Koalícia hľadá svojho generálneho prokurátora

Koalícia hľadala zhodu na spoločnom kandidátovi na post generálneho prokurátora. Kresťanskí demokrati navrhujú Martina Lauka a Most-Híd Jozefa Szabóa.

19.10.2010 06:01
Radičová, Trnka Foto:
Otázkou zostáva, či na post generálneho prokurátora bude kandidovať aj terajší šéf Generálnej prokuratúry Dobroslav Trnka.
debata (8)

Obaja pracujú na Generálnej prokuratúre. SaS vlastného kandidáta nemá, SDKÚ sa zatiaľ nevyjadrila, ale nie je vylúčené, že sa objavia ešte aj ďalší kandidáti.

Podľa lídra Mosta Bélu Bugára ambíciou je dohoda na spoločnom kandidátovi. „Keď sa nedohodneme, potom to bude hra aj pre opozíciu,“ povedal Bugár. Szabóa považuje za odborníka, ktorý vyrástol vnútri prokuratúry. „Pomaličky postupoval na prokuratúre, pracuje na medzinárodných vzťahoch.“ Bugár naznačil, že v rámci vyváženia moci by mal Szabó uspieť – silové rezorty si totiž podelili SDKÚ, SaS a KDH.

Aj šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský hovorí, že strany sa budú usilovať dohodnúť, aby problém nemusela riešiť Koaličná rada. Kým sa neskončia rokovania, nechce hovoriť o tom, či budú presadzovať Martina Lauka. Ten má s KDH dobré vzťahy. Za komunizmu pracoval v katolíckom disente. Odtiaľ sa pozná napríklad s Jánom Čarnogurským. Po novembri 1989 bol posledným generálnym prokurátorom ČSFR. Lauko bol aj prvým námestníkom generálneho prokurátora a ako o možnom kandidátovi na post generálneho prokurátora sa o ňom hovorilo aj pred siedmimi rokmi. Vtedy sa proti ozvala Ruskova strana ANO.

Hrušovský nechce, aby sa výber kandidáta spolitizoval. „Túto funkciu považujem za nadstranícku a apolitickú. Pre mňa nie sú argumenty politických návrhov tie najdôležitejšie.“ Dodal, že podľa ústavy prokurátor nemôže byť členom politickej strany ani kandidátov na generálneho prokurátora nemožno spájať so stranami, hoci ich navrhujú poslanci.

Ak sa koalícia nedohodne, šancu bude mať aj doterajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Toho v roku 2003 navrhol za generálneho prokurátora poslanec SDKÚ Ivan Šimko. Uspel vďaka tomu, že nebol spájaný s nijakou stranou.

Advokát a bývalý vicepremiér pre legislatívu Ľubomír Fogaš si myslí, že generálny prokurátor by mal byť vzdelaný a skúsený človek, ktorý sa dokáže odosobniť od akýchkoľvek väzieb osobných, skupinových či politických. „Samozrejme, každý má svoj politický názor, ale nemal by verejne vystupovať za žiadnu stranu, ani pre ňu pracovať. Mal by to byť človek, ktorý sa nebojí, lebo mnohé veci sú veľmi citlivé. Najmä tie, kde ide o organizovaný zločin. Postaviť však na čelo niekoho, kto nemá žiadnu skúsenosť, by mohla byť katastrofa,“ zhodnotil Fogaš.

Smer čaká na návrhy koalície. Ako povedal jeden z jej predstaviteľov, ak by sa vládne strany nedohodli, priechodnejší by mohli byť kandidáti, ktorých by podporil aj Smer. Otázkou je, či sa v tom prípade objaví ako možný kandidát doterajší generálny prokurátor Trnka. Smeru a zrejme ani SDKÚ by neprekážal. To sa však nedá povedať o Moste-Híd a KDH.

Už zajtra by mal Trnka na parlamentnom výbore pre ľudská práva a národnosti vysvetľovať kauzu Hedvigy Malinovej. Poslanec Mosta Peter Zajac hovoril, že prokuratúra zametá niektoré ľudskoprávne kauzy pod koberec. Ako príklad spomenul práve prípad Malinovej.

Generálny prokurátor je významný ústavný post. Najvyššiemu súdu môže podať návrh na predĺženie väzby, mimoriadne dovolanie proti právoplatnému rozhodnutiu súdu vydanému v občianskom súdnom konaní a môže tiež podať sťažnosť pre porušenie zákona proti právoplatnému rozhodnutiu orgánov činných v trestnom konaní. Stojí na čele monokratického orgánu a je teda nadriadený všetkým prokurátorom. Môže tak zasiahnuť do ich rozhodnutia.

Generálneho prokurátora volí parlament a vymenúva ho prezident na funkčné obdobie sedem rokov.

8 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy