Belousovová chce koniec kauzám, Rafaja jej tlačovka šokovala

Motívom kandidatúry Anny Belousovovej na čelo SNS nie sú mocenské dôvody, ale zodpovednosť voči členom strany a Slovensku. Vyhlásila to na dnešnej tlačovej konferencii, a to deň predtým, ako zabojuje na straníckom sneme o predsednícky post.

24.09.2010 11:23
Anna Belousovová Foto:
Poslankyňa za SNS Anna Belousovová.
debata (8)

„V parlamentných voľbách strana prehrala dosť výrazne, lebo sme stratili viac ako sedem percent, teda 140 000 voličov. Je to obrovský neúspech. Ak sa chceme pohnúť ďalej, musíme hľadať príčiny a aj o tom by mal byť snem,“ povedala.

Zároveň upozornila, že podľa prieskumov veľká časť týchto voličov nevolila iné strany, len bola sklamaná z politiky SNS. „Tu výhovorky nepomôžu, treba povedať, že my sme urobili chybu. Nedá sa vymeniť národ, môžeme zmeniť politikov,“ uviedla.

Belousovová pozná aj odpoveď na otázku, prečo SNS stratila množstvo voličov. „Kauzy. Na nás sú ako fľaky upäté kauzy ako nástenkový tender a emisie. SNS stojí na križovatke a má dve možnosti. Jedna cesta je prijatie zodpovednosti a druhá dištancovanie sa od týchto káuz. Ja ponúkam členom druhú možnosť,“ podotkla. Zdôraznila, že tí, ktorí sa na kauzách podieľali, neboli nominanti strany ako celku, keďže ich žiadny politický orgán neschvaľoval. „Je potrebné do SNS vrátiť demokraciu zmenou stanov,“ apelovala.

Na absenciu demokracie v SNS prišla podľa vlastných slov už dávnejšie. „S kritikou som prvýkrát vystúpila po neúspešných eurovoľbách, ako aj po neúspechu vo voľbách do VÚC. Ja som vnútrostraníckym kritikom neustále, ale stanovy môže zmeniť len snem. Keby som s tým prišla skôr, možno by sme sa nedostali ani do parlamentu. To nemalo význam, teraz má, lebo je snem,“ uistila.

Na otázku, či za kauzy necíti spoluzodpovednosť, odvetila, že o nomináciách nevedela a chce to zmeniť spomínanou zmenou stanov. Politickú zodpovednosť za nominantov podľa nej nesie predseda Ján Slota. Či kauzy boli korupčné, hodnotiť nechcela. „Na to sú príslušné orgány, ja to hodnotím z pohľadu politickej zodpovednosti. Nechajte orgány, nech sa vyjadria, nechcite, aby som sa inštalovala do role sudcu a prokurátora v jednej osobe. Moje pocity nič neriešia v tomto štáte,“ konštatovala. Komentovať nechcela ani Slotov majetok.

Zároveň je presvedčená, že SNS musí upraviť aj svoj program. „Musíme reagovať na podmienky vo svete, ktorý sa globalizuje, a to nie je nikto schopný zastaviť. Musíme preto ponúkať alternatívy, ako znižovať jej negatívne dôsledky,“ zdôraznila Belousovová. Verí, že na sneme uspeje, lebo SNS má šancu očistiť sa, a to sa nebude opakovať 110-krát. „Očakávam, že snem prebehne v pokojnej atmosfére, ale nemalo by to byť falošné kamarátstvo,“ upozornila.

Novinárov ubezpečila, že ak neuspeje, bude naďalej presadzovať názory o demokratizácii strany ako členka SNS a poslaneckého klubu. „Ja som zo SNS nikdy na rozdiel od iných neodišla. Tí, ktorí sa tešia, že pôjdem preč, nech sa netešia. Mňa sa nezbavia,“ vyhlásila. Či zoberie podpredsednícky post, ešte nevie. „Podľa toho, kto to bude navrhovať. Rozhodnem sa priamo na sneme,“ avizovala.

Belousovová a ďalší z kandidátov Dušan Švantner presadzujú tajnú voľbu predsedu. Proti je Slota, ktorý však súhlasil s tým, že o spôsobe voľby rozhodnú delegáti priamo na sneme. Stranícke stanovy však hovoria o verejnej voľbe, napriek tomu sa Belousovová neplatnosti prípadnej tajnej voľby neobáva. Tvrdí, že strana si môže upraviť svoje pravidlá a fungovať podľa nich ešte predtým, ako ich odobrí rezort vnútra.

Rafaj zostal z Belousovovej v šoku

Predsedu poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany (SNS) Rafaela Rafaja šokovala tlačová beseda Anny Belousovovej deň pred snemom SNS. „Podpredsedníčka kritizovala hlavu, pričom bola dlhé roky krkom, ktorý využíval túto situáciu, robil nátlak na predsedu a presadil si dosť svojich predstáv v politike SNS,“ vyhlásil Rafaj.

Rafaj bol prekvapený informáciou, že s prvou kritikou prišla Belousovová podľa jej vlastných slov po voľbách do Európskeho parlamentu. „Z uznesenia predsedníctva mala tieto voľby na starosti a vieme, že dopadli fiaskom. Takéto piruety sme už v strane mali a tiež zhadzovanie zodpovednosti. Ak niekto zdvihne vlajku pravdy, mal by sa predovšetkým pozerať do vlastného zrkadla,“ uviedol Rafaj.

Rafaj kritizoval aj vyjadrenie Belousovovej, že nevedela o straníckych nomináciách SNS v predošlom volebnom období. „Nevedela, ale určite ich všetci svojim spôsobom využívali,“ uviedol. Zároveň pripomenul, že Belousovová, ktorá presadzuje tajné voľby predsedu strany, bola dvakrát zvolená aklamačne do druhej najvyššej straníckej funkcie. „Ako dlhoročný člen strany si pamätám, že práve pri jej mene a tajných voľbách sa strana dostala do prekérnej situácie, keď dvakrát boli potvrdené sfalšované voľby. Bolo to v Rimavskej Sobote a Starej Lesnej. Práve preto bola prijatá aklamačná voľba. Teraz, keď sa chceme uchádzať o dôveru verejnosti, nemali by sme sa sami báť verejných vystúpení a verejne prejaviť svoju vôľu,“ zdôraznil.

Rafaj v kandidatúre na predsedu podporuje Jána Slotu. "Ján Slota je stabilizujúcim prvkom v tejto strane a dokáže viac ľudí spojiť, kým pani podpredsedníčka má veľa energie a možno aj nápadov ako veci riešiť, ale často sú neefektívne. Na najvyššom poste sa vyžaduje manažérsky prístup a dobrá komunikácia s ľuďmi.

8 debata chyba