Sulík: Mňa nemusí obdariť manželka, ktorú podvádzam s milenkou

Predseda Národnej rady Richard Sulík žije na rozdiel od lídra Smeru z oficiálnych príjmov a môže si dovoliť taký luxus, že vec, ktorú chce, si kúpi a nemusí si ich nechať darovať od manželky, ktorú podvádza s milenkou. Tieto slová Sulík v rokovacej sále adresoval Ficovi, ktorý protestoval proti postupu poslancov SaS.

04.11.2010 12:29 , aktualizované: 15:11
SaS, Sulík, parlament Foto:
Predseda parlamentu Richard Sulík počas rokovania schôdze Národnej Rady.
debata (368)

Tí si počas tajnej voľby generálneho prokurátora fotili svoje hlasovacie lístky ako dôkaz.

Sulík narážal na Ficove drahé hodinky, ktoré mu podľa šéfa Smeru darovala jeho manželka. Šéf SaS zároveň Fica upozornil, že svojim poslancom príkaz fotiť si svoje hlasovacie lístky nedával, a teda nebolo porušené ústavné pravidlo o slobodnom výkone poslaneckého mandátu, ako to tvrdí Fico. „Urobiť si fotku je moje dobré právo, nikto to robiť nemusí, keď nechce. Tajnosť voľby však porušili tí ľudia, ktorí fotili našich poslancov a cez chrbát im nahliadali, že čom tam robia. To je skutočné porušenie tajnej voľby,“ dodal Sulík.

Fico opätovne vyjadril ostrý protest proti tomuto postupu poslancov SaS. „Podľa nás je to hrubé porušenie ústavného pravidla o slobodnom výkone poslaneckého mandátu. To, čo ste predviedli, je výsmech demokracie a inštitútu tajnej voľby. Mrzí ma to o to viac, lebo pán Sulík minulý týždeň povedal, že akýkoľvek kontrolný mechanizmus tajnej voľby by bol porušením ústavy a že on bude výrazne proti. Napriek tomu podporoval to, čo jeho poslanci urobili,“ argumentoval Fico. Sulíka preto v mene svojho poslaneckého klubu požiadal, aby druhé kolo voľby šéfa prokurátorov bolo naozaj tajné. „NR SR nie je Fax and Copy, nie je to o fotografovaní a kopírovaní,“ narážal na bývalú Sulíkovú firmu.

Vystúpenie predsedu parlamentu vyvolalo ostré reakcie najmä poslancov Smeru. V sále sa dokonca ozvala výzva, aby Sulíka vyviezla ochranka. „To, čo ste tu predviedli, to bolo jedno nechutné divadlo a ak máte kúsok súdnosti, mali by ste odstúpiť z funkcie. Nedorástli ste do nej a dnes je vaša osoba najväčšou hanbou tejto vládnej koalície,“ odkázal Ján Podmanický (Smer), pričom Sulíka nazval nafúkaným zbohatlíkom, ktorý si myslí, že parlament je jeho firma. Ľuboš Martinák (Smer) sa domnieva, že Sulík klesol ešte pod hlbšiu úroveň ako je tá, „na ktorú sme u vás zvyknutí“.

Reakcia lídra SaS bola podľa Roberta Kaliňáka (Smer) hodná škôlkara. „Keď niekto trafí niekoho do živého, tak ten začne prskať ako prskavka. Dlho som si myslel, že Jána Ľuptáka nikto neprekoná. Chcem vám zablahoželať, že ste ho prekonali,“ povedal. To, že to Sulík svojim vystúpením prehnal, si myslí dokonca aj jeho stranícky kolega Igor Matovič.

Druhé kolo tajnej voľby generálneho prokurátora sa kvôli tomuto incidentu presunulo na 17-tu hodinu.

Poslanci sa hádali aj o mobilných telefónoch

Poslanci sa na téme používania mobilov v sále pohádali. Roztržku vyvolal postup zákonodarcov za SaS, ktorí si fotili svoje hlasovanie pri tajnej voľbe generálneho prokurátora. Poslanec za Smer Andrej Kolesík podal v tejto súvislosti procedurálny návrh, ktorý by zakázal používanie akýchkoľvek elektronických prístrojov pri tajných voľbách, aby tak zabránil možnosti fotenia. Podpredseda parlamentu a KDH Pavol Hrušovský mu vzápätí vysvetlil, že o tomto návrhu netreba hlasovať, lebo rokovací poriadok výslovne zakazuje do rokovacej sály vnášať zbrane, výbušniny, omamné látky a prenosné telekomunikačné prostriedky.

„Ak ich tu niekto má, porušuje zákon. Aj preto pri vedení schôdzí som si viackrát dovolil upozorniť vás, aby ste netelefonovali. Už tým, že máte pri sebe mobil, porušujete zákon,“ upozornil Hrušovský poslancov.

Zákonodarca za SaS Igor Matovič navrhol, aby skontrolovali všetkých poslancov v sále a každým, kto má pri sebe mobilný telefón, by sa mal zaoberať mandátový a imunitný parlamentný výbor. Matovič zároveň upozornil, že počul, ako sa poslanci Smeru rozprávajú o tom, že si odfotili člena hnutia Obyčajní ľudia pri tajnej voľbe. Reagoval tak aj na požiadavku poslankyne Smeru Renáty Zmajkovičovej, ktorá chce, aby mandátový a imunitný výbor a aj ústavnoprávny výbor viedli konanie voči predsedovi parlamentu Richardovi Sulíkovi za to, že si nafotil, ako volil a chce to urobiť opäť.

368 debata chyba