Hayekovci sú skúškou premiérkinej autority

Vládnou koalíciou otriasa ďalší spor. A to pre firmu Hayek Consulting, ktorá získala štátnu zákazku v čase, keď jej spoluvlastníci Martin Chren (SaS) a Ivan Švejna (Most - Híd) už boli štátnymi tajomníkmi. Švejna je podpredsedom Mostu, Chren členom Republikovej rady SaS. Strany za nimi stoja a nevidia dôvod na ich odvolanie. Premiérka Iveta Radičová však hovorí o konflikte záujmov. Podľa analytikov bude riešenie tejto kauzy skúškou jej autority.

18.09.2010 16:37
Ivan Švejna, reforma, dôchodok, DSS, Most-Híd Foto:
Firma Hayek Consulting získala štátnu zákazku v čase, keď jej spoluvlastníci Ivan Švejna (Most, na fotografii) a Martin Chren (SaS) už boli štátnymi tajomníkmi.
debata (8)

„Obrátila som sa na predsedov strán, ktorí majú plnú zodpovednosť za svojich nominantov, aby ma do pondelka oboznámili s návrhmi riešenia,“ povedala Pravde Radičová. „Moje stanovisko je jednoznačné. Považujem to za konflikt záujmov,“ dodala. Ak jej predsedovia SaS a Mostu – Híd svoj postoj nevysvetlia, Radičová bude o svojom rozhodnutí informovať Koaličnú radu, ktorá zasadne v utorok.

Ako v piatok informoval denník Sme, spoločnosť Hayek Consulting v júli uzavrela zmluvu na 8 100 eur s Národnou agentúrou pre rozvoj malého a stredného podnikania. Tá spadá pod rezort hospodárstva, kde je Chren štátnym tajomníkom. Zmluvu napokon firma vypovedala, ale až 16. augusta, podľa Chrena na jeho žiadosť. Spoločnosť mala pritom štátne zákazky už za vlády Roberta Fica, keď v roku 2008 vyhrala tender za viac ako 1,4 milióna eur.

Strana SaS celú kauzu pokladá za výmysel. „Práve Martin Chren bol ten, kto konal okamžite, ako zistil, že existuje taká zmluva. O hayekovcoch sa ešte ani nepísalo a tá zmluva už bola zrušená a riaditeľ agentúry Milan Jankura odvolaný. Je to ukážka, ako by mal postupovať každý štátny úradník,“ zastáva sa Chrena minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS). Podobne sa vyjadril aj šéf SaS. „Zmluvu nepodpísal Martin Chren, ale konateľ firmy Hayek Consulting,“ vyhlásil Richard Sulík. Pripomenul, že v tom čase už existovala dohoda o predaji podielu Chrena a Švejnu vo firme hayekovcov. Podľa Sulíka nie je na odvolanie Chrena dôvod.

Za svojho podpredsedu sa postavili aj bugárovci. „Mám list od konateľa firmy Hayek Consulting, kde oznamuje, že Ivan Švejna o tej zmluve nevedel. Neinformovali ho, lebo už predtým začal odpredaj svojho menšinového podielu v spoločnosti. Ale aj keby to vedel, nemohol nič robiť, keďže nepracuje na ministerstve hospodárstva,“ bránil Švejnu Béla Bugár. Strana jeho odchod z postu žiadať nebude. „Ak to premiérka otvorí, budeme o tom rokovať a argumentovať,“ doplnil.

Podľa politológa Juraja Marušiaka bude tento spor ďalšou skúškou Radičovej. „Bude to test jej autority – do akej miery bude vedieť presadiť svoje predstavy a koncepciu vládnutia,“ upozornil. Dodal, že to nebude ľahké, pretože obaja štátni tajomníci patria medzi kľúčové postavy svojich strán.

„Určite to naruší vzťahy v koalícii, minimálne medzi premiérkou a tými dvoma stranami,“ odhadol Marušiak. Podľa neho by Chren i Švejna mali odstúpiť. „Je veľmi neštandardné, že sa firmy štátnych tajomníkov uchádzajú o štátne zákazky. Pri podpise zmluvy v tej firme ešte boli, nesú za to zodpovednosť,“ zdôraznil politológ.

8 debata chyba