Vrah, ktorý zabil sedem ľudí, mal zbraň v legálnej držbe

Krvavý incident v bratislavskej Devínskej Novej Vsi sa skončil. Streľbu útočníka vo veku približne 50 rokov neprežilo sedem ľudí. Ďalších 15 ľudí pri incidente zranil, deviatich z nich previezli do nemocnice. Samotný páchateľ sa podľa polície po obkľúčení zastrelil.

, , , , , , , 30.08.2010 10:37, aktualizované: 31.08.2010 07:37
Streľba, Devínska Nová Ves, sviečky Foto:
Ľudia z Devínskej Novej Vsi zapaľovali sviečky, aby si tak uctili obete streľby šialeného vraha.
debata

Šesť obetí bolo z jednej rómskej rodiny, ktorú vraj útočník poznal. Rodina mala podľa TV Markíza v blízkom okolí ďalší konflikt, aj tam zasahovali kukláči. Ďalšiu, náhodnú obeť, našli policajti na balkóne. Išlo o 52-ročnú ženu. Vrah bol údajne bývalý policajt.

Políciu zalarmoval telefonát, že sa v jednom z bytov ozvala streľba. Práve v ňom našli policajti päť mŕtvych, šiesteho vo vchode, z ktorého útočník vyšiel.

Potom už nasledovala šialená streľba na ulici. Prichádzajúci policajti zahnali útočníka do defenzívy, ten pri ústupe pálil na všetko okolo. Keď videl, že situácia je bezvýchodisková, siahol si na život.

Motív činu známy nie je, nevedela ho ani polícia, ktorá tvrdí, že ešte nepozná ani totožnosť útočníka aj obetí.

Podľa portálu sme.sk zbraň, ktorou strelec strieľal, bola v legálnej držbe.

Jeden zo zavraždených sa volal Jozef Putík

Jeden zo zavraždených, ktorého dnes asi 50-ročný páchateľ zastrelil pri vchode do bytovky v Devínskej Novej Vsi, sa volal Jozef Putík a nebýval v byte spolu s ostatnými obeťami. Uviedol to brat obete Fero Putík. „Mal tam ženu a chodieval tam za synom, ktorého teraz nevieme nájsť,“ povedal s tým, že sa o celom incidente dozvedel z televízie.

„Išiel tam náhodou zobrať chlapca a tu bol na zemi v zelených montérkach,“ poznamenal a dodal, že pozná všetky obete dnešného vraždenia. „Poznali sme celý zvyšok rodiny. To boli švagriná, jej mama, dcéra a syn,“ uzavrel.

Zranených je 15, dvaja vážne

Streľba si vyžiadala až 15 zranených, pôvodné informácie hovorili o 14 osobách. Ako ozrejmil minister zdravotníctva Ivan Uhliarik, do nemocnice priviezli sanitky 13 ľudí, dvoch účastníkov krvavého incidentu ošetrili záchranári priamo na mieste. „Jeden pacient je v kritickom stave, aj keď stabilizovanom, traja stále vo vážnom, deväť je stabilizovaných.“

mapa, miesto streľby, grafika

Zranení smerovali v sanitkách z miesta streľby do všetkých bratislavských nemocníc. Ako priblížil šéf rezortu, dvaja pacienti ležia na Kramároch, ďalší dvaja na Antolskej a rovnako aj v Ružinove. Traja ľudia sú hospitalizovaní v nemocnici v Starom Meste. Troch pacientov záchranky previezli do Vojenskej nemocnice na Patrónke, odkiaľ jednu ženu po ošetrení prepustili domov. Trojročného chlapca prijali v bratislavskej detskej fakultnej nemocnici, odkiaľ si ho odviezli rodičia.

Ako objasnil vedúci lekár Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Martin Balko, prvý telefonát o streľbe dostali záchranári o 9.45 h, pričom prvá záchranka na miesto dorazila o päť minút neskôr. „Celú akciu sme ukončili 12.05 h, keď sme mali verifikované, že páchateľ je zneškodnený a v mieste udalosti sa zatiaľ nenachádzajú žiadne zranené osoby,“ povedal.

V súvislosti s incidentom muselo zasahovať päť ambulancií rýchlej lekárskej pomoci a päť rýchlej zdravotníckej pomoci. „To znamená päť tímov dvojčlenných, päť tímov trojčlenných,“ vysvetlil Balko

Čo sa dialo v Devínskej Novej Vsi

9.40 h
útočník v byte na Ulici Pavla Horova zavraždil štyri ženy a jedného muža, ďalšieho muža zastrelil vo vchode bytovky – podľa polície šlo o rodinných príslušníkov – ľudia, ktorí počuli streľbu, privolali políciu

9.42 h
na miesto prišla prvá hliadka

9.45 h
záchranári vyslali na miesto prvé hliadky

9.52 h
na miesto prišli ďalšie dve hliadky, miestny rozhlas varoval ľudí, aby nevychádzali na ulicu ani nepozerali z okien

10.10 h
nemocnice začali ošetrovať a operovať zranených

10.15 h
prvotné informácie Záchrannej zdravotnej služby hlásia osem zranených, neskôr sa ukázalo, že ich je viac

10.45 h
na miesto došli pravé zásahové jednotky, začala sa prestrelka s páchateľom, ktorý polícii unikal, strieľajúc okolo seba – pri akcii sa zranilo 15 ľudí, útočník podľa polície napokon spáchal samovraždu, polícia na niekoľko hodín uzavrela cesty do Devínskej Novej Vsi, úrady potvrdili prvú obeť, v byte pritom bolo päť obetí, šiesta na chodbe v bytovke

13.10 h
podľa neoficiálnych informácií sa policajný zásah skončil

14.00 h
pre obete streľby a zasahujúcich záchranárov boli k dispozícii psychológovia

14.40 h
verejnosť sa dozvedela prvé informácie o tom, čo sa vlastne stalo a kto strieľal

17.00 h
vyšlo najavo, že k obetiam pribudla ďalšia žena, náhodná svedkyňa, ktorú vrah trafil, keď bezhlavo strieľal do vzduchu – popoludní ju mŕtvu našiel manžel

Vrah mal pri sebe tri zbrane

Útočník strieľal zo samopalu. Okrem toho mal pri sebe ďalšie dve guľové zbrane, s plnými zásobníkmi. Podľa Spišiaka spomínaný samopal útočník nemohol mať v legálnej držbe.

Na otázku médií, či mohol byť vrah bývalým policajtom, šéf rezortu vnútra Daniel Lipšic povedal, že áno.

Lipšic tiež vyjadril sústrasť rodinám obetí. Medzi zranenými sú aj policajti, vďaka ktorým prišlo podľa Lipšica k záchrane potenciálnych ďalších obetí. Minister sa polícii zároveň poďakoval.

Šéf rezortu vnútra zároveň odmietol obvinenia o zmätočnom informovaní verejnosti. Pred novinármi tvrdil, že odmieta podávať dezinformácie. „V nemocnici máme policajta s prestrelenou hlavou. Títo ľudia sú pre nás prioritou, informácie sú prioritou číslo dva.“

Ľudia: Polícia zmätkovala 

Obyvatelia Devínskej Novej Vsi krátko po incidente novinárom popísali konanie polície ako veľmi chaotické. Nevedeli, čo sa deje, ani či útočník verejnosť naďalej ohrozuje. Aj tieto výčitky Lipšic zmietol zo stola s tým, že polícia bola promptná a jej zásah bol úspešný.

Lipšic si zároveň neodpustil kritiku svojich predchodcov, ktorí sa podľa neho oháňali štatistikou o znižovaní násilnej kriminality. „Dal som pokyn na vytipovanie najrizikovejších oblastí na Slovensku. Štatistiky sú jedna vec a fakty druhá.“

Čo zostáva nejasné
? Ani päť hodín po streľbe polícia nedokázala povedať, či išlo o útok šialenca, mafie, alebo rasovo motivovaný čin.
? Polícia nevedela podrobnosti o obetiach, hoci vedela, že sú všetci členmi jednej rodiny.
? Prečo šla k streľbe len dvojčlenná hliadka.
? Prečo zásahovej jednotke trvalo takmer hodinu, kým prišla na miesto činu.
? Ako sa mohol dostať páchateľ k toľkým nelegálne držaným zbraniam.
? Zabil sa páchateľ sám alebo ho zastrelili policajti?
? Postupovala polícia pri zásahu správne? Nebolo možné útočníka spacifikovať skôr, ako zranil štrnástich ľudí, z toho jednu ženu smrteľne?
? Ako je možné, že priestor v Devínskej Novej Vsi nebol z bezpečnostných dôvodov okamžite pre verejnosť uzavretý.

Zranil aj malého chlapčeka

Jedným zo zranených je aj trojročný chlapec, našťastie obišiel len s postrelených uchom. „Išiel som zo zdravotného strediska s manželkou a synom, sedeli sme v aute, keď sme začuli streľbu, guľky nám rozstrieľali sklo na aute. Strelca som nevidel, všetci sa rozutekali, ani ja som sa vôbec neobzeral, schytil som malého a utekali sme sa schovať sa do obchodu s nábytkom,“ tvrdil Pavol, otec trojročného chlapca. „Až potom som zistil, že je zranený, chvalabohu, nič vážne sa mu nestalo,“ dodal.

Zároveň sa však on aj ďalší svedkovia sťažovali na zásah polície. „V okolí sa rozliehala streľba, no trvalo, kým prišla polícia. Najprv jedno auto, až potom ďalšie – možno až po 45 minútach. Ani sanitky sme sa dlho nevedeli dočakť, vraj ju na miesto, kde sa strieľalo, nechceli pustiť. Veľmi sme to neriešili, malý nebol veľmi zranený, ale dvoch ďalších postrelených museli ošetrovať v tunajšej lekárni, kým prišla sanitka,“ povedal.

Strelec mal slúchadlá

Jeden z očitých svedkov dnešnej streľby v Devínskej Novej Vsi v Bratislave tvrdí, že strelec bol podľa jeho odhadu asi 50-ročný muž s prešedivenými vlasmi, ktorý mal na ušiach pravdepodobne zelené slúchadlá.

„Rozhliadal sa akoby po balkónoch a potom som vždy počul streľbu,“ uviedol tento svedok, s tým, že on odhaduje, že útočník pravdepodobne používal dlhšiu strelnú zbraň, možno samopal. Podľa jeho slov to vyzeralo tak, akoby si strelec svoje ciele vyberal náhodne. On osobne nevidel tých, ktorých muž zastrelil. Podľa svedka si muž pravdepodobne hľadal svoje ciele aj medzi okoloidúcimi, nielen na balkónoch. Usudzuje tak podľa toho, že keď prechádzalo osobné auto, tak naň údajne strieľal.

Ľudia zo strachu postrelenému neotvorili

Minimálne jedna guľka zasiahla aj Andreja Brondoša. Mladík sa na 8. poschodí na ulici P. Horova 12 išiel pozrieť na balkón čo sa deje, keď ho z ulice, z rohu domu oproti trafil strieľajúci útočník. Redaktorka Pravdy, ktorá sa bola v dome pozrieť, videla krv tiahnucu sa z ôsmeho až po šieste poschodie, kde sa postrelený Andrej snažil nájsť pomoc. Svedčia o tom aj zakrvavené zvončeky na ostatných bytoch. Nikto mu neotvoril, aj zo strachu, veď mnohé okná na ôsmom a siedmom poschodí boli rozstrieľané. Podľa svedkov napokon chlapec vyšiel z domu, kde mu zrejme pomohla záchranka.

Očitá svedkyňa, obyvateľka tejto mestskej časti, uviedla, že počas čakania na zastávke Štefana Králika začula streľbu a následne videla prichádzať dve policajné autá. V tom prišiel autobus smerujúci do vnútra Devínskej Novej Vsi, do ktorého nastúpila a priblížila sa tak k miestu incidentu pred obchodom Terno na ulici Milana Marečku.

Z autobusu následne videla, ako postrelený zakrvavený muž uteká k sanitke. „Pán, ktorý tu nastúpil, povedal, že tam strieľa nejaký šialenec.“ Rozhlas v tom čase podľa jej slov začal hlásiť, aby ľudia nevychádzali z domu.

Rozhlas kázal nevychádzať z domu

Počas streľby miestny úrad varoval ľudí prostredníctvom miestneho rozhlasu, aby sa radšej nepohybovali pri oknách a nechodili do blízkosti ulíc Jána Smreka, Pavla Horova a Štefana Králika. „Mali sme overenú informáciu z polície, tak sme varovali ľudí,“ uviedol starosta Devínskej Novej Vsi Vladimír Mráz.

Hovorca Bratislavského dopravného podniku Peter Kavecký ozrejmil, že tento incident si od 10.10 h. vyžiadal odklonenie autobusových liniek 20, 21 a 22. Polícia v tom čase do sídliska nikoho nevpúšťala.

O krvavej tragédii v bra­tislavských uliciach informuje mnoho zahraničných spravodajských portálov vrátane BBC a CNN.

Vybrané streľby v Bratislave od roku 2001

9. apríla 2003
Pri streľbe v bratislavskej Vrakuni zastrelil neznámy strelec tridsaťtriročného Braňa K., ochrankára jedného z pápayovcov známeho pod prezývkou Eči. Dvojici skrížili cestu dve autá, ochrankára zastrelili a pápayovec bez stopy zmizol. Všetky tri autá sa po čine našli vyhorené a bez stôp.

30. júla 2003
Podsvetie si vyrovnávalo účty na ulici Na Revíne na bratislavských Kramároch. O život prišiel v terénnom Mercedese 37-ročný Ján T. Neznámy strelec na neho vystrelil niekoľko smrteľných rán.

6. júna 2004
V Bratislave prišiel o život Peter H., jeden z troch členov posádky terénneho automobilu Porsche Cayenne. Automobil rozstrieľala posádka ďalšieho auta na kruhovom objazde v Bratislave pri výjazde z Prístavného mosta. Ďalší člen posádky bol zranený, tretí nebol zranený. Petra H. sa pokúsili zastreliť ešte začiatkom februára v Senci, keď opúšťal jeden z barov.

28. júna 2004
Na Podunajskej ulici na bratislavskom sídlisku Medzi jarkami zastrelili Jozefa S. označovaného za bossa bratislavského podsvetia. Jozef S. vychádzal zo stávkovej kancelárie, keď na neho zozadu dvaja neznámi páchatelia vystrieľali celý zásobník.

9. septembra 2004
Petra Čongrádyho, ktorý údajne patril do skupiny tzv. „sýkorovcov“, zastrelili pred pizzeriou na Pečnianskej ulici v bratislavskej Petržalke. O život prišiel ešte aj 28-ročný Bratislavčan Milan K., člen skupiny takáčovcov.

26. júla 2005
Na Pankúchovej ulici v bratislavskej Petržalke sa asi hodinu pred polnocou strieľalo. Policajná hliadka, ktorá začula výstrely, našla na mieste muža, ktorý zbraňou mieril na dve osoby. Strelcom bol 29-ročný Pavol a ukázalo sa, že muža 19-roční Anton a Miroslav napadli. Netušili však, že obeť, ktorú si vyhliadli, má pri sebe legálne držanú strelnú zbraň. Páchateľov zastavilo niekoľko varovných výstrelov, ktoré použil na svoju obranu. Pri streľbe nebol nikto zranený.

1. februára 2008
Streľba v bratislavskom nákupom centre Polus si vyžiadala jednu obeť a dvoch zranených. Polícia väčšinu aktérov prestrelky zadržala, neskôr ich však pre nedostatok dôkazov musela prepustiť. Na prestrelke v reštaurácii bratislavského nákupno-zábavného centra Polus sa zúčastnili piati Čečeni a štyria Dagestanci.

30. augusta 2010
Streľbu v bratislavskej Devínskej Novej Vsi neprežilo šesť ľudí. Podľa policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka boli obete v rodinnom, respektíve príbuzenskom zväzku. Siedmou obeťou je páchateľ, ktorý sa po čine zastrelil. Policajné hliadky na mieste činu po nahlásení streľby v byte v Devínskej Novej Vsi videli páchateľa, ktorý už vychádzal z vchodu. Keď zbadal policajtov, strieľal na okoloidúcich. Podľa polície strieľal asi 50-ročný muž zo samopalu vzor 58 a mal pri sebe aj dve guľové zbrane a osem plných zásobníkov. Pri prvotnom zákroku zranil aj policajta, strelil ho do hlavy. Podľa ministra vnútra Daniela Lipšica je hospitalizovaných deväť osôb.

Zásah polície po streľbe v Devínskej Novej Vsi.
Po zuby ozbrojení policajti zasahovali po...
+18jedna z mnoho obetí po streľbe v Devínskej...
debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy