Štát musí zlikvidovať vakcíny za 7 miliónov eur

Z milióna vakcín proti prasacej chrípke zostalo dodnes nevyužitých viac ako 900-tisíc. Štát za ne dal pred rokom 7,6 milióna eur a teraz bude musieť vynaložiť ďalšie peniaze na ich likvidáciu. Vakcínam sa totiž práve končí exspiračná doba.

13.10.2010 06:12
injekcia, striekačka, vakcína, výskum, veda, Foto:
Ilustračné foto.
debata (35)

„Pandemická komisia už rozhodla, že sa budú likvidovať,“ potvrdil tajomník komisie Anton Tencer. Koľko to bude stáť a kto to zaplatí, ešte nie je jasné. Podľa prepočtov Pravdy, ktoré vychádzajú z bežnej ceny likvidácie zdravotníckeho materiálu, vyjde zlikvidovanie vakcín pravdepodobne na viac ako 17-tisíc eur.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že likvidáciu bude mať na starosti Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Ten však tvrdí, že o ničom nevie a k likvidácii sa odmietol vyjadriť. „Nikto nás v tejto veci zatiaľ neoslovil, preto o prípadnej likvidácii ani jej cene nebudeme hovoriť,“ odkázala hovorkyňa ústavu Barbora Bilančíková.

Prasacia chrípka

*** začala sa šíriť z Mexika, kde sa objavil zmutovaný vírus A(H1N1), prenesený z ošípaných na človeka. Odborníci tento nový vírus považovali za agresívnejší ako dovtedy známy kmeň.
*** na Slovensku sa prvý prípad
oficiálne potvrdil 28. mája 2009, pričom nakazeným bol 37-ročný muž, ktorý sa krátko predtým vrátil zo Spojených štátov. Nasledujúci deň sa nákaza potvrdila aj u jeho 8-mesačného syna.
*** celkovo Úrad verejného zdravotníctva** potvrdil 1 210 prípadov, z toho 57 úmrtí. Prvú oficiálnu obeť zaznamenal úrad koncom novembra v bojnickej nemocnici.
*** Svetová zdravotnícka organizácia** WHO v auguste 2010 vyhlásila ukončenie pandémie chrípky A(H1N1) a zrušila medzinárodné opatrenia prijaté v tejto súvislosti.


Zatiaľ nie je jasné ani to, kedy sa so samotnou likvidáciou začne a akou formou bude prebiehať. Časť vakcín je už po exspirácii, zvyšným sa končí životnosť budúci mesiac. Podľa Správy štátnych hmotných rezerv sú doteraz všetky rozdistribuované u lekárov a v zdravotníckych zariadeniach po celom Slovensku. „Neviem vám povedať presné číslo, ale rovnako ako každý iný praktický lekár ich mám plnú chladničku. Z dodaných vakcín som minul možno jedno percento,“ potvrdil praktický lekár pre dospelých Peter Lipták z Bratislavy.

Dôvodom zostatku veľkého množstva exspirovaných vakcín je predovšetkým nezáujem ľudí o očkovanie. Podľa virológa Gustáva Russa zaň môžu aj samotní lekári, ktorí mali k očkovaniam negatívny postoj. Nezáujem mohol ovplyvniť aj neskorý nákup vakcín a ich pomalá distribúcia.

Kabinet Roberta Fica schválil nákup vakcín proti vírusu A(H1N1) vlani v septembri. Prvé však na Slovensko dorazili až 14. decembra 2009 a ešte aj vo februári 2010 ich nemali k dispozícii všetci lekári. S očkovaním sa teda začalo až viac ako pol roka po začiatku šírenia nákazy. Z údajov Úradu verejného zdravotníctva vyplýva, že proti pandemickému vírusu sa dalo zaočkovať len približne 1,4 percenta obyvateľstva, pričom nakúpené vakcíny boli určené pre 20 percent Slovákov.

35 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy