Horský: Rozhoduje sa o štýle vládnutia a autorite premiérky

Premiérka Iveta Radičová hrá o svoju autoritu a o spôsob, akým bude koalícia vládnuť. Kríza, vyvolaná kauzou Hayekovci, sa môže skončiť aj rozpadom vlády. Aj keby padla, Sulíkova strana prežije, tvrdí historik a politológ Michal Horský. V minulosti často opakoval, že SaS je stranou na jedno použitie. Už si to nemyslí.

23.09.2010 19:00
debata (22)

Hrozí vládnej koalícii skutočne rozpad?
Pád vlády kvôli dvom vysokým štátnym úradníkom a ich údajnému konfliktu záujmov by bol bezprecedentný. Od pádu Berlínskeho múru v stredovýchodnej Európe padol celý kopec vlád. Ani jedna však nepadla kvôli tomu, že by sa koaliční partneri nevedeli dohodnúť na personálnom obsadení zástupcov ministra. Spomínaný konflikt záujmov je síce veľmi vážna politická vec, ale na rozpad vládnej moci je to sakramentsky málo. Preto aj tento konflikt medzi pani premiérkou a viacerými lídrami politických strán je vlastne konfliktom o spôsobe vládnutia, o tom, kto potvrdí autoritu a kto stratí autoritu pre výkon moci.

Kto podľa vás urobil chybu – SaS, že odmieta odvolať Martina Chrena, alebo premiérka, keď trvá na jeho odchode?
Takéto požiadavky o odstúpenie významného ministerského úradníka bez predošlej konzultácie s predsedom jeho politickej strany, je v európskom priestore nepredstaviteľné. Premiérka robí chybu, že nedodržiava pravidlá hry. Na druhej strane je pravdou, že niet zodpovedného vládneho politika v stredovýchodnej Európe za dvadsať rokov, ktorý by kvôli jednému zo svojich štátnych tajomníkov chcel obetovať celú vládnu koalíciu.

Rozlúsknuť problém má predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Prečo to nedokáže koalícia bez neho?
Čakanie na predsedu SDKÚ znamená, že konflikt je podľa všetkého viac ako vážny. Napĺňa sa čas. Buď predsedníčka vlády získa takú autoritu, že bude môcť ďalej pokračovať v svojom štýle politiky, alebo čoskoro budeme svedkami, že bude nová, otvorená vládna kríza. Potvrdí sa nie to, čo čakali politológovia, že vláda vydrží rok, ale vláda môže padnúť do Vianoc.

Keby SaS odišla z vlády, má šancu prežiť ako politická strana?
Áno, jednoznačne má. Stal by sa treťou silou na politickej scéne. Aj preto, že Sulík prebral konfliktnú líniu – ja versus Fico, namiesto Dzurindu.

22 debata chyba