Na diaľnici Bratislava - Trnava osadzujú značky. Znížia rýchlosť

24.09.2010 12:00
diaľnica, D1, autá, doprava
Ilustračné foto Autor:

Od 1. novembra 2010 sa maximálna rýchlosť na diaľnici D1 na úseku Bratislava-Trnava-Bratislava obmedzí na 110 km/h. Ide o jedno z pripravovaných opatrení na zvýšenie bezpečnosti cestnej dopravy. Oznámil to minister dopravy Ján Figeľ.

V súčasnosti sa začína proces osádzania dopravných značiek, ktoré obmedzia maximálnu rýchlosť vo všetkých jazdných pruhoch na 110 km/h, okrem pravého vonkajšieho pruhu v oblasti úsekov vyraďovacích pruhov, kde bude najvyššia dovolená rýchlosť 80 km/h. Národná diaľničná spoločnosť (NDS), z ktorej prostriedkov sa všetky zmeny hradia a ich predpokladá výška je 830 000 eur, doplní aj vodorovné a zvislé dopravné značenie vyznačujúce povinný odstup od predchádzajúceho vozidla. Na kilometrovníky osadia dodatkové tabule s SOS-číslom NDS, na ktorom bude motoristom k dispozícii 24 hodín denne servis.

Ďalším opatrením, ako zdôraznil Figeľ, je vybudovanie nových krátkych núdzových pruhov. Do 15. novembra tohto roka by NDS mala vybudovať 6 a do 30. júna 2011 ďalších 7 krátkych núdzových pruhov. Týmito opatreniami sa vytvorí 30 možností na núdzové odstavenie vozidla, prípadne na opustenie diaľnice.

Minister Figeľ zdôraznil, že nutnosť uvedených opatrení vyvolali viaceré nehody, ktoré sa na predmetnom úseku diaľnice D1 stali. Vyslovil nádej, že opatreniami sa podarí výrazne znížiť riziko dopravných nehôd.

Vážny: Odstavné plôšky sú plytvaním

Minister dopravy Ján Figeľ plytvá prostriedky na výstavbu odstavných plôšok, tvrdí exminister Ľubomír Vážny. Uviedol, že Národná diaľničná spoločnosť urýchlene pripravovala za jeho pôsobenia plnohodnotné rozšírenie diaľnice na šiesty pruh . Zníženie rýchlosti nepovažuje za „všeliek“, keďže ku kolíziám bude dochádzať aj pri nižšej rýchlosti.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku