Ministerské platy majú aj hovorcovia

Viacerí ministri Radičovej vlády sa o svojich hovorcov špeciálne postarali. Poskytli im nadštandardné platy a tie dostali aj tí hovorcovia, ktorí na tento post nespĺňajú kvalifikačné predpoklady. Časť bývalých novinárov, ktorí sú dnes hovorcami, totiž nemá vysokú školu, a tak im ich šéfovia platy osobitne upravili. Umožňuje im to zákon o štátnej službe.

10.10.2010 21:18
Baťo, Radičová Foto:
Rado Baťo pracuje ako hovorca premiérky Ivety Radičovej a zároveň analytik a koordinátor štrukturálnych reforiem. Výšku svojho platu tají.
debata (87)

Ak by boli totiž zaradení do platovej triedy podľa dosiahnutého vzdelania, ich tarifný plat bez príplatkov by bol len 485 eur. Takto však dostávajú niekoľkonásobne viac od 1 800 až do 3 000 eur. Niečo vyše tritisíc eur zarábajú ministri.

Osobným platom prilepšili svojim tlačovým zástupcom premiérka Iveta Radičová, minister vnútra Daniel Lipšic či minister financií Ivan Mikloš. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik vylepšil svojej hovorkyni plat cez príkaznú zmluvu.

Osobný plat má hovorca premiérky Ivety Radičovej Rado Baťo. Ten jeho výšku nezverejnil. „Bol mi pridelený osobný plat určený v súlade so zákonom. Pre premiérku pracujem ako hovorca a zároveň analytik a koordinátor štrukturálnych reforiem. Ponuku predsedníčky vlády som prijal po dohode, že môj plat bude zodpovedať zárobku, ktorý som mal v predchádzajúcom zamestnaní,“ reagoval Baťo.

Bývalý šefredaktor Trendu a komentátor denníka Sme spĺňa svojím vzdelaním kvalifikačné predpoklady len na obsadenie štátnozamestna­neckej funkcie radca, kde je tarifný plat 485 eur. Nemá totiž vysokú školu.

Na príkaznú zmluvu pre ministra zdravotníctva Uhliarika pracuje ako hovorkyňa bývalá redaktorka TA3 Katarína Zollerová. Odmietla zverejniť, či jej zmluva zaručuje vyplatenie 1 800 eur mesačne. „Príkazná zmluva je výsledkom dohody s ministrom zdravotníctva,“ uviedla. Tvrdí, že výška jej odmeny je o niekoľko stoviek eur nižšia, ako boli celkové náklady na mzdu jej predchodkyne.

Zollerová nemá skončené vysokoškolské vzdelanie, preto nemôže šéfovať komunikačnému odboru rezortu ako jej predchodkyňa, ktorej tabuľkový plat bol 926 eur plus príplatok za riadenie. Podľa dosiahnutého vzdelania by musela byť Zollerová zaradená do 5. platovej triedy so 485 eurami.

Gábor Grendel (vľavo), hovorca rezortu vnútra,... Foto: TASR
Gábor Grendel Gábor Grendel (vľavo), hovorca rezortu vnútra, má pridelený osobný plat 3 000 eur.

Osobný plat určil svojmu hovorcovi Martinovi Jarošovi aj minister financií Ivan Mikloš. „Kvalifikačné predpoklady spĺňam pre 5. platovú triedu. Mám osobný plat. Ten je mierne pod úrovňou môjho doterajšieho príjmu v súkromnej sfére. Konkrétnu výšku by som radšej nezverejňoval z pochopiteľných dôvodov,“ povedal Jaroš.

Z trinástich hovorcov členov vlády bol svoj plat ochotný zverejniť len Gábor Grendel z rezortu vnútra. Ostatní na otázku, či zverejnia výšku platu, buď neodpovedali, alebo uviedli, že je v súlade so zákonom. Hovorcovia rezortu obrany Richard Šümeghy a dopravy Martin Krajčovič neodpovedali vôbec. Grendel je zaradený na najvyššiu funkciu v štátnej službe – generálny štátny radca. Bývalý redaktor a politický moderátor TV Markíza spĺňa požadované kvalifikačné predpoklady.

Ministerstvo uviedlo, že rovnako ako Grendel boli odmeňovaní aj jeho predchodcovia. „Riaditeľ komunikačného odboru kancelárie ministra má v zmysle zákona o štátnej službe pridelený osobný plat. Jeho výška je 3 000 eur,“ reagovalo tlačové oddelenie.

Osem ďalších hovorcov ministrov, ktorí predtým dlhší čas pracovali v médiách, je zaradených v 10. platovej triede s tarifným platom 812 eur vo funkcii hlavný štátny radca. Štátni zamestnanci majú funkčný plat. Ten tvorí tarifný plat plus príplatok za riadenie, zmennosť, osobný príplatok až do výšky sto percent tarifného platu a odmeny.

Svoju hovorkyňu Danielu Piršelovú, ktorá predtým pracovala ako sekretárka a je čerstvou absolventkou, minister hospodárstva Juraj Miškov zaradil do najvyššej štátnozamestna­neckej funkcie s platom 926 eur.

Ešte vyšší plat ako hovorcovia ministrov má osobná tajomníčka predsedu parlamentu Tatiana Tóthová. Jej stranícky šéf Richard Sulík ju zaradil do 9. platovej triedy. Štátni úradníci v Kancelárii Národnej rady, Kancelárii prezidenta či Úradu vlády však majú o 10 percent vyššie tarify ako ostaní štátni úradníci. Tóthovej základný plat je tak 1 047 eur.

Hovorcovia, ktorí zároveň šéfujú aj tlačovým oddeleniam, majú okrem vysokých platov ešte ďalšiu výhodu – pridelené služobné auto. Nielenže ho môžu bezplatne využívať, za vedenie a starostlivosť oň dostávajú dokonca ešte aj príplatok – 20 eur mesačne.

87 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy