Fico odmietol rokovať s Radičovou o imunite poslancov

Zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov parlamentu je v troskách. V hre na tento čas zostalo už len zrušenie priestupkovej imunity.

06.10.2010 14:21, aktualizované: 18:57
Fico, Radičová Foto:
Premiérka Iveta Radičová a predseda Smeru Robert Fico sa kvôli imunite nestretli.
debata (204)

Líder Smeru Robert Fico zrušil stretnutie s premiérkou Ivetou Radičovou a vzápätí oznámil, že Smer v parlamente nepodporí ústavný zákon o zúžení imunity. Rokovanie s premiérkou odmietol s odôvodnením, že pôvodne malo mať súkromný charakter, ale napokon sa medializovalo.

Radičová na jeho slová reagovala, že nevie, čo mu je. Myslí si, že asi mu je nesympatická. Nevidí žiadny dôvod, aby verejnosť o stretnutí neinformovala. Druhá vec je, že o výsledkoch by médiám neposkytli bližšie informácie. Hovorca premiérky doplnil, že obidve strany avizovali, že sa stretnú k téme imunity a termín bol dohodnutý, ale šéf Smeru ho nevyužil.

Podľa Fica jediným dôvodom, prečo premiérka chcela medializovať stretnutie, je „záujem vytvoriť mediálny obraz o tom, ako ona získava podporu pre svoje ústavné zákony a súčasne snaha prekryť všetky škandály“, ktoré sa valia jeden za druhým. Dodal, že schôdzka by sa prezentovala ako obrovský úspech Radičovej. „Premiérka je absolútne slabá, je bezmocná, za silnými slovami neprichádzajú žiadne skutky,“ hovoril na jej adresu.

Dôvodom, prečo nechce Smer obmedziť trestnoprávnu imunitu, je podľa Fica v snahe kriminalizovať opozíciu. „Nepodporíme žiadny návrh ústavného zákona. Ak to pani Radičová a ďalší sľubovali, nech si to zariadia sami.“

Po odmietnutí Smeru tak zostal v hre už len obyčajný zákon na zrušenie priestupkovej imunity. Tú je Smer pripravený podporiť, hoci v tomto prípade kalícia jeho hlasy nepotrebuje. Navyše má Smer ešte podmienku, aby členovia vlády, premiér, prezident, predseda parlamentu, šéfovia Ústavného súdu, Najvyššieho súdu, generálnej prokuratúry, NKÚ, NBÚ nemohli používať majáky a presúvať sa tak po komunikáciách rýchlejšie ako bežní ľudia. „Ak chcú od poslancov, aby jazdili po dedinách päťdesiatkov, tak nech takto jazdia aj ostatní ústavní činitelia,“ povedal Fico. Spýtal sa, že prečo by sa mala obmedzovať priestupková imunita len jedného druhu ústavných činiteľov. Majáky by však zostali polícii, hasičom a zdravotníkom.

Predseda SaS a šéf parlamentu Richard Sulík k postoju Roberta Fica skonštatoval. že za obmedzenie imunity sa vyslovilo vyše 950-tisíc ľudí, čo je viac ako je počet voličov Smeru. „Pán Fico ide proti vôli občanov a nejde mu o nič iné len o hľadanie výhovoriek, prečo si zachovať všetky neprimerané výhody,“ povedal Sulík.

Podpredseda KDH Július Brocka si myslí, že Smer hrá „starú pesničku“. Dodal, že najskôr chcel vylúčiť z ústavného zákona imunitu sudcov, v čom mu premiérka vyhovela a teraz, keď sa blíži opäť hlasovanie v parlamente, hľadá ďalšie dôvody, prečo chce byť proti návrhu ústavného zákona. „S nimi o imunite asi nemá zmysel viesť diskusiu,“ poznamenal Brocka.

204 debata chyba