Hayekovci: Matovič kvituje konanie Radičovej, nad SaS 'krúti nosom'

Poslanec Národnej rady za SaS z hnutia Obyčajní ľudia Igor Matovič považuje návrh premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ), aby kauzu hayekovcov preveril Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR za správny a rozvážny. Rozhodnutie však malo podľa neho prísť skôr. Myslí si, že inak sa mali správať najmä v začiatkoch kauzy aj sulíkovci.

28.09.2010 14:37
Igor Matovič Foto:
Igor Matovič reagoval na vystúpenie expremiéra Fica v rozprave o programe vlády.
debata (10)

„Nemuselo sa to takto vybičovať,“ povedal Matovič. Očakáva, že ak by sa v budúcnosti objavil ešte nejaký podobný spor, tak sa bude riešiť okamžite a bez takejto dramatizácie.

Premiérkino rozhodnutie obhajuje tým, že ak je Slovensko právny štát, tak práve NKÚ alebo Úrad pre verejné obstarávanie sú v takomto štáte inštitúcie, ktoré majú v podobných kauzách vysloviť verdikt. „A preto si myslím, že tento krok je správny a mal byť spravený hneď, ako kauza vznikla,“ zdôraznil.

Myslí si, že návrh na kontrolu NKÚ bol „jediný možný spôsob, ako premiérka môže docieliť to, čo si zaumienila“. „Aby sa vyvodili dôsledky z tendrov, ktoré v prípade hayekovcov prebehli,“ spresnil.

Pokiaľ ide o prístup strany SaS, ktorej farby háji v parlamente, Matovič čakal od sulíkovcov najmä v začiatkoch kauzy trochu iný postup. „Ten prvý postoj, striktne povedať, že nie, nič sa nestalo a nenavrhnúť nejaké prešetrenie nezávislou inštitúciou, to sa mi nepáčilo. Tento postoj, ktorý sa dohodol s premiérkou, si myslím, že je na mieste a je hodný koaličnej strany. Tým si to SaS-ka u mňa trochu vyžehlila,“ doplnil.

10 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy