Bugár stláčal gombík za Sulíka, tvrdí Belousovová, chce to podať na výbor

Podpredseda Národnej rady SR Béla Bugár (Most-Híd) na pôde parlamentu stláčal hlasovacie zariadenie za šéfa poslancov Richarda Sulíka (SaS). S touto informáciou vystúpila pred hlasovaním o programe schôdze Anna Belousovová (SNS), pričom stať sa to malo počas technických problémov s hlasovacím zariadením, keď sa členovia snemovne snažili na úvod schôdze zaprezentovať. Zákon neumožňuje poslancom hlasovať za svojho kolegu.

07.09.2010 14:36
debata (29)

„Bola som svedkom, že hlasovacie zariadenie, v ktorom bola vsunutá karta pána Sulíka, stláčal pán Bugár. Chcem to dať do pozornosti mandátového a imunitného výboru ako porušenie rokovacieho poriadku,“ povedala prvá podpredsedníčka národniarov. Belousovová zároveň pripomenula prípad, keď v minulom volebnom období vtedajšia poslankyňa Iveta Radičová (SDKÚ) zahlasovala za stranícku kolegyňu Tatianu Rosovú. Súčasná premiérka sa následne vzdala mandátu.

Sulík Belousovovej vysvetlil, že Bugár sa len snažil rozchodiť nefunkčné hlasovacie zariadenie. „Tlačili sme všetky možné knoflíky, či to ožije. Ja som vedel, že to nežije, ale Béla Bugár chcel zistiť osobne, či to nežije,“ vysvetlil.

Bugár: Chcete sa len zviditeľniť

Líder Mosta-Híd vyhlásil, že Belousovová sa chce len zviditeľniť. „Nehlasovali sme, len sme zisťovali problém. Ja som technik, mám školu technického zamerania. Keď chcete, bez problémov vám to aj opravím,“ odkázal opozičnej poslankyni a pripomenul jej, že v SNS poslanci podpisujú svojich kolegov.

Pri hlasovaní o programe plénum nečakane vyradilo návrh štvorice poslancov za OKS, ktorým chceli zmeniť zákon o voľbách do samospráv. S iniciatívou prišla Renáta Zmajkovičová (Smer), keďže je podľa nej neštandardné, aby sa krátko pred voľbami menil volebný zákon.

Tá istá poslankyňa chcela doplniť program schôdze o bod, na základe ktorého mala vláda zverejniť zmluvy z verejného obstarávania v pôsobnosti jednotlivých rezortov, a to od 30. októbra 1998 do 4. júla 2006. „Domnievam sa, že pokiaľ chce vláda zverejňovať predmetné zmluvy verejného obstarávania z minulého volebného obdobia, tak je namieste otázka, do akého obdobia sa majú zverejňovať,“ vysvetlila. Tento návrh snemovňa zamietla.

Pavol Paška (Smer) zase neúspešne žiadal z programu vyradiť návrh novely Ústavy, ktorá výrazne zužuje poslaneckú imunitu. Argumentoval, že jedna z referendových otázok, ktoré sa uskutoční 18. septembra, rieši aj tento problém.

Exminister dopravy Ľubomír Vážny (Smer) chcel požiadať vládu o predloženie správy o výstavbe diaľnic a rýchlostných ciest. Z nej sa chcel dozvedieť, aké stavby diaľnic a rýchlostných ciest, v akom čase a z akých zdrojov bude kabinet realizovať v rokoch 2010 až 2014. „Vláda a minister dopravy svojim rozhodnutím o zastavení PPP projektu na D1 v úseku Dubná Skala – Svinia vážne poškodili záujmy SR,“ vysvetlil. Ani jeho návrh koalícia nepustila.

29 debata chyba