevidel dôvod.

27.08.2010 16:12, aktualizované: 17:29
Dušan Muňko Foto:
Dušan Muňko už nie je šéfom Sociálnej poisťovne.
debata (178)

Minister práce Jozef Mihál predložil celý rad dôvodov, pre ktoré by vláda mala Muňka odvolať. Podľa premiérky Ivety Radičovej sú tak vážne, že ich minister vnútra predloží na ďalšie posúdenie orgánom činným v trestnom konaní.

„Tento návrh na odvolanie bol nielenže prijatý, ale aj na základe vypočutia si dôvodov na odvolanie pán minister vnútra predložil návrh na posúdenie pre Úrad boja proti korupcii. Sú to tak vážne indície porušenia elementárnych právnych úkonov a tak vážnych pochybení pri narábaní verejných financií,“ povedala premiérka Radičová na tlačovej konferencii po rokovaní vlády.

Sociálna poisťovňa posledný rok vykazuje rekordnú stratu, takmer pol miliardy eur.

Bývalá ministerka práce a poslankyňa Smeru... Foto: Ivan Majerský
Tomanová, Muňko Bývalá ministerka práce a poslankyňa Smeru Viera Tomanová s už bývalý šéfom Sociálnej poisťovne Dušanom Muňkom.

Dušan Muňko bol pred šéfovaním v poisťovni tŕňom v oku mimovládnych organizácií. Pôsobil ako štátny tajomník ministerstva životného prostredia. V tomto čase bol podozrivý z nelegálnej tržby ohrozených papagájov, píše portál aktuálne.sk. Pri domovej prehliadke v roku 2002 zistili, že chová chránené tropické papagáje. Medzi nimi bolo aj niekoľko zo vzácnych a ohrozených druhov amazoňana pestrého. Celkovo mal mať spolu 62 chránených dru­hov za vyše milióna korún.

Muňko nezdokladoval, ako a odkiaľ si chránené vtáky zadovážil. Pre tieto podozrenia už dvakrát dokonca čelil v parlamente pokusu o zbavenie poslaneckej imunity. Generálna prokuratúra nakoniec trestné stíhanie zastavila s tým, že skutok nebol trestným činom.

178 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy