Galka bez previerky nepustia ani do sídla NATO

Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) má okrem angličtiny aj ďalší problém. Bez bezpečnostnej previerky na stupeň prísne tajné sa nedostane na žiadne rokovanie NATO. Hoci minister zo zákona previerku mať nemusí, všetci jeho predchodcovia, ktorí viedli rezort obrany, previerku na stupeň prísne tajné mali. Vyžadujú si to pravidlá Severoatlantickej aliancie.

30.08.2010 07:43
NATO, sídlo Foto:
debata (255)

Bývalý minister Ivan Šimko upozorňuje, že Galko by mal urýchlene požiadať o previerku, lebo na rokovaniach NATO ho bude musieť zastupovať jeho štátny tajomník Róbert Ondrejcsák. „Bez previerky ho nepustia ani do centrály NATO. Podobný problém mal hneď po nástupe aj bývalý minister Juraj Liška, keď ho na zasadaniach zastupoval štátny tajomník Martin Fedor, ktorý previerku mal,“ hovorí Šimko.

Podobný odkaz má pre Galka aj bývalý šéf diplomacie Ján Kubiš. „Bolo by vhodné, keby minister obrany mal bezpečnostnú previerku – vzhľadom na objem citlivých informácií, s ktorými prichádza do styku. Dá sa tolerovať, že o ňu nepožiadal okamžite, nejaký krátky čas pán Galko môže vykonávať funkciu aj bez tohto potvrdenia, ale už by sa patrilo, aby urobil nápravu,“ myslí si Kubiš.

Galko, ktorý sa len pred pár dňami vrátil z jazykového kurzu na Malte, tvrdí, že s previerkou nemá problém. „Áno, som ochotný si ju dať spraviť,“ odkázal po svojom hovorcovi.

Bývalí ministri sa zhodujú v tom, že Galko sa nemôže zúčastňovať na vrcholových schôdzkach predstaviteľov Severoatlantickej aliancie. „Najviac sa toho povie na pracovných obedoch. Tam za ministra Galka nemôže ísť jeho podriadený,“ povedal Šimko. Podľa Šimka, ktorý si dal spraviť previerku už ako minister vnútra, je nezmyslom, ak Galko hovorí, že si ju len dá spraviť. „To mal urobiť už dávno. Previerka trvá viac ako dva mesiace. Len na základe, že ju získa na stupeň prísne tajné, dostane aj previerku NATO. Tú potrebuje. To nie sú naše predpisy, ale predpisy aliancie,“ hovorí exminister obrany. Podľa Šimka previerka NATO je len administratívna záležitosť, ak minister získa previerku na stupeň prísne tajné od Národného bezpečnostného ú­radu.

Bezpečnostné previerky na stupeň prísne tajné mali všetci Galkovi predchodcovia – Ivan Šimko (SDKÚ), Juraj Liška (SDKÚ), Martin Fedor (SDKÚ), František Kašický (Smer) a Jaroslav Baška (Smer).

Fedor o ňu požiadal už ako štátny tajomník na ministerstve obrany. Kým nemal jeho šéf minister Liška previerku, chodil na rokovania aliancie do Bruselu on. Baška o previerku požiadal ihneď po nástupe, keď vystriedal Kašického, ktorý z funkcie odstúpil pre škandál s predraženým upratovacím tendrom. Ivan Šimko získal previerku už ako minister vnútra a nemusel o ňu požiadať, keď začal šéfovať rezortu obrany.

Problémy s previerkou mal aj len na pár dní menovaný šéf Vojenského obranného spravodajstva Milan Hudec. Toho Galko po pár dňoch vo funkcii odvolal pre nezrovnalosti s dátumami žiadosti o previerku a jej udelením. Škandál má aj trestnoprávnu dohru. Funkcionár, ktorého Hudec odvolal, podal totiž trestné oznámenie. Tvrdí, že mu boli ponúkané rôzne výhody za to, že nepoukáže na nezrovnalosti okolo Hudecovej previerky. Podľa opozičného Smeru došlo k porušeniam viacerých zákonov a strana zvažuje, že v parlamente podá návrh na Galkovo odvolanie.

255 debata chyba