Vaľo nemôže nazerať do tajných dokumentov

Policajný viceprezident Ján Vaľo je síce po Jaroslavovi Spišiakovi druhý najvyššie postavený policajt v zbore, viacerí jeho podriadení však majú vyšší stupeň bezpečnostnej previerky ako ich šéf. Vaľo sa môže na polícii oboznamovať iba s materiálmi, ktoré majú stupeň utajenia dôverné. Ten je po stupni vyhradené, druhý najnižší stupeň utajenia.

02.11.2010 07:22
jaroslav spišiak, polícia Foto:
Najbližší podriadený policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka (na snímke), viceprezident Ján Vaľo nemá dostatočnú bezpečnostnú previerku.
debata

Vaľo cez policajnú hovorkyňu odkázal, že má previerku na stupeň dôverné. Vedeniu polície ani Vaľovi neprekáža, že nemá previerku na najvyšší stupeň utajenia. „Vzhľadom na to, že v roku 2010 nebola Prezídiu Policajného zboru doručená žiadna utajovaná informácia vyššieho stupňa, jeho bezpečnostná previerka je dostačujúca,“ uviedla hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová.

Problém s previerkou mal Vaľo ešte za druhej Dzurindovej vlády, keď pôsobil ako zástupca riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite. V roku 2005 požiadal o previerku na stupeň prísne tajné, no Národný bezpečnostný úrad mu ju odmietol vydať. Vaľo sa odvolal a až na druhý raz sa mu ju podarilo získať. Na problémy s Vaľovou previerkou upozorňoval už pred piatimi rokmi na svojom blogu bývalý šéf ďalšieho elitného policajného protikorupčného útvaru Jozef Šátek. „Napriek faktu, že zástupca riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite Ján Vaľo nedostal osvedčenie od NBÚ k utajovaným skutočnostiam, stále zotrváva vo svojej funkcii. Vôbec si neviem predstaviť, ako môže taký špičkový riadiaci pracovník plnohodnotne prijímať riadiace, organizačné a kontrolné akty, ak nemá možnosť vedieť o utajovaných informáciách na vlastnom úrade,“ reagoval vtedy Šátek.

Vaľov podriadený, nový šéf Úradu boja proti organizovanej kriminalite Peter Krajíček má previerku na stupeň prísne tajné od roku 2008.

Bývalý vysoko postavený policajný funkcionár tvrdí, že druhý najvyššie postavený policajt v zbore by mal mať previerku na oboznamovanie sa s prísne tajnými dokumentmi. „Mal by mať najvyšší stupeň utajenia, a to aj z morálneho hľadiska. Je druhý muž v Policajnom zbore a previerka na prísne tajné je aj určitým meradlom jeho spoľahlivosti, korumpovateľnosti, vydierateľnosti. Previerka je aj o dôvere systému a spoľahlivosti osoby,“ upozorňuje expolicajt.

Bývalé vedenie polície malo previerku na najvyšší stupeň utajenia. „Ja i moji dvaja viceprezidenti Stanislav Jankovič a Michal Kopčík sme mali previerku na stupeň prísne tajné,“ povedal policajný exprezident Ján Packa.

Podľa polície Ján Vaľo už predložil materiály na vykonanie bezpečnostnej previerky vyššieho stupňa. „V súčasnosti čaká na stanovisko Národného bezpečnostného úradu,“ reagovala hovorkyňa.

Vaľo sa vrátil do vedenia polície 1. septembra. Od roku 2004 až do roku 2008 pracoval v Úrade boja proti organizovanej trestnej činnosti, terajšom UBOK-u, kde najprv robil zástupcu Jaroslavovi Spišiakovi, ktorý úrad viedol. Po Spišiakovom odchode z polície v roku 2006 sa stal šéfom elitného úradu Vaľo. Z postu šéfa ÚBOK odišiel Vaľo na vlastnú žiadosť v apríli 2008. Dôvody, pre ktoré odišiel z funkcie, nezverejnil. O odchod z postu požiadal krátko po kauze Rehák. Prokuratúra totiž zastavila trestné stíhanie podnikateľa Ladislava Reháka a advokáta Ernesta Valka obvinených z vydierania.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy