Socha Svätopluka zostane na svojom mieste, vyhlásil Sulík

Sporná socha veľkomoravského kniežaťa Svätopluka zostane na nádvorí Bratislavského hradu, dielo kontroverzného sochára Jána Kulicha upravia na náklady autora. Rozhodol o tom predseda Národnej rady Richard Sulík (SaS).

22.09.2010 15:10 , aktualizované: 16:22
Svätopluk, socha Foto:
Socha Svätopluka na Bratislavskom hrade napokon zostane.
debata (136)

„Jazdecká socha zostane tam, kde je. Mrzí ma, že umiestnenie sochy bolo spolitizované. Táto skutočnosť však pri mojom rozhodnutí nehrala žiadnu rolu,“ vyjadril sa Sulík.

Socha podľa neho ostáva aj preto, lebo navrhnuté alternatívne umiestnenia sa nachádzajú príliš blízko staveniska hradu a túto otázku môže riešiť Sulíkov nástupca po úplnom dokončení rekonštrukcie. „Zatiaľ nevidím význam presunu,“ deklaroval líder SaS s tým, že sochu nechce presúvať na miesto, kde by mohla prekážať rekonštrukcii alebo byť poškodená.

Napriek tomu za tri najväčšie výhrady voči soche označil jej samotné umiestnenie na čestnom nádvorí, keďže „takéto miesto by malo ostať prázdne z technických a dopravných dôvodov“. Druhou je spomínaný znak. „Neonacisti si z toho začínajú robiť pútnické miesto a znak nie je šťastným riešením,“ povedal. Za tretiu dôležitú výhradu považuje nápis na podstavci. „Vedú sa súboje, či bol kráľom a kto sú starí Slováci. Ostatné výhrady nepovažujem za také závažné, aby sa to muselo meniť,“ vysvetlil.

**Kríž a nápis zmenia na náklady sochá­ra **

Zároveň zdôraznil, že kontroverzný rovnoramenný dvojkríž, ktorý pripomína znak Hlinkovej gardy, autor sochy Ján Kulich zmení na vlastné náklady na slovenský dvojkríž . Termín, dokedy tak Kulich musí urobiť, nepovedal. Malo by to byť vraj „čoskoro“. „Verím, že sa podarilo odstrániť dôvody, ktoré spoločnosť polarizovali,“ dodal. Nahradí sa aj nápis na podstavci, a to jednoduchým textom s menom panovníka a rokmi, kedy vládol. 

Pokiaľ ide o roky, ktoré by tiež mali byť zmenené, Sulík povedal, že ak s nimi bude problém, tak tam tiež nebudú. „Ale som presvedčený, že nájdeme správne roky,“ poznamenal predseda parlamentu. V súvislosti s podstavcom zároveň dodal, že problémy s chýbajúcimi papiermi k jeho osadeniu, sa „dotiahnu“.

Dodal, že Smer o ňom ešte neinformoval. S jeho predstaviteľmi ale o problematike diskutoval. „Viedol som rozhovor s Čaplovičom a Jarjabkom. Dostal som od nich posudky, ktoré som zohľadnil,“ priblížil Sulík, ktorý však neočakáva, že by ho strana Roberta Fica za rozhodnutie pochválila. „Neočakávam, že ma bude Smer chváliť za akékoľvek rozhodnutie,“ podotkol.

Jarjabek: Starí Slováci mali svojho kráľa

Starí Slováci evidentne existovali a mali svojho kráľa. Je preto trápne, ak niekomu prekáža nápis na podstavci jazdeckej sochy Svätopluka hovoriaci o starých Slovákoch. Uviedol to poslanec Smeru a predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek. „O tom sme sa v takej alebo onakej podobe učili nielen my, ale aj naše deti,“ tvrdí.

„Som rád, že socha zostáva na mieste, ostatné veci sú vecou jednak autorského práva a historikov, do ktorých sa ja nechcem miešať,“ deklaroval.

Poslanec sa domnieva, že Sulík svojím verdiktom zvolil istý kompromis. Zároveň si však myslí, že dianie okolo diela Jána Kulicha má aj politický aspekt. „Či sa to niekomu páči alebo nie, sochu odhaľovali traja najvyšší ústavní činitelia, a to sa spochybniť nedá. Teda aj títo ľudia sa musia vyjadriť. Nakoniec aj ja som prispel čiastkou 1000 eur a prispel som preto, aby socha stála na tom mieste a vyzerala tak, ako vyzerá,“ vyhlásil.

Jarjabek nie je podľa vlastných slov spokojný s komisiou, ktorá v tejto veci vypracovala šéfovi SaS odporúčania. „Komisia slečny Závackej je pre mňa neprijateľná z toho dôvodu, že všetci jej členovia skôr, ako boli v komisii, sa k soche vyjadrili negatívne. To znamená, že keď takáto komisia vznikla, dopredu bolo jasné, čo od nej môžeme očakávať,“ dodal.

Takmer osem metrov vysokú sochu Svätopluka na koni odhalila na barokovom Česnom nádvorí Bratislavského hradu tesne pred júnovými parlamentnými voľbami bývalá vláda Roberta Fica. Financie na realizáciu sochy zbieralo občianske združenie Svätopluk, ktoré požiadalo o vyhlásenie štyroch celoslovenských zbierok; doteraz sú známe výnosy z dvoch z nich v celkovej výške 133.306,16 eur. Na odliatie a vystavenie sochy bolo podľa skorších informácií potrebných zhruba 270.000 eur.

Odstránenie jazdeckej sochy z hradného nádvoria pred časom odporučila odborná komisia. Opozičný Smer označil jeho prípadný presun za protislovenský barbarský čin. Najväčšiu diskusiu vyvolala umelecká a historická hodnota sochy. Kulichovo dielo kritizovala časť umelcov i odborníci z radov historikov či archeológov, komisia pod vedením historičky Márie Zavackej predložila šéfovi Národnej rady viacero návrhov od premiestnenia sochy až po jej vrátenie autorovi. Zotrvanie bronzového monumentu v hradnom areáli však odborníci podmienili jeho prepracovaním; odstrániť sa mal rovnoramenný dvojkríž na štíte, ktorý pripomínal znak Hlinkovej gardy z čias vojnového Slovenského štátu. Vymeniť sa malo aj kontroverzné spojenie „Svätopluk – kráľ starých Slovákov“ spolu s ďalším textom na podstavci, ktoré vraj „zavádza, mystifikuje a nezodpovedá stavu poznania súčasnej historickej vedy“.

136 debata chyba