Belousovová: Radičová je ako papierová lady, jej sľub ma poburuje

Prvá podpredsedníčka Slovenskej národnej strany (SNS) Anna Belousovová je pobúrená prísľubom premiérky Ivety Radičovej rakúskemu kancelárovi Wernerovi Faymannovi vopred s rakúskou stranou konzultovať všetky opatrenia týkajúce sa dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Uviedla to vo vyhlásení pre TASR.

14.09.2010 13:54
Anna Belousovová, SNS Foto:
Podpredsedníčka SNS Anna Belousovová
debata (36)

„S počudovaním som si prečítala informáciu, že premiérka Radičová sa počas stretnutia s rakúskym kancelárom Faymannom ospravedlnila za údajné jednostranné májové rozhodnutie slovenskej vlády dostavať 3. a 4. blok jadrovej elektrárne Mochovce. Pobúrilo ma však, že všetky opatrenia týkajúce sa dostavby elektrárne budú nasledovať až po dohode na pôde spoločnej zmiešanej komisie,“ vyhlásila Belousovová.

Dodala, že tvrdenie, podľa ktorého rakúska strana nebola priebežne informovaná, nie je pravdivé. „Bola a dokonca brzdila rozhodnutie o výstavbe elektrárne,“ tvrdí Belousovová. Štýl Radičovej vyjadrenia je podľa nej „podliezavý“ a Slovensko dehonestujúci. „Naši politici by sa nemali správať ako politici banánového štátu a už vôbec nie premiérka, ktorá sa skutočne správa ako ‚papierová lady‘,“ vyhlásila Belousovová.

"Práve Rakúsko ako podmienku na prijatie Slovenska do EÚ tvrdo požadovalo odstavenie jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Elektrárne, ktorá po rekonštrukcii mala garantovanú ďalšiu bezpečnú životnosť. Slovensko to stálo nemalé peniaze.

Keď v týchto dňoch orgány Nemecka predĺžili využívanie nemeckých jadrových elektrární, Rakúsko mlčí," pripomenula prvá podpredsedníč­ka SNS.

Premiérka Iveta Radičová sa 12. septembra počas stretnutia s rakúskym kancelárom Wernerom Faymannom vo Viedni ospravedlnila za májové jednostranné rozhodnutie slovenskej vlády v otázke dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. „Uznávam námietku – a ospravedlnila som sa za to, že májové rozhodnutie vlády Slovenskej republiky týkajúce sa Mochoviec sa dozvedeli v Rakúskej republike z médií. A potom sa naozaj veľmi ťažko zaujíma pozitívny, konštruktívny postoj,“ vyhlásila Radičová pred novinármi.

Podľa premiérky Slovensko nedodržalo dohodu, že rozhodnutia týkajúce sa dostavby elektrárne v Mochovciach budú nasledovať až po dohode na pôde zmiešanej 20-člennej komisie. „Zaviazala som sa, že každé rozhodnutie vlády bude cez danú komisiu preddiskutované a rakúska vláda bude informovaná o každom rozhodnutí priamo vládou Slovenskej republiky,“ informovala Radičová.

36 debata chyba