Chren si vybral do teplárne svojich známych

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Martin Chren (SaS) nedávno posadil do štátnej teplárne Košice svojich známych. Stalo sa tak len krátko predtým, ako sa prevalila kauza, podľa ktorej Chrenova spoločnosť Hayek Consulting uzavrela v rezorte hospodárstva zmluvu na 8 100 eur.

21.09.2010 07:32
Martin Chren Foto:
Štátny tajomník na ministerstve hospodárstva.
debata (57)

Do predstavenstva teplárne Chren posunul Petra Pihorňu, ktorý kandidoval za SaS za poslanca parlamentu. Lukratívne kreslo šéfa teplárne zase získal Chrenov známy Ivan Zich.

Pihorňa aj Zich patria podľa sociálnej siete na internete k priateľom Chrena aj politických špičiek SaS. Chren však hovorí, že to nezohralo úlohu. „Dali sme si záležať, aby sme v internom konkurze vybrali naozajstných odborníkov,“ tvrdí Chren. Nominantov oslovil rezort a nemohli sa iniciatívne prihlásiť. Odborník na štátnu službu povedal, že interný konkurz neexistuje. „Je to fraška. Buď je človek vybraný v klasickom verejnom konkurze, do ktorého sa môže prihlásiť hocikto, alebo je nominovaný po straníckej linke,“ komentuje nábor do košickej teplárne bývalý šéf úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai.

SaS sa podľa informácií Pravdy sporila v teplárni o vplyv s SDKÚ. Dzurindova strana obsadila v teplárni po voľbách najprv post šéfa, potom ho však uvoľnila SaS. Podobný spor medzi SaS a SDKÚ je aktuálne aj v Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave.

Nominanti v teplárni či prenosovej sústave majú podporu niektorej z politických strán. Zich však tvrdí, že SaS ho nenominovala. „Dosadil ma Fond národného majetku,“ odkázal. Chren však priznáva, že jeho vymenovanie odobril on. „Ministerstvo hospodárstva je vykonávateľom akcionárskych práv v teplárni. Keďže minister hospodárstve bol v čase menovania nového predstavenstva na služobnej ceste, menovací dekrét som podpísal ja,“ spresňuje štátny tajomník hospodárstva.

Martin Chren na otázku, či si nemyslí, že by bolo jednoduchšie a efektívnejšie vyhlásiť verejný konkurz, odpovedá, že ministerstvo hospodárstva nechcelo riskovať obsadenie miesta človekom z opozície či osobou prepojenou na záujmové skupiny. „Je veľmi ťažké nájsť na Slovensku energetikov, ktorí nie sú prepojení na záujmové skupiny či politické strany a zároveň sú ochotní ,pošpiniť´ si svoje meno tým, že idú na miesto, ktoré bolo doteraz známe politickými nomináciami,“ hovorí štátny tajomník ministerstva hospodárstva.

Takýto spôsob dosádzania ľudí na kľúčové pozície je však podozrivý členovi poslaneckého klubu SaS Igorovi Matovičovi. Ten pred voľbami hovoril, že bude tvrdo kritizovať netransparentné nominácie. Konať však zatiaľ nemieni. „Počkáme, kým sa skončia všetky výmeny a potom sa sami presvedčíme o tom, ako boli ľudia vybratí. Ak to bude výlučne po straníckej či kamarátskej linke, budeme to verejne kritizovať. A budeme vyžadovať, aby všetky takto nečestne obsadené miesta nominanti opustili a následne, aby bolo ich miesto obsadené cez verejný konkurz,“ tvrdí Matovič. Ten po voľbách koalícii pohrozil odchodom, ak nesplní jeho predvolebné sľuby.

Odborník na štátnu službu Plai si nerobí ilúzie, že stranícke nominácie v podnikoch, kde by mali pôsobiť skôr kariérni manažéri, niekedy prestanú. Navrhuje však, aby sa o odbornosti nominantov presvedčila verejnosť. „Vo svete je bežné, že stranícki nominanti predstupujú napríklad pred parlament. Tam im koaliční i opoziční poslanci kladú náročné otázky, týkajúce sa odbornosti i ďalších názorov. Vďaka tomu si strany netrúfnu na kľúčové pozície nominovať ľudí, ktorí by mohli svojou neodbornosťou poškodiť štátnu spoločnosť,“ opisuje Plai.

Okrem Pihorňu a Zicha má v predstavenstve košickej teplárne podporu od SaS Martin Borovský a bývalá hovorkyňa energetickej spoločnosti Katarína Urbanová. Šesticu v predstavenstve dopĺňa nominant KDH Vojtech Bardiovský a nominant Most-Híd Vladimír Vagasi.

Ivan Zich je v priebehu pár týždňov už tretím šéfom predstavenstva košickej teplárne. Na začiatku augusta teplárni šéfoval nominant Smeru Ladislav Lazár. Vo funkcii ho vystriedal nominant SDKÚ Ján Podhorský, po ktorom prišiel Zich. Ten má podľa Fondu národného majetku bohaté skúsenosti z riadenia projektov v energetike, celkového manažmentu spoločnosti a medzinárodnej obchodnej spolupráce.

Nominantov v štátnych teplárenských spoločnostiach menila každá vláda. Mená tých, čo si zasadli do lukratívnych kresiel, vyberali zväčša krajské stranícke orgány. Počas minulej Dzurindovej vlády sa takto do predstavenstva trnavskej teplárne dostala bývalá moderátorka predpovede počasia na Markíze, ktorú tam dosadil vtedajší minister Pavol Rusko (ANO). Strana SNS zase za minulej vlády nominovala do rovnakej teplárne dcéru poslanca za SNS Jozefa Ďuračku aj napriek tomu, že nemala vysokoškolské vzdelanie či prax.

57 debata chyba