Upravený samopal vzor 58 je možné oficiálne kúpiť za necelých 300 eur

Československý samopal vzor 58, ktorým útočník v bratislavskej Devínskej Novej Vsi zavraždil sedem osôb a spáchal samovraždu, je v legálnom predaji vo viacerých slovenských obchodoch so zbraňami a v poľovníckych obchodoch za necelých 300 eur, upravený však je na streľbu jednotlivými ranami.

31.08.2010 11:32
Samopal vzor 58 Foto:
Samopal vzor 58
debata (26)

Ten, kto si však chce kúpiť túto zbraň, musí byť držiteľom zbrojeného preukazu a mať ho vystavený na skupinu E, teda na športové účely. Samopal je upravený v takomto prípade legálnej držby na streľbu jednotlivými ranami a nie dávkou. Teda nie ako ho údajne použil v pondelok útočník krvavého masakra v Devínskej Novej Vsi, keď strieľal údajne dávkou.

Podľa vyjadrení viacerých expertov na zbrane, „nie je však problém pre šikovného puškára, aby takúto útočnú pušku, respektíve samopal opätovne upravil na streľbu dávkou“. Na to, aby ho niekto vlastnil na streľbu dávkou, je potrebné špeciálne povolenie ministerstva vnútra.

Zbrane v legálnej držbe, ktoré mal pri sebe útočník, by mal skúmať Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru. Potvrdil to vedúci oddelenia balistiky Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ Ján Zemeník. Podľa polície útočníkom pondelkovej streľby v Devínskej Novej Vsi bol podľa doterajších zistení 48-ročný muž z tejto MČ. Podľahol strelným zraneniam, ktoré utrpel v tvárovej a lebečnej časti. Policajti pri jeho tele zaistili spomínaný samopal vzor 58. Okrem tejto zbrane mal pri sebe ďalšie dve krátke guľové zbrane a niekoľko plných zásobníkov. Všetky zbrane mal muž v legálnej držbe, informovalo v pondelok večer Krajské riaditeľstvo (KR) PZ v Bratislave.

Samopal vz. 58 sa dá kúpiť ako znehodnotený na zberateľské účely alebo upravený na streľbu so slepými, cvičnými nábojmi ako expanzívna zbraň, čo využívajú pri svojich akciách a prehliadkach kluby vojenskej histórie. Kúpiť ho možno aj na spomínané športové účely, ale je možné vo veľmi málo prípadoch kúpiť si ho legálne na streľbu dávkou. Vo všetkých prípadoch sa jeho cena pohybuje od 100 do 150 eur až do 100O eur, čo závisí od úpravy, prevedenia a od stavu a na aký účel je zbraň vydaná, či funkčná alebo znehodnotená na zberateľské účely. Počas dvoch zbraňových amnestií občania odovzdali v rámci tisícok odovzdaných zbraní len minimum podobných samopalov, aký bol použitý pri masakre v pondelok.

Podľa expertov je samopal vzor 58 veľmi účinný

Samopal vzor 58 vyrábali bývalé československé zbrojovky a funguje na tie isté náboje ako známy kalašnikov. Skúsený strelec s ním dokáže zasiahnuť cieľ vzdialený na 300 až 600 metrov. Samopal vzor 58 prestrelí aj bežne používané ochranné vesty. Experti ho považujú stále za veľmi účinný.

Vzor 58 je útočná puška československej výroby. Napriek tomu, že je to útočná puška, býva označovaná ako samopal, pretože v čase vzniku nebol termín útočná puška zaužívaný, uvádza Wikipédia. Vzor 58 vznikol v 50. rokoch, keď bolo v Československej ľudovej armáde viacero typov osobných zbraní a typov nábojov. Boli používané pušky vz. 52 (kalibru 7,62 × 45), resp. vz. 52/57 (kalibru 7,62 × 39), ktoré boli síce výkonné, ale boli ťažké a mali veľký spätný ráz, čo znemožňovalo paľbu dávkou. Okrem nich boli používané samopaly 23 a 25, ktoré boli malé a ľahké, avšak mali krátky účinný dostrel. Preto bola potrebná zbraň s oboma vlastnosťami.

Konštrukcia bola pripravovaná od roku 1952. Z troch predložených návrhov bol vybraný návrh Jiřího Čermáka. Návrh mal krycí názov „Projekt Koště“ (Metla). Tvorcovia boli v určitých konštrukčných prvkoch inšpirovaní nemeckými a sovietskymi puškami Sturmgewehr 44 a AK-47. Vzor 58 síce vyzerá ako AK-47, ale podobný je len vzhľadom. Vnútorný mechanizmus má úplne odlišný. Vzor 58 je oproti AK-47 ľahší a kratší. Nevýhodou ale je, že má viacej súčiastok.

Zbraň bola zavedená do armády v roku 1958. Napriek svojmu veku má vďaka kvalitnej konštrukcii stále dostačujúce vlastnosti. Je porovnateľná s AK-47, spoľahlivá, vydrží v zlých podmienkach, ako napr. vo vode, piesku, blate a v mraze. Vzor 58 sa používa dodnes. Okrem českej a slovenskej armády ho používajú aj indické špeciálne jednotky, indonézska, angolská, líbyjská armáda a mnohé ďalšie. Podľa niektorých fotografií médií z pondelkového incidentu v Devínskej Novej Vsi ho mali pri sebe aj príslušníci špeciálnych jednotiek slovenskej polície a nielen útočník.

26 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy